Sex a vztahy

23. října 2015 04:30

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Fenomén zvaný seznamka

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V dnešní době je mnoho lidí, kteří nemají stálého partnera. Seznámení dnes není jednoduchá záležitost. Moderní jsou seznamovací agentury a také seznámení přes internet. Podobný způsob seznámení se stává zcela běžným a pro většinu populace i přijatelným.

V minulosti byl člověk ve středním věku, který žil dlouhodobě bez partnera, pro ostatní lidi divný nebo zvláštní. Prioritou a cílem bylo najít si stálého partnera a žít v dlouhodobém svazku. Ve společnosti nastaly velké změny a prioritou se stala kariéra, realizace vlastních koníčků, ekonomická nezávislost, svoboda cestování a užívání si života. Společnost dnes preferuje mladého, úspěšného, svobodného a nezávislého člověka. Přesto je mnoho lidí, kteří by rádi navázali vztah, ale neví, jak se seznámit. Často se tito lidé obracejí na seznamovací agentury, nebo se seznamují přes internet. Ne vždy to však zaručuje úspěšnost.

Zrádný internet

Dnešní lidé mají vysoké nároky na své budoucí partnery, občas i nerealistická očekávání a neschopnost přijmout omezení spojená s partnerským svazkem. Fenoménem jsou internetové seznamky, kde mají lidé možnost najít si více partnerů a volit mezi nimi. Při osobním setkání se lidé oťukávají a postupně seznamují. Na seznamce si však důkladně nejdříve prostudují a vyhodnotí seznam zájmů, postavení v práci, vzdělání, finanční stabilitu virtuálního partnera a začnou srovnávat se svým očekáváním. Což může vést k tomu, že případného partnera předem vyloučí, protože nesplňuje některé s případných nedostatků.

Při osobním setkání bez možnosti vědět o partnerovi všechny tyto informace jednáme intuitivně a necháme partnera, aby nám ukázal všechny jeho stránky. U partnerů na seznamce je někdy vyloučíme i na základě pohledu na fotografii nebo popis, který virtuální partner uvádí na svém profilu. Vyřadíme tak potencionálního partnera, což by se možná při normálním seznámení nestalo. Často se v seznamkách používají testy, které pak přiřadí partery k sobě pomocí společných znaků a zájmů. Při seznamování přes internet je vše naopak - ještě, než partnera poznáme, víme o něm, zda chce děti, jaké má auto, kde pracuje, zda je rozvedený, jaké má záliby a koníčky, zda bydlí v bytě, nebo domě.

Často máme rozporuplná očekávání a také očekáváme okamžité jiskření a vzplanutí, což se přes internetovou seznamku nemusí vždy podařit. Internet nám také nabízí větší množství partnerů. Můžeme si tak vybírat i z několika možností. Což výběr víceméně ztěžuje. Za normálních okolností se totiž neseznamujeme s několika lidmi najednou.

Hodně nabídek = těžší rozhodování

Moje kamarádka je na seznamce. Povídaly jsme si spolu po telefonu a ona mi vyprávěla, že na seznamku jí přivedla kamarádka. Popisovala mi, jací muži ji tam oslovují a s kým komunikuje ona. Dokonce mi poslala i pár fotek. Moje kamarádka je krásná a tak ji oslovuje mnoho mužů - od mladíků až po starší muže. Ona si vybírá muže o mnoho mladší, než je ona, protože jak říká, chce děti a potřebuje muže, který si s ní děti pořídí.

Před měsícem měla na výběr asi osm nápadníků. V současné době se výběr zúžil už jen na tři, respektive na dva muže. S jedním z nich se už setkala, ale s druhým si zatím jen dopisuje a volá přes skype. Oba jsou stejně staří a zhruba ve stejném postavení a vzhledově jsou samozřejmě oba velice přitažliví. A kamarádka má velké dilema, nemůže se mezi těmito dvěma muži rozhodnout. Poradila jsem jí, protože vím, že se nechce stěhovat, aby si vybrala toho, který bydlí blíž a případně by se k ní nastěhoval. Oba muži jsou ze stejného města a nakonec jsou to možná i spolužáci, protože chodili na stejnou vysokou školu a jsou i stejný ročník. Týden jsem s ní nemluvila a tak nevím, zda se situace nějak radikálně změnila.

V každém případě díky existenci seznamek máme možnost mít více nabídek a tak se můžeme dostat do situace, kdy si nedokážeme partnera vybrat. Přesto si myslím, že důležité je používat instinkt a především nechat si vždy čas na rozhodnutí.

Seznamkové stálice

V minulosti jsem seznamku vyzkoušela i já. Bylo to před lety a právě s mojí kamarádkou, která má nyní dilema v rozhodování, jsme si vyměňovaly fotky našich nápadníků. Vydržela jsem to asi měsíc a pak jsem se odhlásila. Po pěti letech jsem se na seznamku přihlásila znovu, protože jsem to slíbila své klientce, abych věděla, o čem mluví a mohla to s ní konzultovat. Nedala jsem si tam žádnou nabídku na seznámení, pouze fotografii. Mám velice dobrou paměť na písemnosti a obličeje. Půlka mužů, kteří mne oslovili, byli ti samí, kteří mne kontaktovali před pěti roky. Dokonce i jejich seznamovací zpráva byla stejná, jako před pěti lety. Fotky také neměnili. Jsou to nejspíše stálice různých seznamovacích severů.

Seznamky mohou být v některých případech opravdu možností, jak se seznámit a s partnerem založit i rodinu. Jedna z mých klientek byla právnička a na jedné ze seznamek si našla partnera, se kterým má dnes roční dítě. Je důležité se pokusit seznámit a rozhodně lepší, než to vzdát a zůstat sami!!

Virtuální lovci

Někteří lidé berou seznamku jako prostředek, jak si zvýšit sebevědomí a vlastně tam partnera ani nehledají. Mnozí partnera mají a jiní pouze hledají dobrodružství a zábavu. Taková zábava se může stát návyková a většinou muž i přesto, že si partnerku třeba na seznamce našel, svůj profil nevymaže a dále hledá dokonalou ženu. Muži totiž milují start a vzrušení, změnu, možnost zaplavení city, a jakmile nastanou klidné vody, začínají hledat dál. Mají přeci tolik možností, které jim seznamka nabízí a jejich lovecký instinkt tak mohou znovu a znovu využít.

Co je důležité při seznamování přes internet?

Nedůvěřujete-li seznamkám přes internet a myslíte si, že tam jsou pouze „zkrachovalci“, tak budete přitahovat pouze „zkrachovalce“, pokud se na takovou seznamku přihlásíte.

Nelžete o sobě a to i přesto, že to většina lidí na internetu dělá. Pokud chcete potkat partnera, který nebude lhát, nedělejte to samé.

Snažte se druhého člověka poznat. Pokud s ním na první schůzce budete mít sex, bude si myslet, že hledáte pouze sexuální vztah.

Vzájemné sympatie jsou při prvním setkání důležitější, než velké vzplanutí, které stejně může uhasnout stejně rychle, jak rychle vzplanulo.

Fotografie na web dávejte aktuální. Předejdete tak oboustrannému rozčarování.

Osobní informace o sobě svěřte až člověku, který vás opravdu zajímá a se kterým jste se už několikrát sešli a poznali i jeho zázemí.

Informace, které dostáváte od virtuálního partnera, si ověřte a především neposílejte svému partnerovi žádné peníze, dokud ho opravdu nepoznáte a nesblížíte se.

Nemějte nereálná očekávání.

Snažte se postupně partnera poznávat, respektovat ho.

Neočekávejte hned vztah, ale najděte si přátelství, z kterého postupně může vzniknout láska.

Neseznamujte se po rozchodu, kdy jste v citové nouzi a stále nejste z předešlého vztahu vyléčeni. Nechte si čas na vyprázdnění srdce od citů k bývalému partnerovi.

Přátelé, pokuste se svému protějšku nabídnout hodnoty, které chce on, ne ty, o které stojíte vy. Pamatujte také na to, že ženy mají tendence více korespondovat, než muži a naopak muži se chtějí co nejdříve osobně setkat. Oboje je dobré rozumně korigovat. Když jdete na seznamku, musíte počítat s tím, že budete nuceni trochu riskovat a především věřit své intuici.

Přeji vám hodně štěstí v seznamování

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.