Z deníku koučky: Jaké jsou milenky zadaných mužů?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Milenky zadaných mužů. Jsou spokojené v takovém vztahu? Proč některé ženy stále přitahují zadané muže? Je každá milenka prvoplánově „zlatokopka“? Co spojuje ženy, které jsou milenkami zadaných mužů? Jaké taktiky volí manželka a milenka, aby získala svého muže?

Pro milenky bývá většinou jednoznačné, že přitahují staršího zajištěného muže. Nemusí se jednat o „zlatokopky“. Důvodem může být skutečnost, že ženy primárně hledají zdroje pro sebe a svoje děti. Zdroje pro ženu znamenají v dnešní době především ekonomické zajištění, což zajistí jídlo a potřeby její a jejích dětí. Další možností je, že žena hledá náhradu za svého rozvodem „ ztraceného“ otce.

Být jen milenkou nestačí

Po určitém čase se většina těchto žen nesmíří pouze z rolí milenky a chce od svého partnera více. Touží s ním trávit Vánoce, silvestra a odjíždět společně na dovolené a prodloužené víkendy. Večer společně usínat. Chtějí vlastní rodinu a děti. Biologické hodiny je donutí, aby muže „přitlačily ke zdi“ a daly mu na vybranou mezi sebou a jeho rodinou. Muži, kteří ve skutečnosti rodinu opustit nechtějí, se s milenkou rozejdou a najdou si jinou, která akceptuje jejich manželství. Milenčinou taktikou, jak připoutat muže, je i „neplánované“ těhotenství. Ne vždy se však tato taktika vyplatí, muž se naopak může vrátit ke své rodině a znovu obnovit vztahy s manželkou. Naopak jsou milenky, které v případě, že zjistí pravdivou skutečnost o rodinném zázemí milence, svého zadaného partnera opustí, protože nesnesou, aby trpěly děti a jeho manželka.

A co zákonité manželky?

Manželky, které se o své sokyni dozvědí, volí různé i manipulativní taktiky, jak svého muže donutit vrátit se k rodině. Od vyvolání žárlivosti a pocitu, že muž ženu ztrácí, přes hysterické scény a citovou manipulaci, až po jejich společné děti. Tyto taktiky ale ve většině případů nezabírají. Naopak muže od manželky odrazují. Chytré ženy však volí taktiku posílení společného pocitu rodiny a navrhují akce, kde bude manžel více zahrnut do rodiny. Manžel je více zaneprázdněný, a tak se nemůže tolik věnovat své milence. Musí absolvovat společné výlety, akce s přáteli a dětmi. Poukazují nenápadně na společný majetek, o který by mohl manžel rozvodem přijít. Využijí tak mužovu neochotu se o majetek dělit. Jsou i ženy, které manželovu nevěru ve vztahu nepřekonají a muže opustí i přesto, že spolu mají více dětí a společný majetek.

Dokonalý přítel, nebo dokonalý manžel?

Ve svém životě jsem potkala také pár zadaných mužů. Bylo to však velmi sporadické a vždy to bylo součástí mého rozhodnutí. Poprvé si vzpomínám, že mi bylo asi šestnáct a na diskotéce jsem potkala úžasného kluka, který byl hezký, zábavný a říkal, že je svobodný. Byla jsem po rozchodu se svojí první láskou a nijak zvlášť jsem po vztahu netoužila. Přesto bych se s ním už nesetkala, pokud bych věděla, že je zadaný. Měla jsem v té době své pevné zásady, do kterých zadaný muž nepatřil. Po týdnu naší známosti jsem šla se svojí novou kamarádkou, s kterou jsem se seznámila na střední škole, na autobusové nádraží, kde mi chtěla představit svého dokonalého manžela. Ona byla ve čtvrťáku a já v prváku, poslední týden jsme si vyprávěly o našich úžasných partnerech. Společně jsme šly tedy jejího manžela překvapit. Jaké překvapení to bylo pro mne a ještě větší pro něho! Ten „skvělý“ mladý muž, kterého mi právě představila, jako svého milovaného manžela, a který na mne koukal, jak když spadl právě „z višně“, byl můj „svobodný“ nový přítel. Nic jsem neprozradila. Podala jsem mu ruku, představila se a odešla domů. Následně jsem vztah ukončila!

Pozor na příbuzné

Za pár let poté, opět v době, kdy jsem nehledala žádný vztah, jsem potkala ještě jednoho zadaného muže. Věděla jsem, že má dlouholetou přítelkyni a ve své mladické nerozvážnosti jsem usoudila, že by ji měl změnit. Nakonec svoji partnerku kvůli mně opustil, abychom vzápětí zjistili, že jsme příbuzní, protože jsme se potkali u rodinného hrobu, a tím naše láska skončila. On se vrátil zpět ke své přítelkyni.

Když je to naopak

Poslední zadaný muž v mém životě se objevil před pár lety. Věděla jsem, že je ženatý. V té době jsem se chtěla věnovat své kariéře. Vlastně jsem si poprvé v životě přála ženatého muže. Nakonec si mne sám našel. Vzhledem k tomu, že jsem do té doby přitahovala jen svobodné muže, kteří chtěli můj volný čas, tak mi jeho stav vyhovoval. Plánovala jsem si, že se uvidíme tehdy, když já budu mít čas. Nikdo mě nebude omezovat a já se budu moci plně věnovat své práci, škole a plánům. Dokonce jsem to brala jako určitý druh dobrodružství a těšila se na tajné schůzky a skrývání.

Vše bylo jinak, volnost ve vztahu jsem zažívala asi čtrnáct dní. Pak se můj nový ženatý přítel rozhodl, aniž bych ho o to požádala, že kvůli mně opustí svoji ženu. Snažila jsem se mu vysvětlit, že o to nestojím a že mi tento druh vztahu vyhovuje. Jemu to nevyhovovalo!! Udělal vše úplně naopak, než jsem si plánovala a než bylo typické pro milenecký vztah s ženatým mužem. Prosila jsem, aby vymazával naše společné zprávy a hovory, nikomu o nás dvou nic neříkal a kontaktoval mne minimálně. Nic z toho nerespektoval!! Vše dělal obráceně. Každému vyprávěl, že jsem jeho přítelkyně. Chodil se mnou veřejně na místa, kde ho všichni znali a dával okázale najevo, že k sobě patříme.

Byla jsem z toho skoro šílená. Vše završil tím, že to své ženě sdělil, ač jsem ho prosila, aby to nedělal. Vysvětlil mi to tím, že si nemůže pomoci, že mne opravdu miluje a chce být ke své ženě upřímný. Fotku jeho sbalených kufrů jsem okamžitě vzteky vymazala! Dokonce o mne řekl doma svým rodičům, své dceři a snažil se pro nás dva najít dům na společné bydlení. Měl naplánováno, že se do měsíce rozvede a následně si vezme mě. Nakonec jsem se s ním musela rozejít, měla jsem strach, že od své ženy opravdu odejde. Na moji intervenci s rodinou nakonec zůstal. Nejspíš nejsem typ pro ženaté a zadané muže. Moje románky se zadanými muži mne vyděsily a skončily katastrofálně. Myslím, že už je opakovat nikdy nechci!!

Proč některé ženy přitahují zadané muže?

• Problém může být v modelech, které ženy zažily v dětství. Důvody mnohou být různé, třeba ztráta otce. Pokud se dívka se smrtí nevyrovnala, může mít strach, že znovu ztratí muže, který pro ni byl jistotou. Raději si podvědomě najde zadaného muže, u kterého vztah řídí ona.

• Další možností může být i odchod otce rodiny za jinou ženou. Vidí svou matku jako zoufalou, nešťastnou a zničenou ženu a podvědomě se bojí zažít stejný smutek. Matka zůstane dlouhé roky nešťastná, a tak se dívka naopak vědomě rozhodne stejný scénář neopakovat. Výsledek, kdo je vítězem, vidí dcera jednoznačně: je to milenka a naopak matku vnímá jako poraženou. Manželství = prohra.

Odchodem otce od rodiny může dívka jako poraženou vidět nejen matku, ale i sama sebe. Ztrácí tak sebevědomí v souvislosti s muži. Pro ženu je jednodušší navázat vztah se zadaným mužem, než se svobodným mužem, který by ji mohl znovu svým odchodem ponížit. Navíc zadaní muži si většinou své milenky kupují drahými dárky a komplimenty, což zvedne ženě ztracené sebevědomí.

• Také jsou to ženy, co chtějí být nezávislé a budovat kariéru. Svým postojem si tak hledají zadané muže, kteří jim dovolí budovat pracovní kariéru a dávají jim svobodu. Žádný muž si je tak nepodrobí. Tyto ženy většinou mužům nevěří.

Podvědomá nenávist a strach z mužů mohou být důvodem, proč si žena hledá zadané muže. Tyto pocity mohla získat v dětství, kdy matka často opakovala věty typu „muži jsou všichni stejní mizerové“ a podobné.

• Jsou i ženy, které nevěří, že v jejich věku by mohl být kvalitní muž svobodný. A tak mají pocit, že pouze zadaní muži jsou ti nejlepší.

Být milenkou může být nějaký čas i zábavné, ale vztah je vždy o sdílení společných okamžiků, kdy toho druhého potřebujeme. Ženatý muž nemůže poskytnout ženě tyto chvíle a ona se tak cítí často sama. A tak hlavně Vánoce a příchod nového roku jsou pro milenky velice těžkým obdobím, které je vykoupeno krátkými chvilkami štěstí. Další skutečností může být i to, že muž, který je chronicky nevěrný, nebude věrný žádné ženě. Hledá totiž u žen něco, co neexistuje, a pomoci mu může pouze správná psychoterapie. Tak se z milenky může brzo stát podváděná manželka.

Přeji vám mnoho krásných chvil plných lásky.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky milenka láska rodina Vánoce vztah psychologie kariéra manželé psychoterapie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 9. 2023

Dnes se k vám mohou dostat pikantní, ale možná i nepěkné drby. Můžete pochybovat o motivech blízkého přítele. Prozkoumejte všechny tipy, které dostanete, a zjistěte si skutečná fakta, než je přijmete jako pravdu. Mnohé informace budou pravděpodobně mylné. Vaše představivost je na výši, a tak byste se mohli pokusit psát nebo kreslit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.