Zeptali jsme se osobního kouče: Má cenu zůstávat ve vztahu bez lásky?

Děti už dávno spí, vy sedíte potmě v obývacím pokoji a zatímco čekáte, až se váš partner vrátí domů z práce, kladete si opět tu stejnou otázku: Má tenhle vztah ještě smysl? Opravdu spolu máme zůstat jen kvůli dětem, i když láska už je dávno pryč?

Proměny vztahů

Každý nový vztah se zpočátku zdá být idylický. Oba partneři jsou zamilovaní, šťastní a nedovedou si ani představit, že by snad někdy něco mohlo být jinak. V den svatby jsou si každí novomanželé jisti, že oni nebudou patřit k té polovině sezdaných párů, jejichž manželství skončí rozvodem. Milují se, každou volnou chvíli chtějí strávit spolu a drobné nedostatky, které na druhém vidí, jim přijdou milé a legrační.

Pak ale přijdou každodenní starosti, první hádky a zklamání. Zamilovanost vyprchá a zůstanou starosti, povinnosti a nepříjemné úkoly. V některých vztazích láska navzdory tomuto všemu zůstane, z jiných zmizí. Nastalou situaci je pak třeba začít řešit.

Má vztah bez lásky smysl?

Pokud ve vztahu považujete lásku za to úplně nejdůležitější, pak je pro vás odpověď na výše položenou otázku snadná a vám nezbývá, než si sehnat rozvodového právníka. Pro většinu lidí to ale takto jednoduché není. Je totiž těžké opustit člověka, se kterým jsme toho tolik prožili a kterého jsme kdysi tolik milovali. Je ještě o to těžší ho opustit, pokud s ním máme děti.

Uvědomit bychom si také měli, že v každém vztahu je důležitá nejen láska, ale i důvěra, porozumění, vzájemný respekt a v neposlední řadě například i zábava. To, že někoho už nemilujeme, v žádném případě neznamená, že už nám s ním není příjemně nebo že se s ním nudíme.

Vztah bez lásky a děti

Obecně platí, že děti jsou vnímavé, a pokud není něco mezi námi a naším partnerem v pořádku, tak to vycítí. Vždy se tedy rozhodujte podle toho, jak s partnerem vycházíte, jak jste spolu schopni spolupracovat, komunikovat atd. Dětem nelžete, ale s ohledem na jejich věk jim vždy vysvětlete, co se mezi vámi a partnerem děje.

Lepší než každodenní hádky je rozchod

Jsou-li u vás doma hádky na denním pořádku nebo spolu naopak vůbec nejste schopni komunikovat, pak zapomeňte na to, že byste spolu zůstávali kvůli dětem a raději se rozejděte. Buďte si jistí, že i pro vaše děti to tak bude lepší. Budou možná sice vyrůstat v domácnosti bez jednoho rodiče, ale v klidu a pohodě a ne v nikdy nekončícím stresu z toho, kdy se máma s tátou zase pohádají.

Jste s partnerem přátelé? Zůstat spolu můžete

Pokud už láska z vašeho vztahu vyprchala a stali se z vás spíše přátelé, pak nic nebrání tomu, abyste spolu dál žili ve společné domácnosti. Děti toto vaše rozhodnutí určitě uvítají. Velice důležité je však to, aby toto řešení vyhovovalo nejen dětem, ale i partnerovi a vám. Důkladně tedy svou situaci zvažte a otevřeně si o všem s partnerem promluvte.

Nechcete-li se právě pouštět do dalšího vztahu, je vše v pořádku. Pokud však toužíte po nové lásce, nebo už ji dokonce máte, může se stát, že rozhodnutí žít s partnerem dále společně vás bude stát štěstí. Vy pak začnete být se svým životem nespokojení, vše budete partnerovi vyčítat nebo začnete mít pocit, že jste svůj život obětovali pouze dětem a vůbec jste jej neprožili podle svého.

Myslete nejen na děti, ale i na sebe

Je logické, že své děti chcete chránit před bolestí a přejete si, aby vyrůstaly v úplné rodině. Věřte však tomu, že pokud se s partnerem rozejdete, děti se s tím dokážou vyrovnat. Mnohem hůře však ponesou, pokud každý den uvidí svou matku v slzách nebo otce, jak se opíjí.

Zvolte tedy s partnerem takové řešení, u něhož je největší pravděpodobnost, že váš učiní oba šťastnými. Žádné děti totiž nejsou šťastné, pokud nejsou šťastní jejich rodiče.

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody Emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek
Štítky láska vztah Microsoft Česko

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.