zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Stává se z vašeho muže nerudný taťka? Zvyšte mu hladinu testosteronu!

Stává se z vašeho muže nerudný taťka?
Autor: iStock Stává se z vašeho muže nerudný taťka?
Dnešní doba je pro normálního muže dost náročná. V práci je třeba podávat abnormální výkony, doma hrát správně roli hlavy rodiny a u toho ještě vypadat k světu a v posteli být jednička. Jenže co když se to nějak nedaří? Sebevědomí upadá, nálada je na bodu mrazu, o chuti na postelové hrátky s milovanou ženou nemluvě. Za tím vším hledejte společného jmenovatele, a tím je úbytek hormonu zvaného testosteron.

reklama

Mění tělo i mysl

Říká se, že testosteron je zodpovědný za agresivitu a že se díky němu muži lépe orientují v prostoru. Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů (mužských hormonů). Vzniká přirozenou cestou ve varlatech a buňkách nadledvinek. Správná hladina testosteronu řeší řadu problémů, kterým muž čelí denně v rodině i v práci. Muž je vyrovnaný, se zdravým sexuálním apetitem a bez problémů s erekcí. Je také více otevřený novým věcem, zážitkům a lidem. Hýří sebevědomím, dobrou náladou a přirozeným respektem. Naopak při nižší hladině testosteronu se mohou objevit problémy na těle i na duši. Nejčastější jsou obecně známé potíže s ukládáním tuku v oblasti břicha, ztrátou svalové hmoty a zvětšení prsou. Připojuje se nižší průbojnost, ztráta sebevědomí a splíny.

Testosteron se „vybíjí“

Je to trochu nespravedlivé, že nejvyšší hladiny testosteronu se objevují u mladých mužů kolem 20. až 30. roku života, kdy se kariéra teprve rozjíždí a o rodině se teprve začíná uvažovat. Na konci této životní fáze ale následuje postupné snižování hladiny přibližně o 1 % ročně a kolem 50. roku už jde spíše o pád. Prudký pokles hladiny mužského pohlavního hormonu často nastane i mnohem dříve. Není žádným velkým překvapením, když už mladí muži kolem 25. roku vykazují silně snížené procento testosteronu v těle. Na vině je v tomto případě špatný životní styl, především přemíra alkoholu, nezdravá strava a nedostatek kvalitního spánku. Jak prokázaly studie, nejvíce testosteronu se v těle tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek častěji tíží workoholiky a muže ve stresu, kterým i ve spánku mozek pracuje na plné obrátky.

Není třeba lékař

Když zmíněné příznaky úbytku testosteronu nastanou, není třeba hned spěchat do čekárny k doktorovi. Základem pro obnovení ztraceného testosteronu je zdravý životní styl, především konzumace kvalitních potravin, hlavně masa (hovězí, drůbež i ryby), vajec, ovoce a zeleniny, ořechů, semínek, luštěnin a zdravých tuků, které obsahují převahu nenasycených mastných kyselin. Mezi téměř zázračné potraviny na podporu testosteronu v těle patří brokolice, která pomáhá při metabolismu estrogenu. Česnek zase snižuje hladinu kortizolu a tím napomáhá k tvorbě testosteronu. Také avokádo s vysokým obsahem vitamínů napomáhá ideální hladině testosteronu.

Rovněž některé bylinky jsou bohatým zdrojem tělu prospěšných látek, které pomáhají zvýšit hladinu tolik potřebných hormonů (například kotvičník zemní, pískavice nebo petržel). V neposlední řadě pomáhá pravidelný pohyb, který je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pomohou i vhodné potravinové doplňky.

Jděte na to přes jídlo

Chcete-li podpořit mužnost svého miláčka, sáhněte po potravinách bohatých na bílkoviny a kvalitní zelenině. Vynechte polotovary a zbytečná „éčka“ a zaměřte se na místní produkci. Například teď se konají výlovy rybníků, české ryby jsou v TOP kondici a internet plný vyzkoušených receptů. Pokud vám ryby nevoní, vyzkoušejte snídani do postele či chuťovku k televizi, která dokáže mužské tělo zásobit velkým zdrojem kvalitních bílkovin a vitaminů rozpustných v tucích:

Ďábelská avokádová vejce se slaninou

Ďábelská vejce se slaninou
Autor: iStock Ďábelská vejce se slaninou

Co budete potřebovat:

6 natvrdo uvařených vajec

1 avokádo

3 plátky slaniny rozkrojené na polovinu

1 lžíci pálivé mleté papriky

1 lžíci citronové šťávy

1 lžíci olivového oleje

1 stroužek česneku

1 lžičku hořčice

sůl a pepř

Postup:

Natvrdo uvařená vejce rozkrojíme napůl a opatrně vyjmeme žloutky. Slaninu ugrilujeme do křupava v troubě. Do misky vložíme na kousky nakrájené avokádo, žloutky, olivový olej, pálivou papriku, stroužky česneku, hořčici a citronovou šťávu. Osolíme, opepříme. Všechny tyto ingredience rozmixujeme, až vznikne jemná hmota. Tou poté naplníme vejce do prostoru, kde byl původně žloutek, a ozdobíme slaninou.

-jk-

reklama

Související témata: hormony , spánek , alkohol , Sex

reklama

Přečtěte si také

reklama