Celebrity

12. července 2022 09:49

Tamara Fränzlová

Smutné vzpomínání na Ladislava Potměšila. Poslední roky života trávil v bolestech

Ladislav Potměšil (†75) proslul jako major Maisner v trilogii Byl jednou jeden polda či jako otec Horáček v hudební komedii Discopříběh. Svým kolegům i fanouškům se do paměti zapsal jako nejen vynikající herec a dabér, ale i mistr komediální nadsázky. Osudnou se mu před rokem stala rakovina, se kterou v minulosti několikrát bojoval.

Nezapomenutelný český herec Ladislav Potměšil ztvárnil během své téměř šedesátileté kariéry nespočet geniálních rolí, které se divákům už navždy vryly do paměti. K těm nejzásadnějším patří bezpochyby fenomén 80. a 90. let, muzikál Discopříběh, ve kterém herec ztvárnil cholerického tatínka Horáčka, v komedii Byl jednou jeden polda zase vdechl život svéráznému policistovi Maisnerovi a v televizní sérii M*A*S*H propůjčil hlas desátníkovi (později seržantovi) Klingerovi.

Poslední těžké roky života

V posledních letech života se však potýkal s nevyléčitelnou nemocí, kvůli které v roce 2019 ukončil svou hereckou kariéru. S rakovinou, jež mimo jiné napadla i jeho kosti, se potýkal celkem třikrát a během jednoho jediného roku musel podstoupit až čtyři vážné operace. Kvůli nim se velmi obtížně pohyboval, a to buď za pomoci milované manželky Jaroslavy Brouskové (71), se kterou žil padesát let, či speciálního chodítka. Poslední měsíce života však většinu času trávil už jen vleže v posteli. Během náročné léčby radioterapie navíc přišel i o hlas, který zazněl v tolika známých filmech a seriálech.

Ladislav Potměšil prohrál svůj dlouhotrvající boj se zákeřnou nemocí před rokem v nedožitých 76 letech. „Byl to mimořádný kolega. Skloubil se u něj velký komediální talent, dar humoru a lidská moudrost. V lecčems mi poradil,“ vzpomínal na hereckého kolegu Jaroslav Sypal, který si s Potměšilem zahrál v trilogii Byl jednou jeden polda.

Podívejte se, jak probíhalo poslední rozloučení s Ladislavem Potměšilem:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.