Seriály a filmy

25. prosince 2015 01:00

Iva Kropáčková

Pojištění na hory: 4 věci, které vám můžou ušetřit peníze i problémy

Pokud jedete lyžovat na hory do zahraničí, pravděpodobně si sjednáte cestovní pojištění. Bez něj by to byl risk. Jak ho nastavit správně?

Odborníci doporučují uzavřít komerční cestovní pojištění i tehdy, pokud jezdíte po evropských lyžařských destinacích. Ani tam si nemůžete být jisti, že vás či vaše děti tamní lékaři ošetří jen na základě předložení vaší kartičky pojištěnce, kterou vám vydala česká zdravotní pojišťovna. (A to i přesto, že mezinárodní kartu EHIC uznává většina evropských států.) Respektive, ošetří vás, ale budou chtít vše zaplatit. Zdravotnická zařízení v horských oblastech jsou totiž většinou soukromá a kartičku pojištěnce lze s nárokem na proplacení (nebo alespoň částečné) předkládat pouze ve státem hrazených nemocnicích a ordinacích. Také například svoz ze sjezdovky v Rakousku musíte platit ze svého – není hrazen z veřejného systému zdravotního pojištění.

Není ale pojištění jako pojištění. To na zimní dovolenou by mělo zahrnovat oproti letnímu několik zásadních věcí, které jsou určeny právě pro lyžaře či snowboardisty. Tady je jejich přehled.

1. Připojištění zimních sportů

Pokud jedete na hory, nezapomeňte si připojistit právě zimní sporty. Lyžování či snowboarding nejsou z pohledu pojišťoven považovány za rekreační sporty (ty bývají automatickou součástí pojištění), ale musí se připojistit. Některé pojišťovny nabízejí „balíčky“ přímo pro lyžaře, kde je v pojištění zahrnuto vše, co pro pobyt potřebují. Součástí základního pojištění ale tyto sporty nebývají. Je proto nutné se o připojištění přihlásit při sjednávání pojistky. Položka „zimní sporty“ zahrnuje provozování zimních sportů na vyznačených trasách (lyžování, snowboarding, běžecké lyžování). Při on-line objednávce na Prima Rádci stačí zaškrtnout kolonku připojištění zimních sportů a následný porovnávač najde nabídky určené pro lyžaře.

Porovnejte si nabídky cestovního pojištění na trhu. Stačí zadat pár údajů a máte okamžitý přehled cen i smluvních podmínek.

Přehled cestovního pojištění on-line

2. Odpovědnost za škodu, i na české hory

Podle údajů pojišťoven je tato součást pojištění více platná právě během zimních měsíců. Oproti letním měsícům evidují za tato období ve statistikách vyšší počty pojistných událostí za způsobenou škodu, která se může pohybovat v řádech desítek, ale i stovek tisíc korun. Na sjezdovce stačí málo, a můžete někoho srazit – vy nebo vaše dítě. Toto připojištění je navíc vhodné sjednat právě z těchto důvodů i na lyžovačku na české hory.

V případě škodné události byste měli zajistit svědky a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Cizinci by po vás mohli chtít například podpisem potvrdit, že vše zaplatíte a to by se vám mohlo prodražit. I z těchto důvodů je vhodné pojištění s asistenční službou.

3. Asistenční služba

Když už pojištění do zahraničí, tak jedině s asistenční službou. Na ni se můžete obrátit, kdykoliv si nebudete jisti, pomůže vám najít nejbližšího lékaře, předjednat vyšetření apod. S operátorem navíc komunikujete v rodném jazyce.

SPECIÁL: Vše důležité o cestovním pojištění

4. Výluky z pojištění

Aby vám pojišťovna proplatila částku, je vhodné také vědět, na co všechno vám pojištění platí. Důkladně si přečtěte pojistné podmínky. Řada pojišťoven například neproplácí škodu či úraz, které se staly při jízdě mimo vyznačenou trasu. Také popíjení alkoholu by se nemuselo vyplatit. I ten patří do výluk.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.