Seriály a filmy

25. června 2015 01:05

Iva Kropáčková

Než odjedete... Vše podstatné o cestovním pojištění do zahraničí

Chystáte se uzavřít cestovní pojištění do zahraničí? Poradíme vám, na co si dát pozor...

Stát se může cokoliv a pokud onemocníte nebo se zraníte v cizí zemi vy nebo někdo z vašich blízkých, není to rozhodně nic příjemného. Pojištění léčebných výloh, tedy nákladů na ošetření ve zdravotnickém zařízení, je hlavní a automatickou součástí cestovního pojištění, které je lepší sjednat i při dovolené v EU. I přesto, že v řadě evropských zemí budete ošetřeni na základě vašeho evropského průkazu pojištěnce, budete muset platit spoluúčast (která bývá v řádu několika tisíc a až stoprocentní) a podmínkou je, aby vás ošetřovali ve státním zařízení.

Pojištění na vlastní pěst nebo při koupi zájezdu?

Řada cestovních kanceláří nabízí pojištění už při koupi zájezdu. Je takové pojištění výhodné, nebo je lepší sjednat si ho na vlastní pěst? "Nevýhoda sjednání cestovního pojištění od cestovní kanceláře je ta, že máte nabídku pouze jedné pojišťovny a obvykle jde o balíček, takže si často sjednáte něco, co nepotřebujete," říká odborník na pojištění Prima Rádce Zdeněk Novák. Nejsnažší možností, jak zjistit, jestli je cenová nabídka pojištění od cestovní kanceláře v pořádku, je porovnat ji s nabídkou na internetu. Využít můžete i porovnávač cestovního pojištění na Prima Rádci.

Výše krytí

Důležitá je výše krytí výloh. Základní varianta krytí je jeden milion korun. Pokud chcete mít jistotu plné náhrady nákladů pojišťovnou i v případě náročné operace nebo leteckého transportu, zvolte vyšší krytí – minimálně tři miliony korun. Horní hranice plnění pro léčebné výlohy může být dokonce i neomezená, to znamená bez limitu. Tedy pojišťovna nahradí reálné náklady bez ohledu na jejich výši. Zejména pro cesty do zámoří, vzhledem k vysokým nákladům na ošetření v mimoevropských zemích, krytí bez limitu doporučujeme.

"Přítel" na telefonu

Další neodmyslitelnou součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba. Tu byste měli kontaktovat co možná nejdříve, například ideálně ještě před vyhledáním lékaře. Asistenční služba vám v rodném jazyce doporučí, kam se obrátit, nebo rovnou zavolá vhodnou pomoc, případně poskytne finanční záruky zdravotnickému zařízení nebo přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně.

Asistenční pracovníci disponují znalostí místních poměrů, jde proto o nejefektivnější způsob, jak řešit nastalé komplikace a zároveň předejít případným problémům s následným plněním pojišťovny. Uložte si proto kontakt na asistenční službu do vašeho telefonu.

NÁŠ TIP: Asistenční služba není jen pomoc v nouzi, můžete se informovat na doklady nutné pro vstup do země, průměrné ceny komodit nebo aktuální kurzy měn a předpověď počasí.

Pojištění odpovědnosti

Každý občas doma něco neúmyslně rozbije, stejné je to na dovolené. Škodu na cizím majetku můžete způsobit třeba i v hotelu. Zde ze zkušenosti platí, čím luxusnější hotel, tím větší riziko a případná výše způsobené škody. Doporučujeme sjednat pojištění odpovědnosti, zvláště jedete-li s dětmi.

Jen namátkou z událostí, které byly nahlášeny v rámci cestovního pojištění: za rozbitou lampičku po panu Martinovi požadoval hotel 36 000 korun na pořízení nového páru, za vytopení hotelového pokoje zaplatila paní Lucie 260 000 korun. Nemalé škody jsou často způsobeny i mimo hotel. Lidé na dovolené zkoušejí nové věci, riziko způsobené škody tak roste. Poškození vypůjčené jachty při najetí na mělčinu 210 000 korun, srážka plavce na vodním skútru, konečný účet za náklady na ošetření a bolestné 820 000 korun.

SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • vše o cestovním pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • jak platit v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

Kdy vám pojišťovna škodu neuhradí?

Mezi standardní, obecné a často uplatňované výluky zakotvené v pojistných podmínkách pojišťoven, patří krácení pojistného plnění v případech, kdy nastala pojistná událost v souvislosti s požitím alkoholu. Míra krácení náhrady škody přitom v praxi závisí na míře, jakou se alkohol na pojistné události podílel. Standardní je vyplacení polovičního plnění.

Pokud vzniklá pojistná událost souvisí s chronickým onemocněním nebo úrazem, kterým jste trpěli již před sjednáním pojištění a které není stabilizováno, ani zde se standardně plnění od pojišťovny nedočkáte. Důležitý je stabilizovaný stav klienta před samotným sjednáním pojištění i před odjezdem na dovolenou.

Vyloučeny jsou v základním rozsahu cestovního pojištění také extrémní sporty, resp. na to, aby pojistná ochrana platila i při jejich provozování, si je potřeba za cestovní pojištění připlatit. Obvykle si připlatíte dvojnásobek standardní ceny. Rekreační sporty (pojištěny v ceně), rizikové sporty (pojištěny za příplatek) i nepojistitelné sporty (nelze je pojistit), jsou vždy uvedeny v pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny. Obecné pravidlo zní, pokud plánujete aktivní dovolenou, uzavřete si připojištění rizikových sportů. Připojištění je standardně nutné např. při jízdě na vodním skútru, jachtingu, kitingu, potápění, raftingu, surfingu nebo windsurfingu, při návštěvě lanového centra a jiných podobných aktivitách.

Pozor si dejte i na náhodné adrenalinové atrakce. Pokud na dovolené chcete neplánovaně vyzkoušet nějakou extrémní aktivitu, ověřte si kontaktováním asistenční služby, zda se na ni vztahuje vaše cestovní pojištění. Pokud se na ni pojištění nevztahuje, nemusíte se jí nutně vzdávat nebo ji provozovat bez pojistné ochrany. Nic vám nebrání sjednat si druhou smlouvu, která danou aktivitu pojistí. Na Prima Rádci nabízíme sjednání cestovního pojištění i ze zahraničí, stačí se obrátit na naši infolinku (na telefonním čísle 810 811 812) nebo zajít na naše stránky, kde si sjednáte vhodné pojištění s připojištěním „rizikových sportů“. Odesláním platby je pojištění platné. Pokud zaplatíte on-line nebo provedete bankovní převod obratem, pojištění je platné okamžitě.

V případě těhotenství má každá pojišťovna v pojistných podmínkách vždy stanoveno, do jaké doby se pojištění vztahuje na související léčení, operace, případně předčasný porod dítěte. Zpravidla od 26. týdne těhotenství riziko žádná pojišťovna nenese. Pokud však komplikace nesouvisí s těhotenstvím, pojištění standardně platí.

Pojištění zavazadel

V rámci pojištění zavazadel k cestovnímu pojištění dostanete náhradu škody za poškozená nebo odcizená zavazadla. Jedná se o doplňkové pojištění, rozsah pojistné ochrany se mezi pojišťovnami výrazně liší. Pojištění obsahuje řadu výluk, náhradu za doklady, peníze, fotoaparáty, videokamery, notebooky, GPS navigace a mobilní telefony tak obvykle nečekejte. Proto je raději mějte vždy u sebe. Pokud máte zavazadla uložena ve stanu nebo v přívěsu, ani zde s uplatněním nároku na odškodnění nepochodíte.

Pokud dojde k poškození, ztrátě nebo odcizení zavazadel v době, kdy jsou svěřena dopravci, náhradu nárokujte písemně přímo u dopravce, nejdéle do sedmi dnů od události. Finanční odškodnění dostanete i v případě, že se kufr zpozdil a musíte si koupit nejnutnější věci osobní potřeby.

Na dovolenou nakonec nemůžete odjet

Pojišťovny nabízejí také pojištění storna zájezdu. To odborníci doporučují uzavírat hlavně tehdy, jedete-li s malými dětmi. Nebudete-li moci na dovolenou odjet, stornopoplatky až do výše 80 procent za vás uhradí pojišťovna. Důvodem pro zrušení cesty může být: onemocnění, úraz, úmrtí, výpověď ze zaměstnání, poškození majetku živelnou událostí nebo trestnou činností.

Podobné články

Pozor, pojištění storna nelze u některých pojišťoven sjednat kdykoli, ale nejpozději v den nebo jeden den po zaplacení zájezdu.

PojišťovnaKdy nejpozději lze sjednat pojištění stornopoplatků zájezdu
AIGLze sjednat kdykoli před odjezdem, nezávisle na datu zakoupení zájezdu.
AllianzNejpozději 1 den po platbě za cestovní službu. Při úhradě zálohy nebo jednorázové platbě za cestovní službu lze pojistit celkovou cenu cestovní služby. Při úhradě doplatku lze pojistit pouze doplatek. Pojistné musíte zaplatit v den uzavření smlouvy cestovního pojištění.
AXA ASSISTANCELze sjednat nejpozději do 14 dnů od platby za zájezd nebo cestovní službu. Pokud jsou ale zájezd nebo cestovní služba zakoupeny měné než 30 dní před odjezdem, musíte připojištění sjednat nejpozději v den jejich zaplacení.
Česká podnikatelská pojišťovnaNejpozději v den zaplacení první zálohy nebo v den jenorázové platby za cestovní službu.
ERVNejpozději v den zaplacení poslední splátky za zájezd nebo v den jednorázové platby za cestovní službu.
SlaviaLze sjednat nejpozději 15 dní před odjezdem, nezávisle na datu zakoupení zájezdu.
UniqaNejpozději současně se zaplacením poslední splátky za zájezd nebo s jednorázovou platbou za cestovní službu.
UnionNejpozději 2 dny po objednání/ zakoupení zájezdu.
WüstenrotNejpozději v den zaplacení poslední splátky za zájezd nebo v den jednorázové platby za cestovní službu.

Dovolená bez starostí! Neumíme věštit budoucnost, zajistíme ale pomoc, pokud ji na dovolené budete potřebovat. To nejvýhodnější cestovní pojištění právě pro vás a vaši rodinu.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.