31. července 2014 01:00
Iva KropáčkováChronicky nemocní a moře? Proč ne! Pozor ale na výluky v pojištění
Trápí vás vážné dýchací potíže nebo nepříjemný ekzém a lékaři vám doporučují pobyt u moře? Měli byste vědět, že pokud se váš zdravotní stav zhorší a budete na místě potřebovat ošetřit, může se stát, že vám léčbu neproplatí pojišťovna, u které jste si sjednali pojištění na cestu.
Často už malé děti trápí od narození nepříjemné, mokvající ekzémy. Někdo nemůže celý rok pořádně dýchat, jiní zase trpí na chronické záněty průdušek. Kromě nejrůznějších mastí nebo nosních sprejů či jiných medikamentů lékaři většinou doporučují jediné: mořskou vodu a mořský vzduch. Ani jiné, třeba i vážnější chronické obtíže, nemusejí podle mnohých lékařů znamenat překážku v cestování k moři či vůbec jezdit do zahraničí – třeba na návštěvu za příbuznými nebo na svatbu... Jenže pojišťovny to vidí trochu jinak.
Život je o náhodách. Ty šťastné si užívejte, ty nešťastné vám pomůžeme vyřešit! I tam, kde je vám to cizí. Cestovní pojištění on-line. ZDE!Chronické nemoci jsou ve výlukách
Pokud jako chronicky nemocní pojedete například na dovolenou k moři, počítejte s tím, že v určitých případech nelze uvedené potíže včetně dalších chronických onemocnění (jako je například dlouhodobá bolest zad nejrůznějšího původu, křečové žíly, potíže s ledvinami, Crohnova choroba, cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění či rakovina) pojistit. „Pojišťovny to stanovují ve svých podmínkách. Chronické nemoci či úraz, kterými lidé trpěli už před sjednáním pojištění a dovolené, patří mezi takzvané výluky – tedy situace, kdy jim pojišťovna léčbu v zahraničí neproplatí,“ vysvětluje finanční odborník Prima Rádce, Zbyněk Laisek. Mimo jiné mezi výluky v cestovním pojištění patří třeba i těhotenství od zhruba 24. týdne, úrazy pod vlivem alkoholu nebo během extrémních sportů.
Plnohodnotné pojištění po roce "zdraví"
Chronické obtíže se podle Václava Bálka, mluvčího jedné z pojišťoven, vykládají následovně: „Jde o pomalu se rozvíjející nemoc (včetně poúrazových stavů), která existovala před počátkem pojištění a nebyla v té době stabilizována, tedy vyžadovala během předchozích dvanácti měsíců hospitalizaci nebo došlo k jejímu zhoršení či změně užívání léků.“ Někde je tato doba šest měsíců.
Jedná se tedy o situace, kdy buď danou nemocí trpíte a léčíte se s ní v době sjednání cestovního pojištění, nebo se váš stav stabilizoval, ale v době uzavírání pojistky od zlepšení stavu neuplynul ještě ani rok, respektive půl roku. Nic na tom nezmění ani jakékoliv potvrzení od lékaře. „Pokud cestu k moři v souvislosti s chronickým onemocněním doporučí lékař, neznamená to, že by tak jeho doporučení zrušilo pojistné podmínky,“ říká Václav Bálek.
Pojištění na míru? Podle situace
Pokud si tedy například astmatik, který změnil před dovolenou léčbu, zlomí nohu, výdaje na ošetření mu pojišťovna automaticky standardně proplatí, dostane-li ale záchvat a bude v takovém stavu, že se nevyhne návštěvě lékaře, jeho zákrok ani další nutnosti spojené s léčbou (léky, pobyt v nemocnici apod.) už pojišťovna zřejmě neuhradí.
Podle Bálka ale vždy záleží na zcela konkrétním případu. Je proto prý důležité pojišťovnu o všech možných potížích (chronické nemoci, ale i úraz), se kterými se léčíte, nebo jste se léčili v době několika měsíců před odjezdem na dovolenou, informovat.
Léky mějte vždy s sebou!
Pokud patříte mezi chronicky nemocné pacienty a chcete se vypravit do zahraničí, měli byste vždy cestu konzultovat se svým lékařem. Jste-li již půl roku až rok „fit“ (podle pojišťovny), získáte plnohodnotné pojištění na cestu – stejně, jako každý jiný turista. Zkuste cestu podřídit svému zdravotnímu stavu. Můžete volit dostupnější destinaci, kam například dojedete autem po vlastní ose a svým tempem, případně s možností se vrátit operativně zpět. Hledejte místa s kvalitní lékařskou péčí, ideálně ve státním zařízení, kdy je ošetření hrazeno z evropského zdravotního pojištění (kartičku pojišťovny si určitě vezměte s sebou). Nicméně i v takových případech se většinou platí spoluúčast a doporučuje se mít uzavřené komerční cestovní pojištění.
Tak jako tak byste s sebou také měli mít dostatečný počet léků, které na své potíže užíváte, například přášky na tlak, kortikoidní masti, osvědčené nosní spreje či respirátor. A mějte je celou dobu po ruce. Je pak možné, že i případné zhoršení stavu zvládnete vyřešit sami, aniž byste museli vyhledat lékařskou pomoc.
10 dalších rad, které se vám mohou hodit:
1. Užíváte-li pravidelně léky, včas informujte svého lékaře a nechte si předepsat dostatečné množství medikamentů, aby vám pokryly celou dovolenou. Lékárnička by měla obsahovat i další standardní léky na cestu, jako přípravky proti průjmům, teplotě, repelenty apod.
2. Léky si rozdělte do více zavazadel, pokud by se některé z nich ztratilo.
3. Vyžádejte si doporučení či zprávu o vašem stavu od lékaře. Můžete je potřebovat v souvislosti s kontrolami na letišti či jiných místech a vysvětlení, proč s sebou vezete tolik léků.
4. Zejména lidé s nemocným srdcem by neměli jezdit v hlavní sezoně, ale ideálně před nebo po sezoně, kdy je počasí u moře přívětivější a nejsou extrémní vedra. A více se držet ve stínu.
5. Je nezbytně nutné doplňovat tekutiny, ideálně vodu mějte po ruce jak během cesty, tak na místě.
6. Letadlem by neměli cestovat zejména lidé s vážnými srdečními poruchami či těžkou chudokrevností.
7. Lidé s křečovými žílami by měli mít na jakoukoliv delší cestu na sobě kompresní punčochy. Sníží tak na minimum riziko vzniku žilní trombózy.
8. Je velmi vhodné používat kvalitní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, nepodceňujte pokrývku hlavy.
9. Naopak nevhodné je střídání teplot – klimatizovaný pokoj a teplo venku...
10. Nepřepínejte síly a poslouchejte své tělo.
Mohlo by vás ještě zajímat:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.