Seriály a filmy

25. srpna 2014 01:47

Iva Kropáčková

Platební karty v cizině: Češi platí víc v obchodech. Z bankomatů tolik nevybírají

Vrcholí doba dovolených. Logicky to je vždy období, kdy Češi utratí v cizině mnohem víc, než jindy v roce. Ti, kteří s sebou vozí kartu, s ní platí víc u obchodníků, než aby vybírali hotovost. Miliony korun utratí i s kreditkami.

Za poslední rok Češi utratili v cizích zemích přes 55 miliard korun, jen pokud jde o statistiky platebních karet. Mnohem víc přitom platí přímo u ochodníků. Počet bezhotovostních transakcí třeba v prodejně či restauraci je 20 milionů, zahraničním bankomatem pak za dvanáct měsíců „projely“ české platební karty ve dvou a půl milionech případů. A pokud už Češi vybírali, tak vyšší částky, v přepočtu kolem 5 tisíc korun.

V praxi se tak ukazuje, že Češi umějí se svými platebními kartami na dovolených a obecně při zahraničních pobytech, zacházet. Stejně jako tady je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky.

Červenec, srpen, září – největší útraty v zahraničí

Jakmile nastane doba dovolených, útraty jsou oproti jiným měsícům v roce zákonitě vyšší, nicméně i jindy v roce Češi kartou v zahraničí platí hojně. Platební karty – jak debetní, tak kreditní – se během loňských prázdnin a v září používaly v zahraničí zhruba o dvacet procent víc než v jiných čtvrtletích.

Pokud jde o konkrétní částky, u zahraničních obchodníků čeští turisté v létě utratili téměř 12 miliard korun (přitom na každé účtence z takového nákupu byla průměrně částka v přepočtu 1100 korun). V následujícím čtvrtletí to pak bylo o více než dvě milardy méně. Z bankomatů pak vybrali celkem 13 miliard korun, v době prázdnin pak asi pět miliard, oproti zhruba 2 miliardám v ostatních čtvrtletích.

(Zdroj statistik: http://www.bankovnikarty.cz)

SLEDUJTE ON-LINE SERIÁL O FINANCÍCH

Jak se připravit na cestu do zahraničí, pokud jde o peníze? Je lepší mít s sebou hotovost a/nebo kartu? A jaké platební karty vlastně jsou vhodné? Nejen na to odpoví druhý díl našeho on-line seriálu o financích, na který se můžete na Prima Rádci podívat už tuto středu 27. srpna.

Tady je malá ukázka z natáčení:

Na první díl, ve kterém si můžete zopakovat zásady bezpečného používání platebních karet, se můžete podívat TADY:

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.