Seriály a filmy

17. června 2014 05:00

Iva Kropáčková

Zpozdil se váš let? Máte nárok na odškodnění

Už se vám někdy stalo, že jste zůstali "viset" na letišti spolu s dalšími cestujícími a přitom jste už měli být tisíce kilometrů daleko? V takových případech máte nárok (nejen) na finanční náhradu.

Není to rozhodně nic příjemného. Hodiny čekání na letadlo, které má zpoždění nebo nakonec vůbec neodletí. Zvlášť pokud spěcháte, nemůžete se dočkat dovolené u moře nebo cestujete s dětmi. Zpoždění či zrušení se přitom týká průměrně jedenácti letů denně, tedy více než tisícovky cestujících.

Podle evropského nařízení máte v takových případech nárok na kompenzaci. Přesto o odškodnění požádá velmi malý počet dotčených cestujících. Lidé totiž o této možnosti stále moc neví. Nárokovat si můžete náhradu za zpoždění či zrušení jak pravidelných letů, tak charterových. Pravidla se týkají všech evropských leteckých společností.

Na cestách mohou číhat různá rizika. Pojistěte se na cesty a chraňte nejen své zdraví, ale i peněženku. Cestovní pojištění on-line od 9 korun na den.Nárok na kompenzaci – kdy byste se měli ozvat

Nařízení stanovuje rozmezí výše odškodnění a zajištění služeb pro cestující podle délky letu i času stráveném na letišti. Pokud zpoždění netrvá déle než tři hodiny, máte nárok na občerstvení a případně ubytování, pokud je to nezbytné. „V případě, že to zpoždění trvá déle než tři hodiny a neděje se tak z důvodu takzvaných mimořádných okolností, kupříkladu stávky, pak má cestující právo na paušalizovanou náhradu škody ve výši 250 až 600 euro v závislosti na délce toho předpokládaného letu," říká František Herynk ze společnosti, která se vymáháním kompenzací v letecké dopravě zabývá. Nárok za zpoždění lze uplatnit až jeden rok zpětně.

Co všechno lze nárokovat:

  • zpoždění letu
  • zrušení letu, pokud ho zruší čtrnáct a méně dnů před odletem (a není-li cestujícímu nabídnut v době od 14. do 7. dne před odletem jiný let s časem příletu do cílové destinace o čtyři hodiny později, resp. o dvě hodiny později, pokud je alternativa nabídnuta 7 dní a méně před odletem)
  • odepření nástupu na palubu letadla
  • snížení přepravní třídy
  • zmeškání návazného letu

Výše odškodnění podle délky letu:

  • do 1500 km – 250 eur (cca 7 tisíc korun)
  • 1500 až 3500 km – 400 eur (cca 11 tisíc korun)
  • nad 3500 km – 600 eur (více než 15 tisíc korun)

Kdy nárok nevzniká

V některých případech nárok na odškodnění nevzniká. Na náhradu škody nemáte nárok v případě takzvaných mimořádných událostí, kterým nemohla letecká společnost nijak zabránit. Mezi takové události patří stávka zaměstnanců, nepříznivé počasí nebo některé technické závady.

Nicméně, i když v případě mimořádných událostí nevzniká nárok na náhradu, přepravce má povinnost vám nabídnout určité řešení a pomoc. Buď by vám měl proplatit letenku, zajistit náhradní přepravu v nejbližším možném termínu nebo umožnit přebookovat letenku na jiný termín podle vašeho výběru.

Není to hračka

Vzhledem k tomu, že se řada leteckých společností snaží odvolávat právě na mimořádné události, vyřídit úspěšně kompenzaci není úplně jednoduché. Přesto byste se neměli nechat odradit a s žádostí se na leteckou společnost obrátit. Pomoci vám mohou i některé specializované firmy, které se kompenzací v letecké dopravě zabývají.

Co všechno potřebujete k žádosti o kompenzaci?

Určitě si schovejte doklad o tom, jakým letem jste letěli, případně měli letět (tzn. platná letenka, cestovní smlouva, palubní lístek apod.). Pokud budete žádat o odškodnění sami, pošlete žádost na speciálním formuláři doporučeně přímo na adresu letecké společnosti. Ta má měsíc na její vyřízení. Nezapomeňte si pořídit kopii. Pokud vaši žádost letecká společnost nevyřídí k vaší spokojenosti, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum, kde vám poradí další postup.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.