zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vánoční zázrak: Staford daroval svou krev, aby zachránil pět vyhozených štěňat

Psí hrdina Darouš daruje krev
Autor: Červená tlapka Psí hrdina Darouš daruje krev
Barbara Vávrová , Vydáno: 22.12.2020
Každá darovaná kapka krve může zachránit něčí život. Někdy dokonce i životů pět. Své o tom ví i americký stafordšírský teriér Darouš, který přesně před rokem vlastní krví zachránil pět štěňat. Dá se tak hovořit o vánočním zázraku. Tím to ale zdaleka nekončí. Díky registraci do databáze psích dárců krve Červená tlapka je teď připraven přiběhnout na pomoc každému, kdo by ji mohl potřebovat.

reklama

Čas od času se můžeme přesvědčit o tom, že superhrdinové neexistují jen v komiksech. Můžou vypadat docela nenápadně, třeba kolem nás projdou a poklidně si čmuchají v trávě. Přesně takovým čtyřnohým hrdinou je i tříletý Dance in the Rain z Katu, kterému doma neřeknou jinak než Darouš. 

Obřík se srdcem na tlapce

„Je to takový Dáreček – dobrák, klidný, nic ho jen tak nerozhodí, má rád všechno a všechny, miluje děti. Je nekonfliktní vůči psům i jiným zvířátkům, speciálně koně a krávy považuje za sobě rovné. Svým zjevem sice na první pohled budí respekt, své síly si je vědom, ale je to milý a jemný pes. A pokud pro něj máte piškotek nebo jinou dobrotu, je celý váš,“ říká o osmatřicetikilovém svalovci Daroušovi jeho majitelka Veronika Syrotiuková.

Darouš s veterinárním týmem MVDr. Tomsové
Autor: Červená tlapka Darouš s veterinárním týmem MVDr. Tomsové

Psí hrdina

Právě jeho klidná povaha z něj dělá ideálního dárce krve. Na svém kontě má už dva odběry. „K darování krve jsme se vlastně dostali úplnou náhodou. Jednoho večera nám naše paní veterinářka MVDr. Barbora Tomsová volala, zda bychom nemohli pomoci, že mají v ordinaci pacienta, který potřebuje krev. Jelikož Darouš splňoval všechny potřebné parametry, rádi jsme souhlasili a vyrazili na pomoc. Darouš odběr snášel naprosto perfektně. Po odběru jsme dostali od paní veterinářky železo na doplnění a doporučený klidový režim na pár dní. Samotné nás ale překvapilo, že druhý den po odběru Darouš působil spíše tak, že mu někdo krev do žil nalil, byl veselý a neposedný,“ popisuje svou první zkušenost s dárcovstvím krve u psů Veronika Syrotiuková.

Psí hrdina Darouš
Autor: Červená tlapka Psí hrdina Darouš

Život umí být krutý, ale i krásný

Jak to tak někdy v životě ale bývá, i přes veškerou snahu byla záchrana bohužel neúspěšná a psí pacient svůj boj prohrál. O to radši doma vzpomínají právě na druhý příběh, v němž sehrál Darouš hlavní roli. Tentokrát se šťastným koncem:
„Loni v předvánočním čase někdo vyhodil u cesty papírovou krabici s pěti štěňaty. Díky okamžitému zásahu organizace Srdcem pro psy, jež si vzala nalezence pod svá křídla, se štěňátka dostala do ordinace MVDr. Barbory Tomsové, kde se jim dostalo okamžité lékařské péče. Vyšetřením se zjistilo, že nejpravděpodobnější důvod, proč se někdo štěňátek zbavil, byl takový, že třítýdenní psí miminka trpěla akutní parvovirózou (vysoce nakažlivé virové onemocnění projevující se závažnou gastroenteritidou, v neléčených případech často končící smrtí – pozn. red.) a jejich zdravotní stav byl kritický.

Celý veterinární tým paní MVDr. Tomsové se snažil pejskům pomoci a nutně bylo potřeba krve, bez které by nebylo možné psí miminka zachránit. Byli jsme moc rádi, že se Darouš na záchraně štěňátek mohl podílet, zároveň musím říct, že moc pomohli i dárci, kteří pomohli zafinancovat drahou léčbu. Všechna štěňátka se podařilo zachránit a již jsou všichni v adopci, spokojeni u svých páníčků.“

Zachráněná štěňata
Autor: Červená tlapka Zachráněná štěňata

Registrace psích dárců

Právě tyto předchozí zkušenosti motivovaly Veroniku Syrotiukovou přihlásit svého čtyřnohého hrdinu do registru psích dárců krve Červená tlapka, o kterém se dozvěděla na internetu. Ten má za cíl propojovat potenciální dárce s těmi, kdo jejich pomoc potřebují.

„Díky webovým stránkám Červené tlapky, jsme se dozvěděli, že můžeme našeho Darouše zaregistrovat do projektu jako potenciálního dárce pro případ, že by nastala situace, kdy nějaký psí pacient bude neodkladně potřebovat transfuzi krve.“
Můžeme bez přehánění říct, že pomoc druhým je Daroušovým denním chlebem. A nepomáhá jen psím kamarádům. Jako canisterapeutický pes věnuje svůj čas a své schopnosti i lidem.    

Z výstavního šampiona terapeutem

„Po prvotních výstavních ambicích jsme se společně vrhli na sportovní kynologii a coursing, kde se nám dařilo, ale pořád to nebylo, jak se říká, TO pravé. Díky spolku Animal Therapy jsme objevili canisterapii (CT) a u té zůstali, ta nás opravdu pohltila. Snažíme se stále posouvat, jak já, tak i Darouš.  Učíme se stále novým věcem, abychom se dokázali přizpůsobit potřebám klientů a naším cílem je, aby si naše společné chvíle klienti užili. Za možnost vidět čistou, ničím nefalšovanou radost klientů, bez sebemenších předsudků o bojových plemenech, jsem nesmírně vděčná a jsem moc ráda, že díky CT toho můžeme být součástí. Zároveň jsem vděčná za to, že mám v Darouškovi skvělého parťáka, který mi to umožní,“ uzavírá Veronika Syrotiuková.

CANISTERAPIE: LÉČBA PSÍ LÁSKOU POMÁHÁ DĚTEM I UNAVENÝM DOSPĚLÝM

Darouš při canisterapii
Autor: Červená tlapka Darouš při canisterapii

Červená tlapka

Zaujalo vás téma dárcovství krve u psů a chcete se dozvědět víc? Neváhejte a podívejte se na webové stránky projektu Červená tlapka. Můžete jej také podpořit finančně na transparentním účtu nebo zaregistrovat svého čtyřnohého mazlíčka online ZDE. Z každého psa může být hrdina!

Dárky pro mazlíčky

Tipy na dárky pod stromeček pro vaše mazlíčky, které mají smysl

reklama

Související témata: pes , záchrana života , dárce krve , pomoc , Vánoce , cervena tlapka , neziskova organizace , dobrý skutek

reklama

Přečtěte si také

reklama