zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nesnídáte? Hrozí vám přejídání a obezita!

Nesnídáte? Hrozí vám přejídání a obezita!
Autor: istock.com Nesnídáte? Hrozí vám přejídání a obezita!
anna kopečková , Vydáno: 19.09.2017
Snídaně znamená zdravý start nového úspěšného dne. Nutriční poradci doporučují udělat si ráno čas a nevynechat ji. Přejídání nebo nucení do jídla ale prospěšné také není.

reklama

„Snídaně by měla představovat přibližně 20 procent celkového denního příjmu,“ upozorňuje Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. Začít den bez snídaně vhodné není – po nočním hladovění tělo potřebuje doplnit zásoby energie a tekutin.

Vynechání snídaně dožene každého odpoledne – v druhé polovině dne mívá větší hlad, více potom jí a má chuť na vysoce energetické potraviny. Hrozí mu tak vyšší riziko vzniku nadváhy. Narušena bývá i výkonnost a soustředění.

Lidé, kteří snídají, snáze dodržují doporučení týkající se denního vyváženého příjmu jednotlivých živin a vitamínů. A po dobré snídani přichází i lepší nálada – ovesné vločky, celozrnné pečivo i banány obsahují aminokyselinu tryptofan, ze které si lidské tělo vyrábí serotonin, tzv. hormon dobré nálady.

Správné složení snídaně:

• Složené sacharidy

• Bílkoviny

• V menším poměru i tuky

• Zdroj vlákniny, minerálních látek a vitamínů

• Zdroj tekutin 0,3–0,5 l

Ženám stačí ráno méně

Snídat by měl každý individuálně. Největší porci si mohou dopřát muži, ženám a dětem stačí méně. „Hlavní rozdíl spočívá v energetické hodnotě snídaně. U průměrné ženy s celkovým energetickým příjmem 8400 kJ za den by měla snídaně poskytnout 1680–2100 kJ, u muže o energetickém příjmu 10 400 kJ se rozmezí pohybuje mezi 2080–2600 kJ,“ doporučuje odborná garantka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.

Tipy na nutričně vyváženou snídani najdete na videu:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vím, co jím - Snídaně

Muži si mohou dopřát více sacharidů

Ženy mohou posnídat například 1–1,25 kusu pečiva nebo 60 g snídaňových cereálií, doplnit je dvěma vejci či 200 ml jogurtu a přidat vlákninu v podobě 100 g zeleniny nebo trochy ovoce. Z tuků se vyplatí upřednostnit ty rostlinné, celkové množství přidaného tuku by nemělo přesáhnout 10 g.

Snídaně u mužů by měla být bohatší především na sacharidy. „Mohou si proto dovolit 2 kusy pečiva. Vhodnější je ale kombinace 1 kusu pečiva a porce snídaňových cereálií. Porce bílkovin má být přibližně o třetinu větší, než u žen,“ doplňuje dietoložka Hlavatá.

Z hlediska pestrosti je vhodné jednotlivé druhy snídaní střídat a pokusit se zajistit pestrost i v rámci jedné snídaně, například kombinací ovoce a zeleniny, sýra a jogurtu, pečiva a vloček.

Jak vyzrát na malé „nesnídače“

Problémem u mnoha dětí je, že po ránu nemají chuť k jídlu a snídani odmítají. Nejmenší přitom potřebují doplnit především tekutiny a sacharidy. Děti, které pravidelně a dostatečně snídají, jsou ve škole nejen pozornější, klidnější a výkonnější, ale jsou do určité míry chráněny před obezitou.

Ideálně sestavená snídaně obsahuje sacharidy (přednostně komplexní, v menší míře cukry), bílkoviny, přiměřené množství tuku, zeleninu nebo ovoce a nápoj.

Tipy pro děti

• Kakao nejlépe s kouskem pečiva s máslem nebo rostlinným tukem. Děti mají rády křupavé jídlo, mnohdy proto zaujme lehce opečená topinka. Do školy lze přidat ředěný džus.

• Bílý jogurt s medem nebo džemem. Pokud ho doplníte i přídavkem snídaňových cereálií s nižším obsahem cukrů a vyšším podílem vlákniny, získají skvělou snídani.

• Volské oko, kousek bílého pečiva, sklenka džusu. Vhodnější je džus naředit převařenou teplou vodou v poměru džus:voda 2:1.

• Porci zeleniny nebo ovoce lze nahradit ředěnými ovocnými, ovocno-zeleninovými, v ideálním případě zeleninovými šťávami. Čaj je vhodný vlažný, může být lehce slazený sirupem s vyšším podílem ovocné složky.

logo Vím, co jím Foto:

Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin

S výběrem výživově hodnotných potravin poradí spotřebitelům snadno a přehledně logo Vím, co jím. Jediným pohledem na obal zjistíte, že produkt má nízký obsah rizikových živin, jako jsou sodík, jednoduchý přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Mnohé potraviny, nesoucí logo, mají i vyšší obsah vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je označeno přes 350 výrobků a další neustále přibývají.

 

Mohlo by vás také zajímat:

17 toastů, které vám po ránu dodají energii

Jakou snídaní ráno začnete, takový den budete mít. Snídaně je totiž tím nejdůležitějším jídlem celého dne. Po dlouhé noci, kdy organismus hladoví, je třeba doplnit živiny a nastartovat metabolismus do nového dne.

Avokádo + feta + granátové jablko

Toasty plné energie 1

Avokádo rozpulte, vyjměte pecku, dužinu vyloupněte ze slupky pomocí velké lžíce a nakrájejte na plátky. Obložte jimi toast, přidejte rozdrobený sýr Feta a zrníčka z granátového jablka a nakonec vše lehce zakápněte dobrým panenským olivovým olejem.

Flexitariánství: Nový druh zdravého životního způsobu

Flexitariánství: Nový druh zdravého životního stylu

Čísla mohou klamat

Čísla mohou klamat: Čtyři případy, kdy vážit se nemá smysl

autor: MM

reklama

Související témata: snídaně , obezita , pravidelná strava

reklama

Přečtěte si také

reklama