Klidně si vezmu 200kilový overal a udělám ze sebe ošklivku, říká Petra Hřebíčková

Petra Hřebíčková: Jak moc je důležitá krása pro herečku?

Říká se, že chce-li být herečka úspěšná, musí mít tvář Venuše a rozum Minervy. Představitelka hlavní postavy Svateb v Benátkách to má všechno. Přirovnávají ji k hollywoodské krásce Scarlett Johansson. Plné rty a blonďaté prameny musí Petře Hřebíčkové v profesi neuvěřitelně nahrávat. Nebo ne?

Téma krásy vládne celým světem. Divadlo je však vlastním světem a dost možná v něm platí jiná pravidla než pro nás obyčejné smrtelníky a hlavně smrtelnice. Během rozhovoru jsme se s herečkou Petrou Hřebíčkovou (ta viditelně stála v řadě dvakrát, když se rozdávaly fyzické přednosti) dostaly i k tlaku na to, jak má "správná" krása vypadat. A jestli je krása pro herečku vůbec důležitá. Denně se snažíme vypadat co nejlépe, investujeme vysoké částky za to, abychom vypadaly reprezentativně. Měly tu správnou velikost, správný účes a správného muže. Být krásná je úkolem každé ženy. Jaké to je, když po celodenní snaze být dokonalá představitelka Olgy Drozdové dorazí v podvečer do divadla, aby si zahrála všechny ty nehezké ženštiny, jež jsou dramatickými hybatelkami děje?

Ošklivky se jí nevyhýbají

Coco Chanel říkávala, že není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumí udělat krásnými. My jsme v rozhovoru "ošklivky", které spojují fyzické nedostatky, ale i ty charakterové, tentokrát hodily do jednoho pytle.

Přestože je na první, druhý a třetí pohled Petra nádherná a usměvavá žena, divadelní role, kde hraje nehezké ženy, se jí překvapivě nevyhýbají. Make-up dokáže udělat zázraky i v opačném slova smyslu: "Ošklivé ženy hraju poměrně často. Mohu vás pozvat na představení Vladimírova děvka, kde hraju opravdu hodně ošklivou ženu, ale mě to vlastně hrozně baví." Petra hraje ve Švandově divadle konverzační drama o "divné době". Celá estetika dramatu, které vyhrálo Cenu Alfréda Radoka v roce 2011, snoubí mdlé tóny lidských povah.

Vladimírova děvka, Švandovo divadlo, režie: Dodo Gombár. Foto: Alena Hrbková

Jedna z věcí, které Petra miluje na divadle, je právě možnost transformace a přeměny v něco a někoho, kdo je naprosto odlišný. Možná v tom můžeme nalézat největší svobodu herectví, vyzkoušet si všechny strany barikády. A Petra se nebojí přebíhat:

Když můžu, tak se ráda měním a pokaždé vypadám jinak a vůbec mi nevadí nasadit si 200kilový overal a udělat ze sebe starší ženu nebo ošklivku. Já se v tom úplně vyžívám.

Krása je podle Petry zbožím, které pomalu ale jistě bledne v trafikách. Dnešní pojetí krásy připomíná vytváření továrních vzorků – je uniformovaná a nevybočuje z řady. Osobnost je až na posledním místě v seznamu. Divadlo však nabízí zcela jiné chápaní lidské estetiky. Pro něj je cennější krása osobitá v rámci lidské rozmanitost, která spočívá v jejích nedostatcích: "Kolikrát mě moc baví na hercích a herečkách, když jsou něčím zajímaví, a když mají něco nesouměrného a něco osobitého. Herečka může být krásná, ale pokud není talentovaná nebo neví, o čem hraje, tak krása je úplně zbytečná. Osobnost musí být zajímavá," vysvětluje Petra. Podle ní talent krásou neošálíte, přesto uznává, že vzhled je v dnešní době důležitý...

Jak uvidíte v seriálu Svatby v Benátkách již 29. června ve 20:15 na Primě, krása nezaručí spokojený život ani Olze, hlavní představitelce seriálu. Ale ta se tomu všemu alespoň pořádně zasměje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.