Jak vznikl nápad na seriál o sklářích?
Televizní seriál Synové a dcery Jakuba skláře vznikal v roce 1984, ale v Československé televizi byl zařazen do vysílání až na jaře 1986. Jaroslav Dietl, který zemřel v mezičase – 29. června 1985 – se tak už jeho uvedení na obrazovce nedočkal.
Stačil ale poskytnout rozhovor, v němž vysvětloval, proč napsal právě seriál o sklářích:
"Televize mě požádala o dělnický seriál. Mě to zprvu vyděsilo, když tu se mi připomněla dávná touha udělat generační seriál. Když řeknete generační, tak musíte vyjít od řemesla. Sedl jsem a sepsal nejslavnější česká řemesla. Mezi nimi se objevilo i sklářství. Když jsme ten seznam probírali s režisérem Jaroslavem Dudkem, chytil se najednou za hlavu s tím, že má přece chalupu uprostřed sklářských hutí a všichni sousedé jsou skláři.“
A jak vzpomínala později Dietlova žena Magdalena: „Pak už nás s Janou Štěpánkovou pozvali k nim na chalupu u České Lípy, pozvali i skláře a proběhl příjemný večer. Jaroslav je všechny vyzpovídal, asi týden jsme ještě chodili po hutích a pak sedl a začal psát. Zvolil přitom formu rodinné ságy, do níž mohl zahrnout šedesát let z historie naší země. Navíc sklo jako materiál v sobě nese jistou symboliku, básnivost a krásu a i tu chtěl do seriálu dostat.“
Jaroslav Dietl ve své pracovně. Zdroj: Archiv Blanky Kovaříkové
Kde čerpal Dietl inspiraci?
Přesně takhle vypadala Dietlova metoda. Vyzpovídat co nejvíc lidí z oboru, „osahat“ si prostředí a pak k postavám přiřadit příběhy, které už mohl čerpat odkudkoli – a nejčastěji z vlastní rodiny.
Vezměme namátkou tři další seriály z jeho bohaté tvorby:
Nejmladší z rodu Hamrů (1975) – manželka Magdalena pocházela z gruntu, její otec vlastnil statek, který mu komunisté vyvlastnili. Jaroslavovi o poměrech na venkově s tatínkem často vyprávěli.
Žena za pultem (1977–8) – Magdalenina maminka prodávala v lahůdkách v brněnské samoobsluze a pokaždé, když přijela do Prahy, vyprávěla svému zeťovi příběhy, které tam zažila, až jednoho dne řekl, že to napíše. Žena za pultem je tedy výjimečná v tom, že nevznikla na objednávku.
Rozpaky kuchaře Svatopluka (1985) – v příbuzenstvu měl Dietl vyhlášeného kuchaře a odborníka na gastronomii Jaroslava Řešátka (v seriálu se pak jmenoval Kuřátko), od nějž načerpal řadu podnětů a cenných rad.
(kov)