Jak vznikl nápad na seriál o sklářích?

Televizní seriál Synové a dcery Jakuba skláře vznikal v roce 1984, ale v Československé televizi byl zařazen do vysílání až na jaře 1986. Jaroslav Dietl, který zemřel v mezičase – 29. června 1985 – se tak už jeho uvedení na obrazovce nedočkal.

Stačil ale poskytnout rozhovor, v němž vysvětloval, proč napsal právě seriál o sklářích:

"Televize mě požádala o dělnický seriál. Mě to zprvu vyděsilo, když tu se mi připomněla dávná touha udělat generační seriál. Když řeknete generační, tak musíte vyjít od řemesla. Sedl jsem a sepsal nejslavnější česká řemesla. Mezi nimi se objevilo i sklářství. Když jsme ten seznam probírali s režisérem Jaroslavem Dudkem, chytil se najednou za hlavu s tím, že má přece chalupu uprostřed sklářských hutí a všichni sousedé jsou skláři.“

A jak vzpomínala později Dietlova žena Magdalena: „Pak už nás s Janou Štěpánkovou pozvali k nim na chalupu u České Lípy, pozvali i skláře a proběhl příjemný večer. Jaroslav je všechny vyzpovídal, asi týden jsme ještě chodili po hutích a pak sedl a začal psát. Zvolil přitom formu rodinné ságy, do níž mohl zahrnout šedesát let z historie naší země. Navíc sklo jako materiál v sobě nese jistou symboliku, básnivost a krásu a i tu chtěl do seriálu dostat.“

Kde čerpal Dietl inspiraci?

Přesně takhle vypadala Dietlova metoda. Vyzpovídat co nejvíc lidí z oboru, „osahat“ si prostředí a pak k postavám přiřadit příběhy, které už mohl čerpat odkudkoli – a nejčastěji z vlastní rodiny.

Vezměme namátkou tři další seriály z jeho bohaté tvorby:

Nejmladší z rodu Hamrů (1975) – manželka Magdalena pocházela z gruntu, její otec vlastnil statek, který mu komunisté vyvlastnili. Jaroslavovi o poměrech na venkově s tatínkem často vyprávěli.

Žena za pultem (1977–8) – Magdalenina maminka prodávala v lahůdkách v brněnské samoobsluze a pokaždé, když přijela do Prahy, vyprávěla svému zeťovi příběhy, které tam zažila, až jednoho dne řekl, že to napíše. Žena za pultem je tedy výjimečná v tom, že nevznikla na objednávku.

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1985) – v příbuzenstvu měl Dietl vyhlášeného kuchaře a odborníka na gastronomii Jaroslava Řešátka (v seriálu se pak jmenoval Kuřátko), od nějž načerpal řadu podnětů a cenných rad.

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.