Seriál Jakub sklář: S nejzápornější postavou si Petr Haničinec dost užil
Hrát hlavní zápornou postavu tak sledovaného seriálu jako byli Synové a dcery Jakuba skláře v roce 1986, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce, není zas až taková legrace. Své by o tom jistě vyprávěl Petr Haničinec, který však bohužel zemřel již v roce 2007.
Jeho Bořivoj Bošek byl typický kariérista, který jako chameleon získává za každého režimu výhody a výsadní postavení. Od scenáristy Jaroslava Dietla bylo odvážné, že „záporáka“ udělal z komunisty v době, kdy Komunistická strana Československa byla ještě stále „vůdčí silou ve společnosti“, jak se psalo v tehdejším tisku.
Krádeže, úplatky, intriky a udavačství
Bošek je v seriálu vykreslen od počátku negativně. Již v roce 1914 svou nezodpovědností málem způsobí výhas pece. Jako sklářský mistr za hospodářské krize okrádá svého pomocníka, na což poukáže Tonda Cirkl, Jakubův syn, který se sám stal komunistou. Za 2. světové války si Bošek zajistí, aby v huti pracoval jako Werkschutz, který v uniformě s hákovým křížem hlídá huť. Tvrdí dělníkům, že konečně musel být nastolen pořádek. Po válce se pak objevuje v čele Revolučních gard a požaduje rychlý odsun Němců.
Stává se členem KSČ a získává post předsedy místního národního výboru. Bere úplatky za jmenování do funkcí národních správců a úplatek požaduje i po Josefovi Cirklovi, kterého okolnosti přinutí znovu zaplatit za svou vlastní hospodu. Ve funkci je Bošek i v padesátých letech, kdy si intrikami zajistí místo ředitele sklářské huti. Teprve v samotném závěru seriálu Jakub Cirkl odhalí, že Bošek byl konfidentem gestapa, který za války způsobil zatčení odbojářů – sklářského mistra Floriána a Jakuba Cirkla ml.
Za hajzla mu dokonce jeden divák poděkoval
Petr Haničinec se k seriálu vrátil v jednom ze svých posledních rozhovorů v roce 2005: „Synové a dcery Jakuba skláře je jeden z nejkrásnějších seriálů, který za socialismu vznikl. Hraju tam hrozného hajzla a někteří lidé se na mě po premiéře seriálu dívali skrz prsty, jako bych snad měl být stejný jako televizní hrdina. Ovšem stalo se mi, že ke mně na Václavském náměstí přistoupil pán a řekl mi: Děkuji vám, pane Haničinci, za to, jak to hrajete. Vystihl jste to dokonale. Já mám přesně takového souseda.“
Hercova manželka Radka Haničincová nám k tomu řekla: „Péťa si hrozně vážil režiséra Dudka, s nímž dělal ve Vinohradském divadle ty nejlepší kusy. A taky je vidět, že pod jeho vedením dal do postavy Boška všechnu svou energii, i když samozřejmě mnohem raději měl svou zcela opačnou, kladnou roli chovatele koní inženýra Hovory v seriálu Dobrá voda. Pokaždé byl ale prototypem správného chlapa, a proto jsem ho taky milovala.“
(kov)