Seriály a filmy

6. dubna 2017 10:00

Gabriela Gabrielová

Legendy ožívají na Hřišti snů

V roce svého uvedení (1989) byl tento film s Kevinem Costnerem v hlavní roli nominován na Oscara hned ve 3 kategoriích. Zlatou sošku si sice nakonec neodnesl, ale to nic nemění na tom, že u filmových kritiků i diváků sklidil nebývale pozitivní reakce. Nenechte si ujít na Primě!

Farmář Ray Kinsella (Kevin Costner) z Iowy se rozhodne vydat vstříc snu, na který už dlouhá léta myslí, a tím je změnit své kukuřičné pole v baseballové hřiště, na němž se sny dokážou měnit ve skutečnost.

Těžko věřit, že film s baseballem (ne o baseballu), plný nostalgie po starých časech (zde reprezentovaných předválečnou érou), které jsou tu jakousi metaforou pro hledání toho, co jsme téměř všichni během dospívání ztratili, navíc balancující na hraně reality a snů, bude na člověka fungovat. Žánr to pravda není lehký, leč zručný režisér Phil Alden Robinson se ho chopil s citem sobě vlastním a svěřený herecký orchestr vyladil k dokonalosti.

Výsledkem je nesmírně poetický film s nepolevující tajuplnou atmosférou a prostým, leč povzbudivým poselstvím – jdi si za svým srdcem. A i když je z kolonky fantasy a může si tudíž dovolit plynulé přecházení mezi přítomností a minulostí (světem mrtvých a živých), a i když to v člověku může probouzet otázky, na které neexistuje jednoznačná odpověď, přesto si Hřiště snů vychutnáte. Každou vteřinu napjatí, k čemu dojde vteřinu následující, ze srdce fandící chlápkovi, který se poprvé v životě rozhodl udělat něco spontánního.

  • Snímek byl natočen na základě adaptace románu amerického autora Raye Kinsella Shoeless Joe (Bosý Joe). I film měl původně nést stejné jméno, jenže diváci se při testování snímku vyslovili proti němu. Podle nich evokovalo pocit, že se jedná o příběh o nějakém vandrákovi. Filmové studio proto změnilo název na Field of Dreams (Hřiště snů) a informovalo režiséra. Ten plný obav zavolal Kinsella, aby mu tu špatnou zprávu oznámil, ale ten to kupodivu přijal s naprostým klidem. Opáčil, že Shoeless Joe bylo jméno, které jeho knize vymyslel nakladatel. Jeho vlastní původní název zněl Dream Field (Vysněné hřiště).
  • Tehdy ne příliš známí Ben Affleck a Matt Damon byli mezi tisíci komparzisty účinkujícími v závěrečné scéně, jejichž jména nebyla nikdy uvedena ani v závěrečných titulcích. Když ale po více než deseti letech svedla spolupráce na filmu Nejhorší obavy (2002) herce Bena Afflecka a režiséra Robinsona znovu dohromady, neodpustil si Ben poznámku: „Fajn s vámi zase pracovat.“ „Zase?“ podivil se prý Robinson a Affleck musel propojení vysvětlit.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.