Jak doma na delikatesy z ovoce? Koukněte na recepty od šéfa
Že sektu sluší jahody, ví asi každý. Už jste ale vyzkoušeli jahodovou polévku s bublinkami? Recept na tuto dobrotu z ovoce a řadu dalších z 10. dílu pořadu Teď vaří šéf! najdete níže.
Vše o pořadu Teď vaří šéf! Najdete TADY
JAHODOVÁ POLÉVKA SE SEKTEM
Jahodová polévka se sektem.
Surovina:
300 g jahod 2 bílky citronová šťáva rostlinný olej malinový ocet cukr smetana podmáslí 1 dl sektu meduňka
Postup:
Jahody nasypeme do nádoby, ve které budeme směs mixovat.
Dva bílky rozšleháme s kapkou citronové šťávy a pomalinku do nich přišleháváme rostlinný olej, dokud nevznikne hladká majonéza.
K jahodám přidáme kapku malinového octa a citronové šťávy. Podle chuti dosladíme cukrem, přidáme kapku smetany a kapku podmáslí, záleží na individuální chuti. Majonézu zamícháme do rozmixovaných jahod, řídíme se konzistencí – polévka by měla jemně zhoustnout. Na závěr přilijeme asi 1 dl sektu, promícháme a servírujeme s plátky čerstvých jahod a pár lístky meduňky.
HRUŠKA VAŘENÁ V ČAJI A BÍLÉM VÍNĚ
Hruška vařená v čaji a v bílém víně. Zdroj: Hermina
Suroviny:
3 dl čaje Earl Grey 3 dl bílého vína 3 lžíce cukru hruška badyán celá skořice citronová šťáva vanilková zmrzlina sekané mandle
Postup:
Uvařený čaj nalijeme do hrnce, přilijeme bílé víno, osladíme alespoň 3 lžícemi cukru. Hrušku oloupeme, rozpůlíme, zbavíme jádřince a vložíme do hrnce. Přidáme celou skořici a badyán. Hrušku zatížíme např. talířkem, aby zůstala potopená a necháme pomalu vařit doměkka. Pak ji necháme v nálevu vystydnout.
Po vystydnutí hrušku vyndáme, nálev přecedíme a necháme svařit do konzistence sirupu. Zakápneme citronovou šťávou.
Hrušku nakrájíme jako vějířek, nenařezáváme až do konce, aby držela pohromadě.
Servírujeme s vanilkovou zmrzlinou, sekanými mandlemi a svařenou omáčkou.
JABLEČNÝ KOLÁČ
Jablečný koláč s calvadosem.
Suroviny:
250 g hladké mouky 125 g másla 1 vejce špetka soli máslo cukr 4 jablka 2 vejce smetana máta
Postup:
Hladkou mouku, máslo, vejce a špetku soli smícháme a vypracujeme těsto, které zabalíme do fólie a necháme v lednici asi hodinku odpočinout.
Těsto na pomoučněném válu rozválíme a přendáme do koláčové formy vytřené máslem. Těsto přitlačíme do krajů a zarovnáme, propícháme vidličkou, aby v troubě nenaběhlo.
V kastrůlku rozehřejeme kousek másla s cukrem (asi 3 lžíce), necháme rozpustit – ze směsi vznikne karamel. Jablka oloupeme, zbavíme pecek a nakrájíme na menší kousky. Jablka promícháme s karamelem a přesypeme na těsto.
Koláč dáme do trouby předehřáté na 220 °C 10 minut zapéct.
Mezitím připravíme krém, kterým koláč zalijeme. Do mísy vyklepneme 2 vejce, přidáme 4 lžíce cukru, asi 1–2 dl smetany, promícháme. Krémem zalijeme koláč a necháme v troubě na 200 °C ještě 20 minut dopéct. Při servírování ozdobíme lístkem máty.
TARTE TATIN
Tarte tatin. Zdroj: Hermína/Prima
Suroviny:
cukr máslo jablka listové těsto vejce
Postup:
Do pánve nasypeme asi půl hrnku cukru, necháme ho rozpustit. Hlídáme, aby se nepřipálil. Až bude mít krásnou jantarovou barvu, vhodíme kousek másla a promícháme. Trošku karamelu nalijeme na dno formičky, na něj naskládáme kousky jablek, z vrchu opět trošku zakápneme karamelem.
Listové těsto rozválíme a vykrojíme z něj požadovanou velikost podle formiček a těstem formu přikryjeme. Těsto potřeme rozšlehaným vejcem a koláč dáme do trouby předehřáté na 180 °C péct asi na 30 minut, než se zbarví dozlatova. Po upečení necháme koláč pár minutek zchladnout a poté ho z formičky vyklopíme.
OMÁČKA CUMBERLAND
Omáčka cumberland se hodí ke studeným paštikám a masům, ke zvěřině, apod. Zdroj: Hermína/Prima
Suroviny:
brusinky rybízová marmeláda rajčatový protlak dijonská hořčice worcester balzamiko pomeranč mletý zázvor
Postup:
Do hrnce nasypeme brusinky (asi ¾ hrnku), asi 2 lžíce rajského protlaku, 2 lžíce rybízové marmelády a lžíci dijonské hořčice. Dochutíme kapkou worcesteru a balzamikového octa a necháme zavařit.
Mezitím oškrábeme kůru z půlky pomeranče, nakrájíme ji na drobné kostičky a přisypeme do hrnce. Z pomeranče vymačkáme do omáčky šťávu. Chvilku povaříme, dochutíme ještě špetkou mletého zázvoru. Omáčku necháme vystydnout a můžeme podávat, hodí se ke studeným paštikám a masům, ke zvěřině, apod.
MELOUN S PROSCIUTTEM A BALZAMIKEM
Meloun s prosciuttem a balsamicem.
Suroviny:
růžový meloun parmská šunka ocet balzamiko máta
Postup:
Z melounu nakrájíme větší kostky, do kterých vydlabeme malou dírku. Do ní nalijeme kapku balzamikového octa, přikryjeme plátkem parmské šunky (jen ho trochu „zmačkáme“, aby nepřesahoval přes meloun), ozdobíme lístkem máty a podáváme.
Autor receptů: Zdeněk Pohlreich
Časopis Prima FRESH 5