Vánoční klasika podle Zdeňka Pohlreicha!
Vařte i o Vánocích s chutí a prakticky. Jde to i v případě ryb a kapra. Níže pro vás máme videonávody i s rozepsanými recepty na sváteční menu podle chutí šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha.
Vyzkoušejte krok za krokem recepty na Vánoce podle chuti šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. Teď vaří šéf! - příprava na Vánoce sledujte v neděli 23. prosince v 10.25 na Primě.
Už nyní si můžete podle rozepsaných receptů nakoupit suroviny!
RYBÍ POLÉVKA
Suroviny:
hlavy, kostry a odřezky z kapra mlíčí nebo jikry nové koření bobkový list mrkev cibule šalotka celer petržel muškátový oříšek hladká mouka rohlík máslo sůl, pepř
Postup:
Do kastrolu vložíme rybí skelety, hlavy a všechny odřezky (pozor: Z hlav musíte vyndat žábry, jinak bude polévka hořká „jako prase“!). Přidáme pár kuliček černého pepře a nového koření, bobkový list, mrkev, cibuli, celer a kořen petržele, zalijeme studenou vodou, osolíme a jakmile polévka chytne var, sebereme pěnu z vrchu a 20 minut pomalu vaříme na mírném ohni.
Po uplynulé době vývar přecedíme a založíme vlastní vánoční polévku.
Na kousku másla orestujeme šalotku nasekanou najemno. Čerstvou mrkev a kousek kořene petržele nastrouháme a přihodíme do hrnce. Orestujeme a zasypeme tak dvěma lžícemi hladké mouky, uděláme obyčejnou jíšku. Zalijeme čirým rybím vývarem, promícháme a ochutíme špetkou muškátového oříšku. Do polévky přidáme jikry nebo mlíčí, podle toho, co jsme pořídili. Necháme pět minutek povařit. Mezitím obereme z hlavy uvařené maso, hodíme ho do hrnce, vypneme a máme hotovo.
Z rohlíku nakrájíme kostičky, dáme do pekáče a necháme v troubě pomalu péct na 140 °C dozlatova, čas od času promícháme.
Před servírováním krutonky přehodíme do pánve a na kousku másla ještě zrychla orestujeme.
BRAMBOROVÝ SALÁT
Suroviny:
brambory mrkev kořen petržele celerová bulva kyselé okurky mražený hrášek šalotka vejce dijonská hořčice majonéza zakysaná smetana sůl, pepř
Postup:
Brambory uvaříme, k nim do hrnce přidáme také zeleninu – mrkev, petržel a celerovou bulvu. Dáme také vařit vejce natvrdo. Uvařené brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Uvařenou zeleninu nakrájíme na menší kostičky než brambory. Vše vhodíme do mísy, přidáme na kostičky nakrájené kyselé okurky, to je v bramborovém salátu naprostá nezbytnost. Přisypeme hrášek (mražený má přece jenom lepší chuť než nakládaný), najemno nasekáme ještě šalotku a opatrně zamícháme, abychom co nejméně porušili vařenou zeleninu. Dochutíme solí a pepřem. Podle chuti přidáme dijonskou hořčici a majonézu se zakysanou smetanou. Podstatné je „nerozbít“ jednotlivé ingredience, stále chceme vidět, z čeho je salát připravený (žádná kejda, přátelé!). Pokud je salát příliš hustý, přidáme kapku láku z kyselých okurek.
Na úplný závěr přimícháme nakrájená vařená vejce.
Dáme do večera odležet pod fólií do lednice, večer bude ideální.
SMAŽENÝ KAPR
Suroviny:
filety kapra citronová šťáva hladká mouka vejce strouhanka rostlinný olej sádlo sůl, pepř
Postup:
Filety kapra nakrájíme na jednotlivé porce, z obou stran osolíme a opepříme bílým pepřem. Filety bohatě zakápneme citronovou šťávou, přikryjeme fólií a dáme do lednice odležet.
Až přijde čas, filety obalíme v klasickém trojobalu – v hladké mouce ochucené solí, v rozšlehaných vejcích a ve strouhance. Nikdy nedávejte obalené maso nebo rybu do lednice – strouhanka zvlhne a špatně se bude smažit.
V hlubší pánvi rozpálíme rostlinný olej a trošku sádla a porce kapra prostě a jednoduše osmažíme dozlatova. Olej pravidelně cedíme, aby v něm nezůstávaly kousky strouhanky (stačí mít vedle hrnec, kam přes sítko slijete olej a opět ho nalijete zpět do pánve, v pánvi občas zůstávají taky drobečky, tak ji vytřete papírovou utěrkou).
HOUBOVÝ KUBA
Suroviny:
sušené houby kroupy sádlo cibule česnek sůl, pepř petrželka tymián oregano
Postup:
Sušené houby přes noc namočíme do vody, stejně tak kroupy.
Druhý den přelijeme houby i s vodou do hrnce a přivedeme k varu. Kroupy i s vodou nalijeme do jiného hrnce a také uvaříme doměkka.
Potřebujeme ještě třetí kastrůlek, ve kterém na sádle orestujeme nasekanou cibuli a alespoň čtyři najemno nasekané stroužky česneku. Osolíme a necháme zesklovatět.
Uvařené houby přecedíme, kroupy také a smícháme v míse. Pekáč vytřeme troškou sádla a nasypeme do něj směs krup a hub.
Jakmile cibulka zezlátne, přidáme ji do pekáče, ochutíme nasekanou petrželkou, tymiánem a oreganem, podle libosti ještě dosolíme a opepříme. Směs řádně promícháme, uhladíme povrch a dáme do předehřáté trouby na 180 °C, pečeme 25 minut.
VÁNOČNÍ HALIBUT
Suroviny:
filety halibuta česnek brambory šalotka mrkev kořen petržele celer hořčice citron olivový olej rostlinný olej máslo sůl, pepř tymián rozmarýn oregano petrželka pažitka
Postup:
Z pečicího papíru vystřihneme kolečko podle velikosti pánve, složíme ho do trojúhelníku a malý kousek špičky odstřihneme. Papír rozložíme do pánve a zalijeme olivovým olejem. Olej se dostane i pod papír a ten drží na svém místě. Oleje musí být celkem dost, aby se do něj kousky ryby ponořily. Do pánve přihodíme stroužek česneku, snítku tymiánu, rozmarýnu a oregana a zahřejeme na 60 °C.
Mezitím rozpálíme troubu na 80 °C.
Halibuta nakrájíme na stejně velké kousky, osolíme a položíme do oleje. Pánev dáme do trouby a pomalu pečeme. Ryba se nemůže přepéct, olej ji chrání, takže máme čas na přípravu přílohy.
Na přílohu použijeme klasické suroviny jako k přípravě bramborového salátu:
V pánvi na rostlinném oleji a kousku másla necháme opéct plátky uvařených brambor.
V jiném kastrůlku rozehřejeme olej a orestujeme na něm nasekanou šalotku, uvařenou mrkev, petržel a celer, vše nakrájené na malé kostičky. Ochutíme čerstvou petrželkou.
Když jsou brambory orestované dozlatova, zasypeme je nasekanou pažitkou a stáhneme z ohně.
Jakmile je vše hotovo, můžeme vyndat rybu. Trošku olivového oleje nalijeme do malé misky, přidáme lžíci hořčice a nasekanou pažitku a promícháme.
Z citronu vyřízneme filátka a ze zbytku vymačkáme citronovou šťávu do mističky k hořčici.
Můžeme servírovat: doprostřed talíře dáme plátky brambor, vedle orestovanou zeleninu, pokapeme horčičným dresingem a navrch položíme plátky halibuta. Naposledy osolíme hrubou solí a na každý kousek ryby položíme filátko z citronu.
Olej můžete tímto způsobem použít minimálně šestkrát, aniž by ztratil svou kvalitu.
JEŠTĚ VÍCE VIDEORECEPTŮ NEJEN Z POŘADŮ ZDEŇKA POHLREICHA NAJDETE NA WEBU PRIMA FRESH
Autor receptů: Zdeněk Pohlreich