Co jíst před a po cvičení? Záleží na tom, co cvičíte!

Není cvičení jako cvičení, a proto ani jídelníček před a po různých druzích pohybových aktivit nemůže být tentýž.

Jak by měla vypadat strava před a po cvičení je chronicky omílané téma, které se snad nikdy neomrzí. Jeho aktuálnost je dána hned několika aspekty. Chceme trénovat efektivně a dobře víme, že pokud se budeme v jídle odbývat, nebo budeme jíst nevhodné potraviny, odrazí se to na výkonnosti a cíl se nepřiblíží tak rychle, jak by mohl. Druhým faktorem je naše individualita - každému jednoduše vyhovuje před cvičením a po cvičení něco jiného a na základě nabytých vědomostí můžeme zkoušet, co sedí či nesedí právě nám samotným.

Co se ale už moc neřeší, je druh pohybové aktivity. Zjistěte, jak jíst před a po cvičení, když je vaší láskou právě tohle: (a samozřejmě se stále řiďte vlastními pocity!)

Jóga

Před jógou se doporučuje nejíst aspoň dvě hodiny a určitě si ani ty dvě hodiny před praktikováním jógových ásán necpěte bříška ničím těžkým! Při józe se dost pracuje s vnitřními orgány, rotuje se trupem, obrací vzhůru nohama a pak budete rádi, že máte žaludek prázdný. Před lekcí si dejte třeba pár kukuřičných sucharů s tenkou vrstvou čerstvého sýra a poté, co se zklidní váš tep i dech po lekci, si dopřejte jídlo bohaté na libové bílkoviny a vlákninu - například dušenou zeleninu s rybou a červenou čočkou.

Běhání

Není snad nic nepříjemnějšího, než běh s plným žaludkem. Všechno se v něm třepe, nadskakuje a převrací. Navíc jídlo před běžeckým tréninkem prokrví vnitřní orgány, ty pak ztěžknou, a pokud nemáte opravdu silný střed těla a nejste zároveň mistři dechových technik, začne vás po několika metrech píchat v boku. Před během nebo podobnou vytrvalostní aerobní aktivitou si dejte komplexní sacharidy a nebojte se ani těch jednoduchých - třeba takové těstoviny s rajčatovou omáčkou nebo skořicí a medem by vám mohly dodat energii na běh a zároveň nezatížit žaludek. Rozhodně se vyhýbejte tučným potravinám, přemíře vlákniny i bílkovin. To všechno si dopřejte až po doběhnutí, ale ani v tomto chodu dne nezapomeňte na sacharidy!

PŘEČTĚTE SI: 7 POTRAVIN, KTERÉ NIKDY NEJEZTE PŘED CVIČENÍM

Posilovna

Tak tady jednoznačná odpověď neexistuje. Někdo doporučuje před silovým tréninkem nejíst sacharidy, aby bylo tělo nucené čerpat energii z tuků, jiní si naopak sacharidy pochvalují. Vlákninu a hůře stravitelné proteiny vám ale neporadí nikdo (takže si určitě nedávejte tvaroh s horou zeleniny!) Poté, co odložíte činky, dodejte svalům všechny tři makronutrienty, tedy sacharidy, bílkoviny i tuk. Co se týče časování, před cvičením se najezte tak brzo nebo pozdě, aby vám nebylo špatně a těžko. Slupnout banán po cestě do fitka je jiné, než slupnout po cestě na trénink půlku fast foodového stánku! Pokud vám to žaludek dovolí, hned v šatně můžete hladovým svalům poslat kousek ovoce a syrovátkový protein a po příchodu domů si vychutnejte plnohodnotné jídlo.

A jedna naprosto univerzální rada na závěr: Všechno si vyzkoušejte sami na sobě. Každé tělo funguje jinak, a proto musíte experimentovat a zjišťovat, co prospívá právě vám!

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.