Prima maminka

26. března 2021 03:00

Anna Kopečková

Velikonoční stromečky: Tradice, která v době koronaviru stojí za vyzkoušení

Spousta lidí zdobí stromky na svých zahradách o Velikonocích barevnými vajíčky. Aniž možná tuší, že i velikonoční stromečky mají svou historii a tradici. Vyzkoušet ji letos můžete, i když zahradu nemáte nebo se na ni kvůli omezením nedostanete.

Stejně, jako zdobení vánočního stromečku, pochází tradice zdobení stromečků nebo jiných rostlin barevnými vajíčky z Německa. Tam se jí říká Ostereierbaum, což v překladu znamená Velikonoční vajíčkový strom.

Jeden muž se dokonce zdobením vajíčkového stromu proslavil. Jmenuje se Volker Kraft, žije v německém Saalfeldu a každoročně zdobí strom na své zahradě spoustou barevných vajíček. V roce 2015 jich na větvích stromě viselo přibližně 10 000.

Zdroj: Pinterest

Ovšem pořád to není nic v porovnání s rekordem zapsaným v Guinessově knize rekordů. Drží ho zoologická zahrada v německém Rostocku, kde měli velikonoční strom ozdobený 76 596 vajíčky!

Tradici velikonočních stromečků má i Švédsko. Říká se jí Påskris a na zdobení se kromě vajíček používají i další dekorace, například peříčka.

Tradice ovšem nezůstala jen v Evropě a stromky nebo jen větvičky ve váze dnes zdobí o Velikonocích lidé na celém světě. Jestli se vám tato tradice líbí, můžete to letos zkusit taky. Máme pro vás pár nápadů:

S něžnými kvítky

Na vyfouklá bílá vajíčka namalujte akrylovými barvami drobné kvítky. Pokud neumíte malovat, nevadí. Stačí, když uděláte barvou puntíky pomocí malé gumy na opačné straně tužky. Vajíčka pak přivažte pomocí stužek na větvičky ve váze.

Foto: decor8blog.com

S peříčky

Z papírů v několika pastelových barvách vystřihněte tvary peříček. Domalujte je akrylovými nebo temperovými barvami a přilepte pomocí lepidla na papír na větvičky ve váze.

Foto: thehousethatlarsbuilt.com

S hnízdečky

Budete potřebovat několik vyfouknutých vaječných skořápek (ideálně hnědé i bílé). Do každé udělejte z přední strany větší otvor a naplňte ho stočeným tenkým lýkem, do kterého vložíte malé kropenaté vajíčko (může to být bonbon nebo umělohmotné vajíčko). Skořápky pak pomocí nití zavěste na větvičky ve váze.

Foto: skonahem.com

Elegantní

Krásně vypadá i větev, kterou natřete bílou barvou a pak na ni zavěsíte ozdobená vajíčka.

Foto: zenideen.com

V jarních barvách

A ještě jednou bíle natřená větev. Tentokrát ale s vajíčky ve veselejších barvách, která doplňují květy a vážky vyrobené z papíru nebo filcu.

Foto: hobbycraft.co.uk

S bonbónky

Velmi krásně vypadají i barevné bonbóny ve tvaru vajíček, které přilepíte pomocí tavné pistole na větve ve váze. Jen pak hlídejte děti, aby bonbónky tajně neolupovaly.

Foto: craftysisters.com

Moderně a vtipně

I úplně obyčejnou samotnou větev dokáže oživit pár vajíček ve výraznějších barvách, která vtipně nazdobíte.

Foto: zenideen.com

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.