Seriály a filmy

25. února 2014 19:54

Iveta Zábová

Sisa Lelkes Sklovska: Porotkyně X Factoru, jejíž zpěv bere dech

Základní povědomí o složení poroty česko-slovenského X Factoru určitě už máte. My je vám však chceme představit podrobně. A začínáme dnes! Co všechno jste chtěli vědět o Sise Lelkes Sklovské a báli jste se zeptat!

Sisa Slovská je přední slovenská zpěvačka, jejíž pověstný hlasový rozsah jí umožňuje působit hned v několika hudebních žánrech. Narodila se v Žilině a vystudovala operní zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, ve stejném městě působila po ukončení studií jako sólistka Opery Slovenského národního divadla. Během pětiletého angažmá ztvárnila takové role jako je např. Dulcinea v opeře Don Quijote.

Doposud spolupracovala s mnohými orchestry, vystupovala na nespočtu festivalů, účinkovala mimo jiné třeba v USA, Velké Británii, Číně nebo Argentině a několikrát byla zazpívat i vojákům na zahraničních misích v Kosově či Afghánistánu.

Od roku 1996 žije a působí v Praze.

U příležitosti „porotcování“ soutěže X Factor jsme ji pro vás vyzpovídali!

Co pro vás znamená místo v porotě pěvecké soutěže X Factor?

Celý život jsem byla spíše na té druhé straně a v takovéto velké soutěži jsem nikdy v porotě nebyla – a myslím si, že už mám za sebou opravdu hodně zkušeností, strašně moc práce… Je tedy čas ty zkušenosti někomu předávat dál. Kvůli tomu tady jsem! Jinak – já sama jsem typ umělce, který se stále dál vzdělává, vím, že je to potřeba, a sama sobě stále zvyšuji laťku toho, čeho jsem ještě schopná dosáhnout.

Jak se cítíte v roli porotkyně?

Velmi důležité je zmínit, že jsme čtyři porotci, čtyři výjimeční lidé, každý jiná osobnost. A přestože jsme spolu nikdy nespolupracovali, tak jsme si spolu sedli a bez jakýchkoli problémů začali pracovat.

Když vidíte začínající zpěváky, vzpomenete si na své začátky?

Já jsem hlavně nikdy nechtěla být zpěvačkou! Šla jsem na gymnázium a chtěla jsem být veterinářkou. V tomto směru je to, že zpívám, vlastně náhoda – i když, náhoda… Ono to tak asi bylo všechno nasměrované… K hudbě jsem se dostala tak, že jsem v 11 letech doprovázela jednu svou nerozlučnou kamarádku na pěveckou soutěž, a tak jsem to tam pozorovala, že jsem to nakonec také zkusila – a celou soutěž jsem vyhrála! Zvířatům jsem se věnovala sice dál, já jsem třeba vždy měla (a mám) kočky, ale ta hudba nakonec zvítězila a dneska bych to nevyměnila za nic na světě!

Jste úspěšná zpěvačka se spoustou zkušeností, jaká budete jako porotkyně?

Je důležité být upřímný, normální, lidský. Soutěžící musí mít dobrý hlas, ale musí vědět, že je čeká spousta tvrdé práce. Zejména pokud jde o techniku zpívání, bez které to nejde – já jsem na sobě v tomhle ohledu pracovala a ráda bych něco z toho předala i soutěžícím. Takže to, co bude první, abychom mohli pracovat s hlasem, bude určitý technický základ, kterému se soutěžící musí naučit, a na tom budeme stavět. Důležité je i procítění toho, co budou soutěžící zpívat, porozumění textu, hudbě… A určitě nechci nikoho odchýlit z cesty, po které půjde, nebudu se snažit nutit jim operní nebo klasickou hudbu, když budou chtít zpívat country!

Co očekáváte od finalistů?

Myslím, že jakmile člověk vstoupí na to pódium, musí okamžitě něčím zaujmout – úsměvem, čímkoli. A pokud nezaujme a bude působit třeba i trapně, ale pak otevře pusu a bude zpívat jako bůh, tak i to je ono!

Jakou ze čtyř kategorií byste ráda koučovala?

S kým by se mi asi nejlépe pracovalo… Já opravdu nevím, asi s každým, hlavně bych chtěla, aby ti mí svěřenci měli hlasový fond, se kterým můžu dál pracovat. Takže asi tak…

Talentových soutěží už bylo hodně. Myslíte, že X Factor může ještě objevit nějaké nové talenty?

V Česku i na Slovensku je tolik talentů, že určitě objevíme další! Myslím, že tato soutěž je jiná než ostatní a určitě přinese spoustu překvapení.

Šla byste sama do této soutěže?

Já jsem strašně soutěživý typ, já bych hned šla!

Je nějaká vlastnost, která vám u soutěžících vadí?

Určitě mi vadí, když se někdo chová jako mistr světa, který všude byl a všechno umí. No a pak se ukáže, že je to úplně jinak…

Jak vypadá váš „den porotkyně“?

Tak nejdřív otevřu oko a jsem ráda, že žiju, že je tu nový den. To tak mám už dávno, tenhle pocit. No a pak přijdu sem, na natáčení, nechám se nalíčit, a už i při tom česání a líčení nedělám nic jiného – netelefonuji, neesemeskuji, vážím si práce lidí, kteří se o mne starají, a už vlastně tímto začíná moje práce. Pak, když mám „omítku“ a účes, se jdu obléknout, domlouvám se samozřejmě se stylistkou, no a pak začne natáčení. Musíme uvítat publikum, při natáčení je důležité vědět, co říkat a jak to říkat, pamatovat si, co už třeba zaznělo. No a mezi natáčením se samozřejmě najíme. Celkově mě to velmi baví, jsem ráda mezi těmito lidmi, co tu jsou – celý úspěch je vždy samozřejmě o celém týmu, bez toho by to nešlo!

Na medailonek další porotkyně se můžete těšit už brzy!

Sdílejte článek
Štítky X Factor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.