Kdo je kdo v novém krimiseriálu Za sklem

Za sklem (1) - upoutávka

Týmu národní bezpečnostní jednotky (Expozitura Bratislava), pod vedením pplk. Zory Ballové, dominují dva kriminalisté – Tibor Maxo Maxovský a Norbert Noro Višváder. Seznamte se níže s hrdiny slavného slovenského seriálu Za sklom a s jejich představiteli. Znáte známé slovenské herce?

Napínavý příběh dvou policistů se otevře hned s 1. případem seriálu Za sklem, který můžete sledovat už od úterý 4. července na Primě ve 22.10.

Seriál vychází ze skutečných případů, jež řešili kriminalisté na Slovensku. Věnuje se organizovanému zločinu a kriminalitě v 90. letech.

Hlavní postavy v rolích policistů představují výrazní herci Ján Koleník a Tomáš Maštalír. Těšit se m v můžete také na Kamilu Magálovou nebo Jiřího Bartošku z primácké Mordparty.

V hlavní roli TIBOR MAXOVSKÝ, MAXO – TOMÁŠ MAŠTALÍR

Maxo je typ „správného“ a poctivého policisty. Je rozvážný a velmi klidný a jeho jedinou slabinou je to, že má tak trochu chorobný odpor k ženám. Proto často naráží na fakt, že mu šéfuje právě Zora.

I když racionálně dokáže ocenit její kvality, občas si nemůže pomoci a protestuje proti jejím rozhodnutím. Hraničí to spíše se sexismem, který však není ani traumatem z dětství, ani projevem nenávisti k ženám – Tibor má jednoduše pocit, že ženy se na jisté profese nehodí a je tragédie, že je vůbec začaly vykonávat. Jinak má ženy rád – hlavně v posteli a v kuchyni.

Nikdy se neoženil, protože na takové věci neměl čas. Střídá ženy a nikdy si z nich nedělá partnerky. V jeho životě je však jedna žena, pro kterou má slabost – jeho stará a imobilní babička, se kterou žije, pečuje o ni a je schopen vyměňovat jí i plenky. K vlastním rodičům má na rozdíl od ní jen vlažný vztah.

NORBERT VIŠVADER, NORO – JÁN KOLENÍK

Noro je cholerik, který nemá problém porušovat předpisy, pokud jde o odhalení pravdy. Frustruje ho, že spravedlnost a pravda nejsou totéž a právo je často v našem právním systému nedobytné. I když se dopustí přešlapů, umí si je eticky zdůvodnit, a navíc svým šarmem vždy u Zory dosáhne toho, že jeho jednání nemá závažné následky. To na něm vytáčí Maxa, Noro zase na Maxovi nesnáší jeho sexismus.

Noro byl ženatý, ale jeho manželka se s ním rozvedla, protože nemohl mít děti. Norovi matka zemřela, když byl ještě malý a jeho otec si založil novou rodinu, v níž se ale Norbert nikdy necítil být zcela přijat. Na rozdíl od Maxe má Noro ženy rád. I Zoru vnímá s respektem, možná trochu jako náhradní matku. Ve svém starém Porsche 911 si pouští hudbu z oblíbených francouzských filmů ze 70. let – Muž a žena nebo Piti piti pá a Fantomas mu vždy zlepší náladu.

ZORA BALLOVÁ – KAMILA MAGÁLOVÁ

Zora se stala šéfkou týmu jen před pár lety, když v rámci nově vytvořené protitrestné jednotky vznikaly politické tlaky různých zájmových skupin, které si navzájem vyšachovaly své kandidáty. Zora nebyla ničí nominovaný, měla skvělé výsledky a žádné korupční kauzy ani kompromitující minulost. Navíc má pár let do důchodu, a tak se jí nikdo z její pozice ani nesnaží odstranit. Zora má dvě odrostlé děti, které už mají vlastní rodiny. Syn žije v zahraničí a dcera je ostrou právničkou, proto když se Zoru budou snažit přes rodinu vydírat, ustojí to. Zora má slabost pro Nora, neboť jí trochu připomíná jejího vlastního syna.

DAVID ANTOL – JURAJ LOJ

David je nejmladší a nejméně zkušený z trojice kriminalistů. Deklaruje, že jeho vzorem jsou Maxo i Noro a chtěl by se od nich hodně naučit. Na rozdíl od starších kolegů však často nejprve něco udělá a až potom myslí. S manželkou Lenou má pětiletého syna Janka a jeho ženu mu kolegové závidí, protože je krásná, chytrá a v kariéře nemá přílišné ambice.

Až po smrti Davida se ukáže, že nebyl tak naivní, jak se mohlo zdát – pracoval i pro druhou stranu... Kdysi jako dopravní policista se vezl v úplatcích a Bongymu se podařilo Davida zkorumpovat ještě víc, i pomocí výhružek o ublížení rodině. Zároveň samozřejmě profitoval z toho, že David byl na výplatní listině mafie.

JURAJ BONGRAD, BONGY – MILAN ONDRÍK

Bongo je krutý člověk se sklony k sadismu. Je to bývalý feťák, který s drogami začínal jako puberťák těsně po revoluci. Potom začal pervitin dealovat a uvědomil si, že pokud zůstane čistý, jeho byznysu se bude dařit lépe. Jeho jedinou drogou tak zůstane pocit moci. Pohrdá lidmi, kteří jsou závislí, a rád je využívá.

Ví, co všechno jsou pro fet ochotni udělat. Bongo zdánlivě stojí v čele mafie, která má na svědomí všechny zločiny v jednotlivých epizodách. Má manželku, mnoho milenek a kopec dětí, protože má pocit, že čím více dětí udělá, tím bude svět hezčí. Bude to jedna velká rodina. Jeho rodina.

LENA ANTOLOVÁ – REBEKA POLÁKOVÁ

Lena svého muže Davida miluje, ale po jeho smrti se dostává mezi tři muže jako mezi mlýnské kameny. Maxo s Norem jí slíbí, že najdou vrahy jejího muže a že ho pomstí, jenže Lena se líbí i Bongymu, který dal Davida odstranit. Bongo jí slíbí ochranu a peníze, ale nemůže na ni sáhnout, neboť patří jeho šéfovi Slančíkovi. Vyhrožují jí ublížením synovi.

Do Leny se zamiluje i Noro, který však více než ji chce chránit jejího syna Janka, protože nemůže mít vlastní děti. Lena ho vnímá více jako přítele, se kterým spí, neboť potřebuje cítit něčí blízkost a spřízněnou duši. Mnohem více ji však vzrušuje Maxo. S ním je to o vášni, erotice a nejlepším sexu v jejím životě, i když ví, že Maxo ji milovat nebude.

VLADIMIR SLANČÍK – JIŘÍ BARTOŠKA

Novější typ mafiána v bílém límečku, podnikatel propojený s policií a vládními kruhy. Ctihodný důchodce, který je bývalým tarifním kádrovákem, který se jen změnil na velkopodnikatele a a štědrého sponzora vládní strany. Je majitelem hotelů, stavebních firem a společností obchodujících ve zdravotnictví.

TAJSON – ĽUBOŠ KOSTELNÝ

Pravá ruka Slančíka, k němuž je maximálně loajální. Slančík se Tajsona ujal jako sedmnáctiletého a udělal si z něj něco jako osobního sluhu. Vysekal ho totiž z loupežného přepadení a dostal ho z drog. Vycítil v Tajsonovi velký potenciál a rozvíjel ho. Tajson je nebezpečný. Je inteligentní a nikdy nekoná zkratovitě. Pro soupeře je nečitelný, protože je vždy o krok před nimi a dokáže je zmást.

Když Tajson ukousl soupeři ucho při boxu (odtud ta přezdívka), všichni si mysleli, že je to znak jeho nekontrolované zlosti. Byla to však taktika. Tajson si potřeboval sjednat respekt. A od té doby ho má. Tajson se nejvíce pohybuje v blízkosti Slančíka, nebo ho lze vídat jako sólistu. Okruh Bongyho lidí ho dobře zná a nikdo mu příliš nechce zkřížit cestu.

PATRICIE BRUNOVSKÁ – BARBORA ANDREŠIČOVÁ

Investigativní novinářka pracuje v deníku a je zapálená pro svou práci. Věří, že odhalováním pravdy a korupčních skandálů politiků je možné dosáhnout změny ve společnosti. Nechce se nechat odradit odmítáním a povýšeným postojem veřejných osob vůči novinářům.

Stále má pocit, že tato země má šanci stát se jednou právním státem s fungujícími institucemi a skutečnou demokracií. Dlouhodobě sleduje případ Slančík a přes něj se dostává do blízkosti Maxe s Norem. Získá si jejich důvěru. Její postava v příběhu umírňuje pocit zmaru z korupce a nespravedlnosti systému. Za roky praxe získala své zdroje v mnoha státních institucích, proto je schopna občas získat relevantní informace, které mohou pomoci i policii.

(schneidy)

Sdílejte článek