Životní styl

24. října 2023 12:02

Komerční sdělení

Zajímají vás technologie a elektromobilita? Dorazte na veletrh e-SALON

Elektromobilita jako řešení budoucnosti? Právě tento pohon se skloňuje ve všech pádech a svůj názor na něj má úplně každý. I politici si uvědomují, že je třeba pomoci planetě, aby se mohla sama bránit proti vlivům, jakými na ni působí člověk, a nedostávala tak „naloženo“. Je ale opravdu elektromobilita vynálezem dneška? Ne tak docela.

Jak je tradicí, vše vymysleli staří Řekové, Římané či Číňané. Léčiva, péči o tělo i duši… V nadsázce tak říkáme, že vše už bylo někdy vynalezeno. Nelze to samozřejmě brát doslova. Nicméně v rámci elektromobility to v podstatě platí. Ne, staří Římané se neproháněli po svých provinciích v elektrokočárech či elektrických bojových vozech, nicméně nepopiratelným faktem je to, že v době, kdy vznikaly povozy poháněné parou, svítiplynem či benzínem, nejlepších výsledků dosahovaly prostředky poháněné elektřinou. Úmyslně nepíšeme pouze o automobilech, neboť v 19. století se řešily všechny druhy dopravních prostředků.

Lodě i hromadná doprava poháněné elektřinou

Kromě silničních povozů se alternativní zdroje energie věnovaly také lodní dopravě. V 19. století se objevila Jacobiho akumulátorová loď, která jezdila na Něvě. Kromě toho se s alternativním pohonem počítalo pro městskou hromadnou dopravu, která měla radikálně vyčistit města v průmyslových oblastech, kam se stěhovaly tisíce lidí za prací.

Proč tomu tak bylo? Alternativní pohon není hlučný, je okamžitě použitelný a neznečisťuje. Navíc k jeho provozu je třeba jednoduché konstrukce, jednodušší než u spalovacích motorů. I když je faktem, že našim předkům opravdu nešlo jen o uhlíkovou stopu, ale spíš o eleganci a její zachování ve městech. Například lázeňská města dlouho nechtěla pustit spalovací motory do svých center. Byla tedy progresivní už ve své době.

Problém ale nastal v okamžiku, kdy došlo ke zjištění, že v 19. století lidé znali výhradně olověný akumulátor, který byl těžký, vykazoval minimální životnost a měl i další strojírenské obtíže, se kterými si tehdejší inženýři neuměli poradit. Pro zajímavost: magickou hranici 100 km/h pokořil v roce 1899 poprvé právě elektromobil, řízený konstruktérem Belgičanem Camille Jenatzym (hodnota rekordu byla 105,9 km/h).

Dnešní doba je ovšem jiná, veškeré technologie se dále vyvíjejí. Zajímají vás? Dorazte na pátý ročník veletrhu čisté mobility e-SALON. Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a FTV Prima, se bude konat ve dnech 9. – 12. listopadu 2023 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Čeká vás historicky nejbohatší účast ekologické mobility. Úvodní den, 9. listopad, bude patřit médiím a odborníkům, pro širokou veřejnost se veletrh otevře 10. listopadu a potrvá do neděle 12. listopadu.

Sdílejte článek
Štítky elektromobilita technologie e-Salon veletrh

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.