Zdravé recepty

13. července 2018 07:30

Anna Kopečková

Recept na víkend: Letní bulgurový salát

Připravte si salát, který je zdravý, dostatečně sytý a vhodný jako příloha i lehký letní oběd.

Většinu surovin, které budete na přípravu potřebovat, znáte a jistě běžně používáte. Dvě z nich ale tak obvyklé nejsou a do českých kuchyní si stále ještě cestu hledají.

První z nich je bulgur, nalámaná celozrnná pšenice. Prodává se již předvařený, což usnadňuje jeho přípravu. Má příjemnou oříškovou chuť, nízký glykemický index, málo tuků, ale vysoký obsah vlákniny a proteinů. Také je dobrým zdrojem železa a nenadýmá.

Ani cizrna neboli římský hrách není v našich končinách ještě úplně běžnou surovinou. Přitom patří mezi nejzdravější luštěniny a je velmi dobrým zdrojem kvalitních bílkovin. I proto se často používá ve vegetariánských pokrmech, kde nahrazuje maso.

Co budete potřebovat:

  • 250 g pšeničného bulguru
  • 1 konzervu sterilované cizrny
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžičku třtinového přírodního cukru
  • 1 cibuli
  • 1 červenou papriku
  • 1 salátovou okurku
  • kopr, petržel, citron, stroužek česneku
  • sůl, pepř

Postup:

1. Bulgur připravte v poměru 1 : 2 (1 díl bulguru, 2 díly vody). Zalijte ho vroucí vodou, přidejte sůl a kapku oleje, 2 minuty povařte a pak nechte pod pokličkou 20 minut dojít. Bulgur je možné si připravit i den dopředu a přimíchat k ostatním surovinám již chlazený.

2. Mezitím očistěte zeleninu, nakrájejte ji na kostičky, dejte do mísy a promíchejte s cizrnou.

3. Přidejte uvařený vychladlý bulgur, dochuťte solí, pepřem, třtinovým cukrem, nasekanými bylinkami a česnekem, zalijte olivovým olejem a citronovou šťávou. Řádně vše promíchejte a podávejte.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.