Zdraví a nemoci

17. října 2015 04:20

Lucie Průchová

10 důvodů, proč vyrazit na procházku. Hned teď!

Chůzi jakožto sportu se denně věnuje třicet procent Američanů. A dobře vědí proč.

Nepotřebují žádné zvláštní vybavení ani sportovní nadání a přitom procházka jejich zdraví prospívá jako málo co jiného. Od snižování hmotnosti po dobrou náladu, zlepšení cukrovky nebo snížení krevního tlaku. Navíc jedna z vědeckých studií ukázala, že 150 minut ostré chůze týdně prodlouží život o skoro tři a půl roku! Proč tedy chodit?

Nebudete se bát váhy

Vyhnout se váhovému přírůstku je úplně stejně snadné jako vyrazit na procházku. Experti z Harvardu a lékaři z ženské nemocnice v Bostonu sledovali přes 13 let 34 tisíc žen a zjistili, že ty, které se stravovaly bez výraznějších prohřešků a současně hodinu denně chodily (nebo se věnovaly jiné podobné mírné aerobní aktivitě), si váhu držely mnohem snáz.

Náš tip: Procházku si mnohem víc užijete, když si najdete podobně smýšlejícího parťáka nebo i psa. Pejskaři pochopitelně splňují doporučené týdenní kilometry lépe.

Dostanete tlak pod kontrolu

Podle řady studií pomáhá chůze snižovat krevní tlak. Procházka v mírném tempu je v tomto ohledu úplně stejně účinná jako jogging.

Náš tip: Pokud ve svém programu nezvládnete vyhradit celou půlhodinu na procházku, klidně si ji rozložte na více částí. Deset minut vícekrát denně si najdete určitě - stačí cestou do práce i domů vystoupit o jednu zastávku dřív. Je to stejně efektivní jako jedno delší cvičení.

Ochráníte se před demencí

Chůze rozproudí tok krve a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, čímž současně oddálí začátek onemocnění stařeckou demencí. Cvičení je obecně jednou z nejlepších prevencí rozvoje této nemoci. Odborníci z univerzity v Pittsburghu navíc zjistili, že lidé, kteří chodili nejméně osm kilometrů týdně, měli ve stáří menší změny na mozku.

Náš tip: Vezměte si s sebou mp3 přehrávač s oblíbenou hudbou. Procházka vás pak bude víc bavit a navíc vás rychlé tempo písniček donutí chodit svižně.

Vyhnete se problémům s klouby a kostmi

Chůze je skvělým cvičením s vahou vlastního těla, které funguje jako prevence před osteoporózou, stejně jako před artrózou a jinými degenerativními chorobami kloubů. Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku ve své studii potvrdili, že lidé, kteří se věnují mírným aerobním aktivitám, mají zdravější kolena, protože mají nepoškozenou chrupavku.

Náš tip: Odměňujte se. Po několika týdnech procházek si kupte třeba nové boty nebo si zajděte na pedikúru. Zkrátka udělejte něco, co vám pomůže udržet motivaci.

Snížíte riziko rakoviny

Chození snižuje riziko rozvoje některých druhů rakoviny. Ženy, které za týden chodí nejméně sedm hodin, mají o 14 procent nižší riziko nádorů prsu. Stejně tak muži, kteří se léčili s rakovinou prostaty a začali minimálně tři hodiny týdně svižně chodit, snížili riziko, že se nemoc vrátí.

Náš tip: Vydejte se na průzkum. Nemusíte chodit stále po stejných trasách. Naopak, zkuste jednou zahnout do ulice, kde jste nikdy nebyli. Nikdy nevíte, třeba objevíte skvělou restauraci nebo zjistíte, že tam bydlí vaši přátelé ze školy.

Budete mít cukrovku pod kontrolou

Rychlá chůze vás ochrání před diabetem, a pokud už jím trpíte, pak výrazně zlepší váš stav. Dvaceti- až třicetiminutová procházka sníží hladinu cukru v krvi až na 24 hodin, upozorňují odborníci. Stejně prospěšné je i hubnutí, a to i to minimální. A jak už bylo řečeno, s chůzí jde hubnutí velmi dobře.

Náš tip: Vhodně se oblečte. Kupte si pohodlné a kvalitní boty a sportovní oblečení. Když se budete cítit dobře, bude se vám lépe procházet.

Ochráníte svoje srdce

Chůze pomáhá snížit hladinu cholesterolu a tím i riziko srdečního onemocnění. Jako prevence infarktu přitom stačí půlhodinová procházka denně.

Náš tip: Kupte si krokoměr a vaše procházka získá úplně nový rozměr. Zkuste ujít pokaždé víc kroků. Můžete si i stanovovat týdenní cíle a pak se odměňovat za jejich plnění.

Zlepšíte si náladu

Jako každé cvičení vám i chůze zlepší náladu a vyhnete se díky ní depresím. Portugalská studie ukázala, že pacientům s depresí, kteří začali pětkrát týdně chodit 30 až 45 minut, se po 12 týdnech výrazně ulevilo, i když léky nezabíraly.

Náš tip: Jděte ven! Pokud to počasí dovolí, vyrazte do přírody. Na sluníčku načerpáte vitamin D a nadopujete se dobrou náladou výrazně víc než v tělocvičně.

Zbavíte se bolesti

Možná to zní naprosto nelogicky, ale bolesti z artrózy se nejlépe zbavíte pohybem. Hodinová procházka každý den podle odborníků významně snižuje artritickou bolest a je prevencí nepohyblivosti. Magickou hranicí je šest tisíc kroků denně - pokořte je a nemusíte se nepohyblivosti bát.

Náš tip: Přidejte do svých procházek trochu zdravé soutěže. Zkuste třeba předběhnout co nejvíc lidí.

Předejdete mrtvici

Podle dlouhodobé studie Americké srdeční asociace mají ženy, které se věnují rychlé chůzi, nižší riziko, že utrpí mrtvici. Je to zásluhou schopnosti chůze snižovat vysoký krevní tlak. To je totiž nejrizikovější faktor mrtvice a infarktu.

Náš tip: Přihlaste se do fitka, které pořádá i vycházky do přírody. Najdete nové přátele a ještě budete mít dohled profesionálního trenéra a motivaci nenechat toho.

ana

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.