10 kroků, jak se dožít minimálně stovky

10 kroků, jak se dožít minimálně stovky

Kdo by se nechtěl dožít symbolických sta let, navíc v plné kondici, zdraví a obklopen milujícími lidmi. Toto přání není až tak nesplnitelné, jak by se možná na první pohled zdálo. Podle odborníků na anti-aging medicínu je třeba jen dodržovat pár pravidel a vysoký věk vás nemine.

Doplňte antioxidanty

Posilujte svou imunitu a zdraví příjmem dostatečného množství vitaminů a minerálů ve stravě. Pokud není vaše výživa dostatečná, doplňte tělu nezbytné antioxidanty v kvalitních doplňcích stravy.

Antioxidanty jsou látky, které dokážou neutralizovat volné radikály v lidském těle a chrání nás před onemocněními. Mezi základní patří vitaminy C a E, extrakt ze zeleného čaje, beta-karoten, koenzym Q10, zinek, selen a rybí olej.

Vyzkoušejte protizánětlivou dietu

Zánět znamená stárnutí. Protizánětlivá dieta redukuje riziko skrytého zánětu a přispívá tedy k dlouhověkosti. Obsahuje nejvíce zeleniny, ovoce a bílkoviny s nízkým obsahem tuku. Zahrnuje užívání rybího tuku, olivového oleje a především cereálií. Neobsahuje bílou mouku ani rafinovaný cukr.

Nečekejte, až se žízeň přihlásí

Minimálně 2 litry čisté vody denně jsou základ, denní příjem alkoholu je vhodné omezit na 1–2 sklenky vína či 0,5 l piva. Nejzdravější voda je neperlivá.

Nestresujte se

V dnešní rychlé a uspěchané době, kdy je kladen na všechny velký tlak, je omezení stresu úkol téměř nadlidský. Nezapomeňte proto myslet na sebe a dělejte si radost. Vyčleňte si alespoň jeden den v týdnu, kdy se budete věnovat hlavně sobě.

Vyběhněte ven

Využijte čas volna k pobytu v přírodě, v čistém prostředí lesů či hor. Vaše plíce a pleť si to zaslouží.

Spát, spát, spát

Zdravý spánek je nezbytný pro celkovou regeneraci organismu. Důležitá je zejména REM fáze spánku, kdy máme sny. Vědci zjistili, že hluboký spánek a sny mají významnou funkci pro náš emoční život a celkovou připravenost organismu zvládat těžké denní úkoly. Spát bychom měli alespoň 7–8 hodin denně. I když i pro spánek platí individuální pravidla. Jeden z nejdůležitějších hormonů spánku je melatonin, který řídí biologické hodiny organismu. Ale je známo, že v tomto období náš mozek produkuje i celou řadu neurotransmiterů – například acetylcholin a GABU.

Sdílejte a udržujte přátelství

Sociální kontakty, kultura a společné zážitky prodlužují život. Potvrzují to mnohé studie, které byly uskutečněny na stoletých lidech.

Alespoň 3 km denně

Vyrazte každý den na odpolední pěší túru – 3 km denně či 30 minut chůze přispívá k dobré náladě, udržení kondice a správné váhy.

Netrapte se a myslete pozitivně

Žijte příjemnými okamžiky – každý den vám vždy přinese něco pozitivního, stačí jen ubrat rychlost, dívat se a vnímat. Nebraňte se přirozenému smíchu. Studie prováděné s nejdéle žijícími lidmi (nad sto let) potvrdily, že tito lidé jsou nesmírně optimističtí a umí si užívat života.

Nebojte se zamilovat

A pokud zrovna nejste zamilovaní, a ta pravá či ten pravý na vás teprve čeká, užívejte si i jiné lásky než té partnerské. Nebojte se přátelského objetí s přáteli, hrajte si s dětmi, choďte na masáže, kde vám dotek, byť profesionální, předá někdo jiný, tančete… Možností, jak prožít lásku k ostatním nebo k sobě samému najdete nespočet.

Pavla Maříková ve spolupráci s A2C

Sdílejte článek
Štítky spánek organismus

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.