10 kroků, jak se dožít minimálně stovky
10 kroků, jak se dožít minimálně stovky
Kdo by se nechtěl dožít symbolických sta let, navíc v plné kondici, zdraví a obklopen milujícími lidmi. Toto přání není až tak nesplnitelné, jak by se možná na první pohled zdálo. Podle odborníků na anti-aging medicínu je třeba jen dodržovat pár pravidel a vysoký věk vás nemine.
Doplňte antioxidanty
Posilujte svou imunitu a zdraví příjmem dostatečného množství vitaminů a minerálů ve stravě. Pokud není vaše výživa dostatečná, doplňte tělu nezbytné antioxidanty v kvalitních doplňcích stravy.
Antioxidanty jsou látky, které dokážou neutralizovat volné radikály v lidském těle a chrání nás před onemocněními. Mezi základní patří vitaminy C a E, extrakt ze zeleného čaje, beta-karoten, koenzym Q10, zinek, selen a rybí olej.
Vyzkoušejte protizánětlivou dietu
Zánět znamená stárnutí. Protizánětlivá dieta redukuje riziko skrytého zánětu a přispívá tedy k dlouhověkosti. Obsahuje nejvíce zeleniny, ovoce a bílkoviny s nízkým obsahem tuku. Zahrnuje užívání rybího tuku, olivového oleje a především cereálií. Neobsahuje bílou mouku ani rafinovaný cukr.
Nečekejte, až se žízeň přihlásí
Minimálně 2 litry čisté vody denně jsou základ, denní příjem alkoholu je vhodné omezit na 1–2 sklenky vína či 0,5 l piva. Nejzdravější voda je neperlivá.
Nestresujte se
V dnešní rychlé a uspěchané době, kdy je kladen na všechny velký tlak, je omezení stresu úkol téměř nadlidský. Nezapomeňte proto myslet na sebe a dělejte si radost. Vyčleňte si alespoň jeden den v týdnu, kdy se budete věnovat hlavně sobě.
Vyběhněte ven
Využijte čas volna k pobytu v přírodě, v čistém prostředí lesů či hor. Vaše plíce a pleť si to zaslouží.
Spát, spát, spát
Zdravý spánek je nezbytný pro celkovou regeneraci organismu. Důležitá je zejména REM fáze spánku, kdy máme sny. Vědci zjistili, že hluboký spánek a sny mají významnou funkci pro náš emoční život a celkovou připravenost organismu zvládat těžké denní úkoly. Spát bychom měli alespoň 7–8 hodin denně. I když i pro spánek platí individuální pravidla. Jeden z nejdůležitějších hormonů spánku je melatonin, který řídí biologické hodiny organismu. Ale je známo, že v tomto období náš mozek produkuje i celou řadu neurotransmiterů – například acetylcholin a GABU.
Sdílejte a udržujte přátelství
Sociální kontakty, kultura a společné zážitky prodlužují život. Potvrzují to mnohé studie, které byly uskutečněny na stoletých lidech.
Alespoň 3 km denně
Vyrazte každý den na odpolední pěší túru – 3 km denně či 30 minut chůze přispívá k dobré náladě, udržení kondice a správné váhy.
Netrapte se a myslete pozitivně
Žijte příjemnými okamžiky – každý den vám vždy přinese něco pozitivního, stačí jen ubrat rychlost, dívat se a vnímat. Nebraňte se přirozenému smíchu. Studie prováděné s nejdéle žijícími lidmi (nad sto let) potvrdily, že tito lidé jsou nesmírně optimističtí a umí si užívat života.
Nebojte se zamilovat
A pokud zrovna nejste zamilovaní, a ta pravá či ten pravý na vás teprve čeká, užívejte si i jiné lásky než té partnerské. Nebojte se přátelského objetí s přáteli, hrajte si s dětmi, choďte na masáže, kde vám dotek, byť profesionální, předá někdo jiný, tančete… Možností, jak prožít lásku k ostatním nebo k sobě samému najdete nespočet.
Pavla Maříková ve spolupráci s A2C