zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat

1/10: Syndrom suchého oka
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat kapky 2

Syndrom suchého oka si lze vypěstovat celkem snadno. Bojují s ním často lidé, kteří pracují celý den na počítači, někteří nositelé kontaktních čoček či uživatelky hormonální antikoncepce, která mění kvalitu slzného filmu. Oko je tak nedostatečně omýváno, což se projevuje výrazným pocitem diskomfortu a pálením, což může přejít i do různých zánětů, například spojivek. Svou roli hraje také znečištěné životní prostředí, pobyt v klimatizovaných prostorech či ostrý sluneční svit. Řešením je používání zvlhčujících kapek či gelů (po poradě s lékařem) a dostatečný pitný režim.

2/10: Zánět spojivek
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat cervené

Zánět spojivek může mít mnoho příčin, k základním projevům patří zčervenání oka, někdy i otok víčka. Přidává se světloplachost, oči pálí a většinou se objevuje výtok. Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které zánět vyvolaly. Pokud je zánět způsoben alergenem, je třeba ho z oka vymýt (např. speciálními kapkami) a je třeba též podat léky, které alergickou reakci tlumí. U infekčních zánětů je třeba laboratorního testu a následné aplikace antibiotik či jiné léčby stanovené lékařem. Prevencí je důsledná hygiena, infekci do oka zavlečeme špinavýma či nedostatečně umytýma rukama.

3/10: Vlčí a ječné zrno
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat zakryté oko

Ucpání vývodů mazových žlázek v oční oblasti umí pěkně potrápit. Zatímco ječné zrno je typický bolestivý vřídek vznikající při řasách většinou při zhoršené hygieně či při snížené imunitě a většinou do týdne samo odezní, vlčí zrno (chalazion) je zanícení v hlubších vrstvách, které způsobuje otok celého víčka. Ječné zrno by mělo do týdne vymizet samo, s vlčím zrnem je třeba nelenit a navštívit lékaře. Určitou prevencí je dobrá hygiena, používání krémů či make-upů s dávkovačem. Pokud se záněty objevují častěji, je třeba zjistit, zda není problém ve snížené imunitě.

4/10: Odchlipování sítnice
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat doktor

Sítnice je zadní část oka obsahující světločivné buňky a nervová zakončení. Pokud dojde ke vzniku trhlinky například na periferii sítnice, může tekutina ze sklivce pronikat a odchlipovat tak sítnici. Pozor si musí dávat lidé, v jejichž rodině se toto onemocnění již vyskytlo, jsou výrazně krátkozrací či prodělali úraz oka (např. rána tupým předmětem). Varovným příznakem mohou být tzv. mušky, drobné tečky či vlákna v zorném poli. Pokud lékař odchlipování podchytí včas, je velká naděje, že odchlipování sítnice zastaví. V opačném případě může dojít až k oslepnutí postiženého oka.

5/10: Zelený zákal (glaukom)
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat kapky

Zelený zákal způsobuje zvýšený nitrooční tlak, který utlačuje zrakový nerv. Zvýšený nitrooční tlak je bezpříznakový, pokud jej neodhalí lékařská prohlídka, může na něj člověk přijít až ve chvíli, kdy ztrácí periferní vidění. Pozor si musí dávat lidé s dědičnou zátěží, podceňovat pravidelné preventivní prohlídky může znamenat riskování ztráty zraku. Konvenční léčbou při včasném podchycení je podávání léků nejčastěji ve formě očních kapek, v některých případech se glaukom řeší i operativně.

6/10: Šedý zákal (katarakta)
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat operace

Šedý zákal je běžným projevem stárnutí, jde o zakalení oční čočky. Kataraktu neboli šedý zákal umí moderní medicína celkem snadno vyřešit – zakalenou čočku odoperuje a vymění za čočku umělou. Nástup katarakty je rychlejší u cukrovkářů, kuřáků, očím také nesvědčí UV záření a znečištěné prostředí. Prevencí kromě zdravého životního stylu mohou být určitě doplňky stravy (lutein, zeaxantin) konzumované ve vyšším věku.

7/10: Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus (refrakční vady oka)
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat čtení

Refrakční vady jsou způsobeny chybnou lomivostí paprsků, čímž vzniká rozmazaný obraz. Korekce zraku je u krátkozrakosti minusovými čočkami (rozptylkami), u dalekozrakosti plusovými (spojkami). Astigmatismus je nepravidelné zakřivení rohovky, proto musí být brýlové čočky přizpůsobeny přesně oku na míru. Moderní brýle nejen kompenzují oční vadu, ale mohou chránit zrak před UV zářením, modrým světlem z monitorů, nepříjemnými odlesky a usnadňovat tak svému nositeli maximálně život.

8/10: Postižení sítnice v důsledku hypertenze
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat přístroj 2

Vysoký krevní tlak může devastovat i jemné cévky vyživující sítnici. Prevencí je hypertenzi nepodceňovat, i kdyby byla bezpříznaková. Změny na očním pozadí nastupují plíživě, vést ale mohou až k oslepnutí. Určitou prevencí může být i konzumace antioxidantů (vitaminy C a E), selenu, zinku a beta-karotenu. Zcela stěžejní je kompenzace hypertenze léky.

9/10: Diabetická retinopatie
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat přístroj

Zdravotní komplikací, která ohrožuje zrak diabetiků, je diabetická retinopatie. Vysoké hladiny glukózy mohou z dlouhodobého hlediska zatěžovat sítnici a makulu, což může vést k poškození drobných krevních cév vyživující tyto oblasti. Dalším rizikovým faktorem je oxidativní stres, který mohou mírnit vitaminy C a E, flavonoidy a selen.

10/10: Věkem podmíněná makulární degenerace
10 problémů s očima, které se nevyplatí podceňovat bulva

Už po padesátém roku věku nastupují degenerativní změny na sítnici. Změny na makule (centrální krajina sítnice), mohou vést až ke slepotě. Rizikovou skupinu tvoří lidé s vyšší hladinou cholesterolu a kuřáci. Hlídat by se také měly ženy po přechodu a samozřejmě všichni, kteří mají makulární degeneraci „v rodině“. Prevencí je zdravý životní styl, strava bohatá na karotenoidy a pravidelné lékařské prohlídky.

zdroj: Omega Optix

reklama