Zdraví a nemoci

27. listopadu 2017 10:00

Martina Čerňanská

4 důvody proč je pro ženy lepší spát na zádech

Spaní na zádech přináší několik zdravotních i estetických výhod, pro které stojí za to to zkusit. Pokud se v noci převalujete, ráno vás bolí hlava a jste pomuchlaná jak šarpej, naučte se prostě spát na zádech. A bude líp.

Pokud jste někdy byla na lekci jógy, nejkrásněji se odpočívá v pozici, která se trochu morbidně jmenuje “poloha mrtvoly” neboli Šavásana. Spočívá v tom, že ležíte na zádech, ruce a nohy volně rozhozené, dlaně otočené k nebi. V této nesmírně příjemné poloze se dá usnout za bílého dne, zvlášť, pokud budete dobře a klidně dýchat. Poloha mrtvoly se tak jmenuje proto, že v ní o nic neusilujete, vaše tělo prostě jen existuje a o nic se nesnaží, jen o absolutní relaxaci. Jogíni říkají, že Šavásanu by měli provádět před spánkem všichni, kdo nemohou usnout, a také ti, kteří usínají s určitým napětím v těle či mysli.

Ke spánkové poloze na zádech se přiklání i mnozí lékaři a uznávají, že je pro kvalitní spánek nesmírně důležitá. My dodáváme, že nejen pro tělo, ale i krásnou a hladkou tvář a dekolt. Jaké jsou tedy výhody spánku na zádech?

1) Už žádné bolesti páteře a hlavy

Odborníci na páteř se shodují na tom, že tato poloha je ze všech nejlepší. Spaní na zádech je ideální pro záda a krk, protože páteř je v dobré poloze a není vystavená žádným křečovitým nepřirozeným pózám. K dokonalosti spánek můžete dovést, když si pod kolena podložíte malý polštář. Ideálně bychom měli zapomenout i na nastlané polštáře pod hlavou a vystačit si jen s malým podhlavníkem. Právě tato poloha je pro náš krk nejvíce přirozená a ráno nás nečeká bolavá hlava.

2) Hladká tvář bez vrásek

Pokud se ráno probouzíte se “zmuchlanou” tváří od polštářů, plnou vrásek, otoků a záhybů, které tam nechcete, bude to tím, že nespíte na zádech. Naučte se to a uděláte pro svůj mladistvý vzhled více, než když budete chodit pravidelně na botox. Rozhodně na něm ušetříte! Od jistého věku (každá žena ví jakého) už pokožka nemá tu správnou elastičnost. Při spánku se vám prostě vytvaruje podle toho, jak jí muchláte v peřinách. Vzpomeňte si na japonské gejši, které uměly spát bez hnutí s obličejem otočeným k nebi. Takové martyrium podstupovat nemusíte, ale opravdu budete mít hladší tvářičku, pokud ji nebudete dávat v noci tolik zabrat. Poloha na zádech je zkrátka nejšetrnější k pokožce – pokud je celou noc vystavená vzduchu a neotlačuje ji polštář, vrásky se netvoří tak rychle.

Spát na zádech je skvělé už jen proto, že vás nebudou bolet záda, Foto: istock.com

3) Krásný dekolt

Platí to zejména pro dámy s výraznějším a těžším poprsím, které nemohou spát na zádech, a proto spí na boku. Ňadra přirozeně reagují svou vahou a zemskou přitažlivostí, a chtě nechtě se postupem času vytvoří v dekoltu vráska a povolená kůže. Pokud se toho chcete vyvarovat, můžete tyto projevy zmírnit tím, že budete spát v maximálně příjemné (nikoli upnuté!!) domácí verzi sportovní podprsenky bez háčků a kostic, kterou ňadra zpevníte. A to v poloze na zádech! Při extrémně velkém hrudníku se však poraďte raději s lékařem, mohlo by se vám špatně dýchat.

4) Psychické vyladění

Už samo o sobě pomůže dobré náladě, když se probudíte kvalitně vyspaná. Polohu na zádech si nejvíce užívají lidé sebevědomí, důvěřiví, společenští a spokojení sami se sebou. Však i miminka spí ráda na zádech s rozhozenými ručkami, ještě je nic netrápí a svět je má rád. Pokud se tuto polohu naučíte, vězte, že možná zaznamenáte i větší psychickou pohodu. Tělo a mysl jsou spojené nádoby, že?

Mohlo by vás také zajímat na téma spánek:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.