12. září 2017 06:00
Martina Čerňanská4 poruchy spánku, které umí vyděsit. Jak se jim ubráníte?
Asi to zná každý: v noci jste se nevyspali a následující den nestál za nic. Dobrý spánek je zkrátka jedním z pilířů kvalitního života. Občasná nespavost postihne každého, ale jsou spánkové poruchy, které jsou docela děsivé. Netrpíte některou z nich?
Spánková apnoe
Spánková apnoe je poměrně častá porucha spánku, která působí docela hrozivě. Spící člověk v podstatě v určitých intervalech přestává dýchat. Zástavy dechu, tzv. apnoické pauzy, bývají delší než 10 sekund a bývá jich víc než 10 za hodinu. Celé je to velice často provázeno chrápáním a prudkým nádechem, který je podobný tomu, když se vynoříte z vody. Tělo během spánku bojuje se sníženou zásobou těla kyslíkem. Kromě toho, že to působí dost hrozivě, může být spánková apnoe i nebezpečná.
Co pomůže?
Klíč ke zmírnění obtíží je dodržování správné životosprávy. Nekuřte, nepijte, pozor na užívání sedativ. Pokud trpíte nadváhou, snažte se zhubnout a jezte naposledy několik hodin před spánkem. U pokročilejších stadií, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc!
Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou je trochu záhadné onemocnění a jen v Česku jím trpí víc než milion lidí. Příznaky se s postupujícím věkem zhoršují a mohou být mírné až nesnesitelné. Podstata problému je popsána v samotném názvu: člověk má pocit, že nemůže uvolnit nohy, cítí v nich napětí, mravenčení, křeče a jen neustálé pohybování končetinami přináší trochu úlevy. Zřejmě to souvisí s nízkou hladinou dopaminu a s narušením mechanismu zpracování železa mozkovými buňkami. Někdy se syndrom neklidných nohou objevuje i jako přidružený příznak některých jiných onemocnění, jako je například diabetes, selhání ledvin nebo Parkinsonova nemoc.
Co pomůže?
Pokuste se nejprve eliminovat alkohol, sůl, kofein a tabák. Zvyšte přísun železa, kupte si rozpustné magnesium, které před spaním vypijte. Úlevu vám mohou přinést i masáže nohou nebo sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Přes den si zasportujte, ale ne před spaním. Pokud to nepomáhá, svěřte se lékaři.
Problémy se spánkem umí pořádně potrápit. Foto: istock.com
Spánková paralýza
Kdo se s ní někdy setkal, jen tak nezapomene. Opravdu jde o jednu z nejšílenějších spánkových poruch, která je provázená téměř mystickým zážitkem. Je to stav, kdy se nacházíme mezi bděním a spánkem, někdy se nazývá také spánková obrna. Tělo není schopno se pohnout, člověk je však při vědomí. Nemůžete pohnout končetinami a trupem, zachováno je však dýchání a hybnost očima. Tento stav je provázen pocitem neskutečného děsu a těmi nejhoršími hororovými halucinacemi. Lidé popisují atak “zlé síly”, která je ohrožuje, znemožňuje jim dýchat, sedí jim na prsou. Vidí zcela realisticky démony, duchy a příšery, přesto však vnímají každý detail místnosti, ve které se nacházejí. Spánková paralýza je abnormální nápor nejen pro spánek samotný, ale i pro psychiku člověka, který prožitý zážitek jen obtížně zpracovává.
Co pomůže?
V první řadě vědomí, že jste se nezbláznili ani se nestali aktéry oživlého hororu a že “to” má jméno. Někdo se s paralýzou setká výjimečně při nemoci nebo zvýšeném stresu, někdo s ní žije pravidelně léta. Vyvětrejte si ložnici, přidejte uklidňující barvy, nechoďte spát v rozrušení ani nepijte před spaním kávu. Nedávejte si pod hlavu mnoho polštářů. Pokud spánkovou obrnu zažijete, uvědomte si, že “to” nebylo skutečné a pokuste se uklidnit.
Chronická nespavost
Odborně zvaná insomnie. Touto nejčastější poruchou spánku trpí 20–30 % populace, častěji si vybírá ženy a s narůstajícím věkem riziko nespavosti stoupá. Nemůžete usnout a pokud se to nakonec povede, probudíte se brzy a neodpočatí. Pár nocí vydržíte, ale dlouhodobě je to teror. Dlouhodobá nespavost značně naruší pracovní, společenský i rodinný život. Insomnie je psychicky opravdu náročná, může vést k náladovosti, pocitům úzkosti, poruchám sebekontroly, vzniku závislosti na některých látkách.
PŘEČTĚTE SI: CO NÁM ODKRÝVAJÍ POTÍŽE S NESPAVOSTÍ?
Co pomůže?
V některých případech stačí dodržovat pravidla spánkové hygieny, někdy dojde na léky. Ty si ale neordinujte sami z domácí lékárničky, vždy se poraďte s lékařem. Jinak si koledujete závislost na prášcích na spaní. Lehčí formu nespavosti lze léčit pomocí fytoterapie, při které se využívají čaje z bylinných směsí, které mají uklidňující a uspávací účinky. Zkuste si udělat odvar z meduňky lékařská, kozlíku lékařského či chmele. Nespavost se může odstraňovat i pomocí akupunktury nebo lázeňské léčby.
Přečtěte si také z oblasti spánku:
autor: KU