5 častých chyb při čištění zubů. Neděláte je náhodou taky?

Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Proto je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je umět se dobře postarat o svůj chrup doma. Jenže i tady platí, že někdy méně je více, a tak často nevědomky a v dobré víře svým zubům zbytečně škodíme.

Správná technika čištění zubů je základ. Ale i když ji zvládáte na jedničku, možná se nevědomky dopouštíte jiných chyb.

Vybíráte špatnou tvrdost kartáčku

Zde platí pravidlo, že extrémy jsou špatné. „Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku. Nebudete pak tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.

Zbytečně utrácíte za drahé pasty

Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. Vlastně pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme. Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti.

Čistíte si zuby příliš často

Všeho moc škodí. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer, stačí to. „Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech,“ vysvětluje Ondřej Šrámek. Hlavně časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin není vhodné. Například ovoce obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu a následné čištění naopak zubům spíše uškodí. To samé platí v případě, že ráno na lačno pijete vodu s citronem a pak si hned jdete vyčistit zuby.

Nepoužíváte mezizubní kartáček nebo nit

Jen kartáčkem zuby nikdy zcela nevyčistíte. Zcela zásadní pomůcky při čištění jsou proto mezizubní kartáček a nit. Ty dokážou vyčistit místa, kam se s velkým kartáčkem nedostanete. Mezizubní kartáček je lepší, protože vyčistí lépe všechna zákoutí mezi zuby. Nezapomeňte, že používáním mezizubních pomůcek předcházíte nejen zubnímu kazu a paradentóze, ale také zápachu z úst.

Špatná technika čištění

A jsme zpátky u správné techniky čištění. Tu by vás měli naučit na dentální hygieně nebo v ordinaci zubního lékaře. „K instruktáži patří i vyměření velikostí mezizubních kartáčků. Čištění zubů je individuální záležitost, ale obecně platí, že čistíme dvakrát denně velkým kartáčkem a jednou denně mezizubními. Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo, a po večerním čištění už nekonzumovat potraviny ani sladké nápoje,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky jídlo technika zuby čištění zubů zubní lékař pasta Ondřej Šrámek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.