zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 tipů, jak pečovat o kůži dítěte s atopickým ekzémem

Ne všechny hypoalergenní krémy jsou pro děti s atopickým ekzémem vhodné
Autor: Thinkstock Ne všechny hypoalergenní krémy jsou pro děti s atopickým ekzémem vhodné
anna kopečková , Vydáno: 01.03.2015
Atopický ekzém dokáže pěkně potrápit a někdy i nepříjemně překvapit. Zvlášť pokud se vyskytne u malého miminka v rodině, která se s atopickou dermatitidou dříve osobně nesetkala.

reklama

Dítě se totiž často osype již ve věku několika týdnů, obvykle v podstatě ze dne na den. Nejčastěji primárně v obličeji, takže místo vytoužené zdravé hladké kůže pokrývá obličejík červená, zanícená pokožka. Naštěstí po prvotním šoku rodiče zjišují, že jde především o to, naučit se s atopickým ekzémem „pracovat“. Tedy mj. vhodně ošetřit atopickou kůži dítěte a také dodržovat další soubor opatření, která pokud možno minimalizují projevy tohoto kožního onemocnění.

Kryštofovi bylo 5 týdnů, když se zničehonic osypal. Červená vyrážka se rychle šířila od uší přes tváře až k očím a postupně pokryla celý obličej. Ten mu zároveň poměrně otekl, takže chlapeček v podstatě neotevřel oči. Pro maminku to byl žalostný pohled. Dětská lékařka radila různé mastičky, promazávadla, koupele z odvaru z černého čaje, ale ekzém téměř neustupoval. Teprve až mast s mírným obsahem kortikoidů dokázala pro začátek pomoci.

Rodiče zároveň byli poučeni, jak nadále pečovat o dítě, aby se silné projevy ekzému pokud možno nevracely. A také, aby se pokud možno vyhnuli dalšímu užívání mastí s kortikoidy.

Mýdla nepoužívat, koupání omezit

Pro atopiky jsou v podstatě tabu veškerá běžná parfemovaná mýdla, pěny do koupele, šampony a sprchové gely, které narušují ochrannou bariéru kůže. Dermatologové také dávají do souvislosti výrazné zvýšení spotřeby mycích prostředků a s ní související frekvence mytí s nárůstem počtu pacientů s atopickým ekzémem během posledních let.

Pro mytí atopických dětí, ale i miminek se zdravou kůží lékaři nejvíce doporučují olejové koupele. Nejenže dobře rozpustí a odstraní z kůže pot, kožní maz a nečistoty, ale zároveň kůži zvláční a výborně ošetří. Miminka obvykle stačí koupat obden, navíc jen kratší dobu, řekněme do 10 minut. Vhodné je používat mírně teplou vodu, nikoliv horkou, která zbytečně kůži dráždí.

Pozor na močovinu!

Základem péče o kůži atopika je promazávání, a to hypoalergenními mléky a krémy. Ovšem navzdory tomuto označení je dobré dbát i na jednotlivé složky konkrétní kosmetiky. Řada hypoalergenních krémů a tělových mlék určených pro děti totiž obsahuje tzv. ureu, neboli močovinu, jejíž použití je ovšem pro citlivou pokožku miminek a batolat minimálně sporné. „Mléka a krémy s ureou nejsou vhodné na velkoplošné promašťování kojence a malé děti zhruba do tří let. Neublíží jim to, ale často je přípravky s ureou štípou a dráždí,“ říká dětská dermatoložka z Fakultní nomocnice v Motole Štěpánka Čapková.

Lékařka doporučuje pro malé děti přípravky s vysokým obsahem tělu vlastních látek – nenasycených mastných kyselin, které podporují obnovu a stabilizaci ochranné kožní bariéry.

Krémy, které pomohou:

Linola_lotion_new Foto:

Tělové mléko Linola Lotion

Velmi rychle se vstřebává a zabraňuje vysychání pokožky. Přípravek obsahuje 35 % lipidů včetně hodnotného oleje ze světlice barvířské, bohatého na kyselinu linolovou. Je opravdu kvalitní a šetrné, některé nemocnice ho používají i na novorozeneckých odděleních pro nedonošené děti, které mají extrémně citlivou pokožku. Balení obsahuje 200 ml, jeho doporučená cena činí 318 Kč.

 

 

2Derm REHA Special_1 Foto:

Krém 2DERM REHA special

Je doporučován dermatology pro svou schopnost nahradit kožní bariéru, upravovat hydrataci pokožky a napomáhat hojení a regeneraci kůže. Díky svému širokému využití je prakticky první pomocí při celé řadě kožních problémů – kromě atopického ekzému je vhodný na popáleniny kůže, poleptání, odřeniny, stržené puchýře, spálení na slunci, svědění, extrémně suchou pokožku, plenkovou dermatitidu, opruzeniny nebo citlivou a podrážděnou kůži po korektivních zákrocích. Dobře se roztírá, rychle se vstřebává, má protizánětlivý chladicí účinek, snižuje citlivost narušené kůže a začíná působit okamžitě. Neobsahuje kortikoidy. Doporučená cena balení 20 ml je 273 Kč.

330603 Foto:

Bepanthen Sensiderm krém

Lehký krém přímo určený ke stabilizaci a reparaci ochranné kožní bariéry. Po jeho nanesení je podrážděná pokožka hydratována a regenerována. Krém obsahuje LLT ceramidy – lipidy s pokožce blízkou strukturou, 3,5% dexpanthenol, přirozené pečující lipidy a glycerin. Bepanthen Sensiderm krém je šetrný k podrážděné atopické pokožce, a proto je vhodný i pro nejmenší děti, pro těhotné a kojící ženy.

Doporučená cena balení 20 ml je 158 Kč.

 

Všechny krémy lze koupit v lékárnách.

 

Ručník jen vlastní

Ekzém sám o sobě není infekční, ale pokožka atopiků je více náchylná k osídlení patogenními mikroorganismy než pokožka zdravého člověka. Proto je dobré mít svůj vlastní bavlněný ručník, aby nemohlo dojít k infikování kůže. Dítě je nezbytné sušit jemným poklepáním, přílišné tření může způsobit podráždění kůže.

Punčocháče? Vybírejte opatrně

Zatímco malé miminko nejčastěji mívá ekzém v obličeji a na krku, odkud se šíří případně na trup a končetiny, staršímu dítěti se obvykle přesouvá do oblasti podloketních a podkolenních jamek, pod zadeček. Tato místa zpravidla většinu dne zakrývá oblečení, které ovšem může kůži dráždit. Proto je nezbytné je opatrně vybírat. Obecně platí, že nejlépe děti snášejí 100 % bavlnu, hůře pak vlnu či syntetické materiály, zvlášť když přiléhají těsně na kůži. Je potřeba to vyzkoušet, ale mnoha dětem například nesedí většina punčocháčů. Nahradit je lze bavlněnými legínkami pro holčičky či spodkami pro kluky. Důležité je také zpočátku opatrně vybírat prací prášky a vyhýbat se aviváži.

Jestli hledáte prášek či gel, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit

Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel

 

Pozor na pocení

Tak jako různá mléka a další promazávadla dělají atopické kůži dětí dobře, pot mezi ně určitě nepatří. Doma lze pocení eliminovat spíše chladnější pokojovou teplotou a méně vrstvami oblečení. Ve školce, škole či venku pomůže slabší oblečení z více vrstev, které pak je možné dle potřeby odkládat či oblékat. Důležitý je opět výběr materiálu. Pocení nohou lze předcházet otevřenými bačkorami, na ven vybírat kožené boty či obuv s membránou, která umožňuje noze dýchat.

Pokud není příčina ekzému známa, základem péče o dítě s atopickou dermatitidou tvoří především soubor dietních opatření a pokud možno eliminace prachu, roztočů a dalších nejčastějších alergenů.

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama