5 zlozvyků, které jsou vlastně prospěšné

5 zlozvyků, které jsou vlastně prospěšné

Některé činnosti, o nichž si myslíme, že nám spíše škodí, mohou být naopak zdraví přínosné. Není mezi nimi něco, co také děláte?

Jíte plnotučné mléčné výrobky

Určitě už víte, že existují také tuky „dobré“. Nicméně řadu benefitů dokážou vašemu organismu dodat i nasycené tuky z mléčných výrobků. Vědci nedávnými studiemi prokázali, že konzumace plnotučných mléčných výrobků oproti jejich nízkotučné variantě vede k nižšímu nebezpečí rozvoje diabetu, snížení tělesné hmotnosti a paradoxně i zmenšenému riziku rozvoje obezity. Výzkumníci si zatím nejsou jistí, proč tomu tak je, nicméně naznačují, že by měli být výživoví poradci přinejmenším opatrní v tom, jestli doporučují svým pacientům nízkotučné nebo plnotučné varianty do té doby, než se tyto výsledky ještě nepotvrdí.

Nicméně nezabývejme se jen obsahem tuku, ale i dalšími přínosy mléčných výrobků. Jogurty obsahují zdraví prospěšná probiotika, fermentované sýry mohou zvýšit hladinu vitamínu K2, což nás může chránit proti cukrovce. Aby byla zdravá strava kompletní, přidejte k mléčným výrobkům i ořechy, semena, ovoce, zeleninu a ryby.

Nebojíte se špíny

Výzkumníci naznačují, že naše snaha být čistí, dodržovat striktně hygienu, se nám může jednou vymstít. Přehnaná čistotnost totiž může způsobit porušení naší imunity. Jestliže naopak býváme v kontaktu s nějakou špínou, může to obranyschopnost našeho organismu naopak posílit, a to díky zdraví prospěšným mikrobům. Jestliže se úzkostlivě vyhýbáme mikroorganismům a parazitům, dochází kvůli tomu ke zvýšení výskytu některých chorob, mezi něž patří např. astma a senná rýma. Na druhou stranu, přílišné vystavování se špatným bakteriím a naopak absence těch správných bakterií pro nás může být také nebezpečné – jak z hlediska zdraví, tak i dlouhověkosti. I tady platí - všeho s mírou. Dodržujte zásady hygieny, ale nebojte se sníst ze země kousek jídla, co vám doma upadne, nebo se klidně poválejte v lese.

Pijete hodně kávy

Vychutnejte si po ránu tolik oblíbený šálek voňavé kávy. Její špatná pověst by měla být zapomenuta, protože se stále více hromadí důkazy o jejích pozitivních účincích, např. že působí příznivě na srdeční činnost, nebo že snižuje riziko vzniku demence. Pravděpodobně tomu tak bude díky některým sloučeninám obsažených právě v kávě, ale částečně i díky kofeinu. Kofein je známý pro své účinky na bdělost, pozornost, náladu a energii. Dřívější studie dokonce prokázaly, že může mít jeho pravidelné užívání dlouhodobý vliv na správné fungování kognitivních funkcí i ve vysokém věku.

Kofein může potenciálně chránit zdraví mozku několika způsoby. Například tím, že zmenší příznaky deprese, zlepší citlivost na inzulín a sníží tak nebezpečí rozvoje cukrovky, která je významným rizikovým faktorem pro úbytek kognitivních (poznávacích) funkcí. Většina zdravých dospělých může denně zkonzumovat až 400 mg kofeinu, tedy zhruba 4 šálky kávy.

Odsouváte povinnosti

Říká se, že „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“. Zdaleka to ovšem nemusí platit na 100 %. Ačkoliv se může zdát, že nám přesouvání povinností (někdy i na neurčito) může pěkně zkomplikovat situaci, leckdy to může být přesně naopak. Jakmile se totiž rozhodnete něco odložit, znamená to, že jste o té věci museli přemýšlet a dojít k výsledku, jak moc je pro vás důležitá. Hlavně byste pak neměli vašeho rozhodnutí litovat. Díky odkládání povinností si děláte vlastně jasno, jaké máte priority, co je pro vás důležité a co není naopak tolik podstatné. Je to jakýsi způsob mentální hygieny. Zároveň díky tomu, že o věci přemýšlíte, může vám to pomoci objasnit, jak daný úkol vyřešíte. Vědci dokonce objevili spojení mezi „aktivním otálením“ a pozitivními přínosy, jako je méně stresu a deprese, lepší zvládání dovedností a lepší studijní výsledky. Je až absurdní, jak může být otálení tolik přínosné.

Jestliže se vám tedy někdy do něčeho nechce a opravdu to úplně nehoří, odložte to na další den. Uvidíte, že se vám uleví a pak to taky půjde lépe. Vidíte, hned máte vědecky potvrzený argument pro otravného šéfa.

Koukáte „do blba“

Občas vás někdo načapá, jak sedíte a nepřítomně koukáte někam skrze všechno, co je před vámi. Máte zkrátka „vypnuto“, ale přesto mozek skvěle funguje. Ačkoliv to vypadá směšně, přináší tento stav i své výhody. Může vám zlepšit náladu, rozjasnit mysl, podpořit kreativitu a taky, ačkoli se to může zdát zvláštní, pomoci s plánováním budoucnosti, aniž byste se nějak snažili. A to díky tomu, že se mozek uvolní. Mozek totiž dostane prostor, není tolik svázaný vaším úsilím něco vymyslet. Proto často vyřešíte nějaký problém nebo úkol tehdy, když úplně vypnete, třeba i před spaním. Odborníci doporučují dělat tyto pauzičky ideálně v průběhu celého dne, třeba jít na procházku, dát si delší sprchu, zaposlouchat se do oblíbených písniček, vybarvit si omalovánky… Hlavně se do ničeho přehnaně nenutit - nemá to kýžený efekt.

-šp-

Sdílejte článek
Štítky zdraví káva hygiena mléčný výrobek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.