Zdraví a nemoci

15. června 2017 14:00

Martina Čerňanská

5 způsobů jak celý den sedět u počítače a zůstat zdravý

Každý ví, že organismus trpí sedavým způsobem života a ustavičným namáháním očí u počítače. Nabízíme vám pět rad, které vám pomohou poněkud ulehčit svému organismu, zejména pak zádům.

1. Najděte cestu ke zkrácení doby, po kterou sedíte

Jeden z posledních průzkumů, jehož výsledky byly publikovány v American Journal of Prevental Medicine, ukázal, že asi 3,8 procenta veškerých úmrtí je spojeno s důsledky sedavého způsobu života. Jestliže člověk sedí déle než tři hodiny denně, zvyšuje se riziko rozvoje mnoha chronických onemocnění – od cukrovky až po křečové žíly. Na základě toho došli vědci k přirozenému a podloženému závěru: čas v sedící poloze je třeba zkrátit zhruba o dvě hodiny. Samozřejmě, že jsou situace, kdy se zkrátka z pracovního procesu nemůžete jen tak vypojit, ale projít se po práci místo jízdy autobusem je vyhovující varianta.

2. Každou hodinu si dopřejte mikro rozcvičku

Dopřejete si tak krátký relax a i pouhých pár protahovacích cviků vám pomůže uvolnit nejenom celé tělo, ale také mysl.

3. Pracovní místo musí být pohodlné

Jestliže máte práci, při které musíte sedět, musí být pohodlná židle, na níž sedíte. Především musí poskytovat dobrou oporu zádům, abyste se vyhnuli problémům s krční páteří. Je to základ pohodlné práce a záruka uchování zdraví. Odborníci z mezinárodně uznávané prestižní americké kliniky Mayo v Minnesotě přišli s několika doporučeními ohledně vytvoření ergonomického pracovního místa:

  • Židli umístěte uprostřed pracovního místa tak, aby byla naproti monitoru počítače.
  • Úhel sklonu opěradla by měl být o něco větší než 90 stupňů, abyste mohli uvolnit zádové svaly.
  • Pokud vám židle nedostatečně podpírá záda, položte si za ně polštářek, abyste bederní oblasti páteře ulehčili.

Usilujte rovněž o správné držení těla při práci. Snažte se udržet prohnutí páteře. Seďte s chodidly položenými na zemi. Nedávejte nohy přes sebe.

4. Chraňte oči

V roce 1988 zavedli američtí lékaři do užívání termín „počítačový zrakový syndrom“. Je to stav, při němž si pacient stěžuje na stálou únavu, bolesti hlavy a ztrátu ostrého vidění. Oči jsou velmi často zarudlé a pálí. Dá se uhodnout, že syndrom se projevuje u lidí, kteří neúměrně dlouhou dobu vysedávají u počítače.

Americká asociace optometristů vypracovala pro ty, kdo každý den upírají zrak na monitor, pravidlo 20-20-20: Každých 20 minut odtrhněte zrak na 20 vteřin od práce a zaměřte ho na jakýkoli objekt ve vzdálenosti 20 stop (asi šest metrů). Tohle jednoduché opatření uchrání oči před přetížením. Pokud nosíte kontaktní čočky, které oči vysušují, používejte vhodné oční kapky podle doporučení svého očaře.

5. Jděte za slunečním světlem

Také osvětlení hraje zásadní roli. Vědci z university v Severní Karolíně zjistili, že pracovníci kanceláří, kteří mají přístup ke skutečnému dennímu světlu, mají pevnější zdraví než ti, kdo celý den pracují při studeném umělém osvětlení. Člověk pracující v místnosti bez oken, kam nemá přístup denní světlo, bývá podrážděný a rychle se unaví. Máte-li možnost výběru, orientujte se podle přístupu slunečního světla.

Mohlo by vás dále zajímat:

zdroj: prokondici.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.