30. listopadu 2020 05:59
6 benefitů ořechů, o nichž jste nevěděli!
Ořechy jsou zdravé i chutné, plné cenných vitamínů a minerálů, což je fajn vždy, nejen v současné době, kdy se hodí imunitu podpořit. Vychutnat si je navíc můžete jen tak, ale i v některých báječných receptech, na které najdete v našem článku také inspiraci.
1. Prevence srdečně – cévních onemocnění a pozitivní úprava hladiny cholesterolu
Konzumace ořechů může snižovat riziko infarktu a mrtvice, pro zdraví srdce jsou ořechy doslova zlatý grál.
Ořechy napomáhají snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Jejich pravidelná konzumace navíc podporuje optimální fungování žil, cév a tepen a zmírňuje negativní projevy zánětlivých procesů v organismu.
Zejména byste měli sáhnout po pistáciích, mandlích a lískových oříšcích, které napomáhají zvyšovat hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, zatímco snižují hladinu LDL cholesterolu a celkové hladiny cholesterolu. Hlavní podíl na tom má vysoký obsah mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin.
2. Podpoří hubnutí
Jakkoliv se to může díky vysokému obsahu tuků zdát nepravděpodobné, konzumace ořechů může napomoci i hubnutí. Hubnoucí star jsou v tomto ohledu mandle a pistácie, které podporují zejména redukci viscelárního tuku v oblasti břicha.
I když mají ořechy vysoký obsah kalorií, ne všechny se při konzumaci vstřebávají do organismu. Jak píše Journal of Nutrition, jistá část lipidů totiž zůstává uzamčena během trávení v buněčných stěnách. Díky tomu se do organismu vstřebává mezi 21 až 5 % kalorií méně, než je odhadováno.
Pokud milujete pistácie, máme pro vás tipy na ty nejlepší recepty z nich. Do receptů jich budete potřebovat větší množství, perfektní pro vás budou třeba pistácie Nutline o hmotnosti 150 g. To vám na pár výtečných kousků vystačí!
3. Krásné vlasy a zdravá pleť
Ořechy jsou bohaté na bílkoviny a zinek, které podporují zdravý vzhled vlasů a jejich růst. Kromě toho jsou ořechy nabité i selenem, biotinem a esenciálními mastnými kyselinami, které zlepšují stav kůže ve vlasové části hlavy a působí preventivně i proti vypadávání vlasů.
Také ke zdraví pleti vám hrst ořechů napomůže, a to díky obsahu vitamínům A, E a vitamínům ze skupiny B, které najdeme zejména v arašídech. I když arašídy jsou z botanického zařazení luštěniny, lidsky máme tendenci řadit je pro jejich senzorické i nutriční vlastnosti právě k oříškům, odtud přízvisko burské oříšky.
4. Zvládání stresových situací
Ořechy jsou bohatým zdrojem omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin, které organismus posilují v boji proti stresu. Kešu oříšky jsou navíc plné tryptofanu, který v organismus navyšuje produkci neurotransmiteru serotoninu, kterému se neodborně přezdívá „hormon štěstí“. Při jeho snížené hladině v organismu lidé mohou pociťovat stres, úzkostí i ve vyšší míře bolest. Odpolední hrst oříšků vám proto bude nejen chutnat, ale ještě vám zpříjemní večer. Kešu ořechy jsou navíc významným zdrojem hořčíku a vitamínu B6, kterých je k produkci serotoninu také třeba. Navíc napomáhají normalizovat energetický metabolismus a vliv mají i na fungování nervové soustavy, stejně jako vitamíny ze skupiny B.
Další zajímavou skutečností je, že při konzumaci ořechů dochází dokonce ke snížení krevní tlaku v reakci na stresový podnět.
5. Lepší paměť a fungování mozku
Konzumací ořechů proti kognitivnímu úpadku a neurodegenerativním onemocněním typu Alzheimerova choroba? Ano! Může za to vysoký obsah DHA, kyseliny dokosahexaenové, jedné z omega-3 mastných kyselin. Právě ona je pravděpodobně klíčem k navýšení mozkové aktivity a prevenci negativních projevů stárnutí nervové soustavy.
Také vysoký obsah vitamínu E v ořeších, zejména v mandlích a lískových oříšcích, může být zodpovědný za snížení kognitivního úpadku, hlavně proto, že je silným antioxidantem.
6. Ochrana před oxidativním stresem díky antioxidantům
Volné radikály jsou nestabilní částice, kterým chybí volný elektron. V organismu je generuje vnější prostředí, například stres, znečištění nebo nevyvážená strava, vznikat ale mohou také přirozeně v organismu, například při cvičení, zánětu nebo při metabolických procesech.
Chybějící elektron radikály „kradou“ molekulám v těle, které tím poškozují. A právě zde vznikají potenciální zdravotní komplikace. Jednat se může třeba o bílkoviny, (deoxy)ribonukleové kyseliny, tedy DNA a RNA, buněčné membránové lipidy a další důležité komponenty našeho organismu. Navíc volné radikály pravděpodobně podporují také produkci zánětlivých mediátorů.
V důsledku růstu množství radikálů dochází ke stavu zvanému oxidativní stres a k poškozením z něj plynoucím. Právě proto se hodí nadměrné množství volných radikálů neutralizovat, s čímž pomohou právě antioxidanty, na které jsou ořechy bohaté. Tyto antioxidanty volným radikálům dodají chybějící elektron, čímž je stabilizují, aniž by došlo k poškození důležitých struktur organismu. Ořechy jsou naštěstí antioxidanty přímo nabité, například těmi z ranku polyfenolů. Zejména účinné jsou v tomto ohledu mandle a vlašské ořechy.