7 českých superpotravin

7 českých superpotravin

Často se píše o superpotravinách pocházejících ze světa. Ale i my máme své lokální, české superpotraviny. Většinou nejsou vůbec drahé a jsou snadno dostupné. A není jich málo!

Lněné semínko

Když ho drcené přisypete do salátu nebo zamícháte do pečení, vaše tělo bude bohatší o nenasycené mastné kyseliny omega 3, ale také dostane hodně vlákniny a látek, kterým se říká lignany (ty působí jako antioxidanty, takže mohou pomáhat při léčbě onkologických pacientů).

Borůvky

Jejich exotická kamarádka kustovnice čínská neboli goji je teď velkým hitem, ale borůvky jsou nabité vitaminem C, železem a navíc nám pomáhají bojovat se záněty močového ústrojí. Obsahují také spoustu vlákniny, takže je oceníte opět u hubnutí. Pokud nemáte čerstvé, zkuste alespoň ty sušené.

Výhonky

Zelený ječmen, ale také řeřicha a jiné klíčky a výhonky jsou nabité enzymy, chlorofylem, vitaminy, minerálními látkami, příznivě ovlivňují zažívání a teď na jaře na ně narazíte opravdu na každém rohu (nebo si je můžete spolu s prvními jarními salátky vypěstovat i doma za oknem). Velmi často se používají při detoxikaci.

Šípky

Na jaře se dostanete stále jen k sušeným, nicméně i s nimi to stojí za to. Zásobárna vitaminu C umí povzbudit imunitu, takže si z nich dělejte čaj a popíjejte, jak jen to půjde. Jen pozor. Vitamin C se ničí varem, proto čípkový čaj nikdy nevařte a nezalévejte vařící vodou.

Medvědí česnek

Období, kdy je tahle aromatická rostlina v nejlepší kondici, je poměrně krátké - brzy zjara. Zato je to taková domácí lékárnička v „listovém“ balení, která vám pomůže tělo detoxikovat po zimním hodování, a skvělá přísada do mnoha jídel. Medvědí česnek můžete nasekat do salátů, zálivek, tvarohových pomazánek, oživit s nimi bramborovou kaši, přidat je do vývaru, posypat jimi chleba nebo je jen spařit, ochutit a podávat místo špenátu. A jestli si medvědí česnek chcete uchovat déle, udělejte z listů pesto.

Ořechy

Vlašské, nebo lískové? Oboje nabité omega 3 mastnými kyselinami, vitaminem B, hořčíkem a zinkem… Skvělé celoroční obohacení jídelníčku (do salátů i na zobání).

Kysané zelí

Nemusíte nakládat exoticky znějící pickles, stačí obyčejné kysané zelí… nejlepší je domácí, nepasterizované, protože to je plné travicích enzymů, vitaminu C, vlákniny a probiotických bakterií (někomu pomůže i s trávicími problémy, pálením žáhy nebo „pomalým střevem“, jiný po něm ale mývá nadýmání).

Sdílejte článek
Štítky salát vláknina vitamín C

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.