Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

7 českých superpotravin

1/7: Lněné semínko
české potraviny lněné semínko

Když ho drcené přisypete do salátu nebo zamícháte do pečení, vaše tělo bude bohatší o nenasycené mastné kyseliny omega 3, ale také dostane hodně vlákniny a látek, kterým se říká lignany (ty působí jako antioxidanty, takže mohou pomáhat při léčbě onkologických pacientů).

2/7: Borůvky
české potraviny borůvky

Jejich exotická kamarádka kustovnice čínská neboli goji je teď velkým hitem, ale borůvky jsou nabité vitaminem C, železem a navíc nám pomáhají bojovat se záněty močového ústrojí. Obsahují také spoustu vlákniny, takže je oceníte opět u hubnutí. Pokud nemáte čerstvé, zkuste alespoň ty sušené.

3/7: Výhonky
české potraviny řeřicha

Zelený ječmen, ale také řeřicha a jiné klíčky a výhonky jsou nabité enzymy, chlorofylem, vitaminy, minerálními látkami, příznivě ovlivňují zažívání a teď na jaře na ně narazíte opravdu na každém rohu (nebo si je můžete spolu s prvními jarními salátky vypěstovat i doma za oknem). Velmi často se používají při detoxikaci.

4/7: Šípky
české potraviny šípek

Na jaře se dostanete stále jen k sušeným, nicméně i s nimi to stojí za to. Zásobárna vitaminu C umí povzbudit imunitu, takže si z nich dělejte čaj a popíjejte, jak jen to půjde. Jen pozor. Vitamin C se ničí varem, proto čípkový čaj nikdy nevařte a nezalévejte vařící vodou.

5/7: Medvědí česnek
české potraviny medvědí česnek

Období, kdy je tahle aromatická rostlina v nejlepší kondici, je poměrně krátké - brzy zjara. Zato je to taková domácí lékárnička v „listovém“ balení, která vám pomůže tělo detoxikovat po zimním hodování, a skvělá přísada do mnoha jídel. Medvědí česnek můžete nasekat do salátů, zálivek, tvarohových pomazánek, oživit s nimi bramborovou kaši, přidat je do vývaru, posypat jimi chleba nebo je jen spařit, ochutit a podávat místo špenátu. A jestli si medvědí česnek chcete uchovat déle, udělejte z listů pesto.  

6/7: Ořechy
české potraviny ořechy

Vlašské, nebo lískové? Oboje nabité omega 3 mastnými kyselinami, vitaminem B, hořčíkem a zinkem… Skvělé celoroční obohacení jídelníčku (do salátů i na zobání).

7/7: Kysané zelí
české potraviny zelí

Nemusíte nakládat exoticky znějící pickles, stačí obyčejné kysané zelí… nejlepší je domácí, nepasterizované, protože to je plné travicích enzymů, vitaminu C, vlákniny a probiotických bakterií (někomu pomůže i s trávicími problémy, pálením žáhy nebo „pomalým střevem“, jiný po něm ale mývá nadýmání).