Zdraví a nemoci

5. března 2017 10:00

Martina Čerňanská

7 látek, které škodí zubům, aniž jste o tom měli tušení

Zářivý běloskvoucí úsměv holywoodských hvězd je něčím, o čem mnozí sní. Takový úsměv přidá člověku na půvabu a přitažlivosti. Jenomže pokazit bělost zubů mohou i věci, které na první pohled vypadají nevinně.

A vůbec to nejsou cigarety nebo káva, o jejichž negativním vlivu na zubní sklovinu se ví už dávno. Povíme vám, které nečekané látky a procedury mohou nepříjemně ovlivnit bílou barvu chrupu a jak svůj úsměv ochránit.

1. Léky

Mnohé preparáty obsahují látky, které mohou zuby zbarvit a ovlivnit jejich zdraví. Mezi jiným sem patří antibiotika, různé sirupy a také pastilky proti bolesti v krku.

2. Plody výrazných barev

Například maliny, brusinky, ostružiny, moruše nebo borůvky. Jsou neuvěřitelně chutné a zdraví prospěšné, nicméně nechávají po sobě narůžovělý nebo nafialovělý tón. Většinou je nejíme moc často, ale v sezoně by se opakované mlsání lesních dobrot mohlo na zubech projevit trvaleji. Proto je lepší po jejich konzumaci vypláchnout ústa a zuby vyčistit.

3. Nápoje a cukrovinky

Bohužel je to nejenom káva a čaj, co může úsměvu dodat nežádoucí žlutý nádech. Nepřáteli běloskvoucího úsměvu jsou i mnohé jiné nápoje. Například různé limonády, výrobci hojně dobarvované, červené víno a také některé koncentrované ovocné šťávy, například višňová nebo rybízová. Barevný efekt mohou způsobit i různé tvrdé bonbóny a další cukrovinky, u nichž výrobci nešetří všemi barvami duhy. Cukrovinky samy o sobě jsou pro zuby zhoubou, takže důvod, proč se jim i kvůli zubům vyhýbat, je hned dvojí: enormní množství cukru a tak jako tak minimálně zdraví nepodporující barviva.

Foto: istock.com

4. Bělení zubů

Zní to dost divně ne-li přímo absurdně, ale věřte, je to tak. Bělicí procedura má ve skutečnosti pouze dočasný účinek. Měsíc či dva se vaše zuby při správné péči budou skvít zářivou bělostí. Po určité době však zářivost pohasne a zuby mohou vypadat hůř než před bělením. Je to proto, že látky a roztoky při bělení používané sklovinu porušují. V nepatrných mikro trhlinkách se pak samozřejmě různé zbarvující miniaturní částečky snáze zachytávají. Bělení je tedy třeba opakovat.

5. Omáčka barbecue

Pikantní a chutná, skvěle doplňující každé grilování. Jenomže je schopná podstatně změnit barvu zubů. Nezbarvuje o nic méně než káva nebo čaj. Takže k úklidu po grilování přidejte pečlivé vyčištění chrupu.

6. Arašídové máslo

V Americe tolik oblíbená pochoutka dorazila i k nám a má své fanoušky. Je to pochoutka, organismu mnohé přináší, ale zubům ubližuje.

7. Ústní vody

Jsou určeny k osvěžení a ošetření dutiny ústní, osvěží dech. Když je člověk dlouhou dobu na cestě a nemá kde si vyčistit zuby, je ústní voda záchranou. Většina z nich však obsahuje látku chlorhexidin, vynikající okamžitým baktericidním účinkem a zároveň přetrvávajícím účinkem bakteriostatickým, protože se vstřebává do vrchní vrstvy skloviny. To má velký význam pro likvidaci plaku a zdraví chrupu, ale vedlejším příznakem bývají skvrny, které se na zubech mohou objevit. Po vysazení přípravku naštěstí skvrny postupně zmizí. Ještě lepší zprávou je, že už se vyrábějí preparáty, kde je tento vedlejší projev potlačen.

Snažte se po každém jídle ústní dutinu dostatečně vypláchnout čistou vodou, zvlášť pokud jste jedli něco sladkého nebo kyselého, dopřávali jste si zakysané výrobky nebo výrazně barevné plodiny.

zdroj: prokondici.cz

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.