12 věcí, které zubař vyčte z vašich úst
I když při čištění zubů myslíte hlavně na kazy a plak, zubař toho najde mnohem víc. Říká se, že ústa jsou oknem do těla, a potvrzuje to i fakt, že často jsou to právě zubaři, kdo první zjistí známky rakoviny, chudokrevnosti nebo cukrovky.
Ale nemusí jít jen o nemoci. Stačí, abyste na krátkou chvilku otevřeli v ordinaci ústa, a zubař bude hned vědět, jaký je váš oblíbený nápoj nebo zda trpíte některými zlozvyky.
Co tedy nemá cenu před zubařem tajit?
1. Na mezizubní kartáček jste sáhli až před návštěvou zubaře
Nedá se nic dělat, ale zubaře prostě neošidíte tím, že si večer před návštěvou ordinace projedete zuby mezizubním kartáčkem. „Lidem, kteří to udělají jednorázově těsně přes kontrolou, dásně krvácí nebo vypadají poškozené,“ říká stomatolog Timothy Stirneman z dentální kliniky All Smiles Dental v americkém Illinois.
2. Jste těhotná
„U téměř 40 % žen dojde během těhotenství k zánětu dásní,“ popisuje Glen Stephenson ze zubního střediska Prevention Dental v Idahu. „Zánět vzniká v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který podporuje množení zánětlivých bakterií. Některé ženy dokonce trpí rudými boulemi na dásních, kterým se někdy říká těhotenský tumor. Jedná se o zcela nezhoubný nádor, který zmizí s koncem těhotenství." Doktor Stirneman ale dodává, že většina žen má v době, kdy jim začnou krvácet dásně, za sebou už velkou část těhotenství, takže se nedá říct, že by zubaři „zázračně“ odhalili těhotenství.
3. Koušete si nehty
Zubař tento zlozvyk rozpozná, aniž by viděl vaše nehty. „Mezi signály kousání nehtů patří uštípnuté a popraskané zuby, stejně jako jejich opotřebení způsobené neustálou zátěží,“ říká Keith Arbeitman z dentálního centra Arbeitman&Shein v New Yorku. „Kousání nehtů může způsobit nestejnoměrné postavení zubů, vést k bolestem čelisti a dalším nepříjemným pocitům.“ A Kyle Stanley z ordinace v Beverly Hills dodává: „Lidé, kteří si koušou nehty předními zuby, je mají většinu zbroušené. Poškození nezpůsobují přímo nehty, ale kontakt horních a spodních zubů.“
4. Když jste byli malí, cucali jste si palec
„Cucání palce nebo jiného prstu v dětství nemá většinou žádný dlouhodobý vliv na zdraví,“ říká Stephenson. „Ale lidé, kterým tento zlozvyk vydržel až do nějakých sedmi, osmi let, mají znatelné změny skusu nebo pozice zubů. Většina z toho je řešitelná rovnátky, ale i tak mohou přetrvat jasné známky. Alice Lee z polikliniky Montefiore Medical Center v New Yorku doplňuje: „Setkáváme se s vytočenými zuby, které mění skus a růst čelistí, což negativně ovlivňuje výslovnost.“
5. Pijete limonády
Asi si budete pamatovat, jak jste si uštípli kousek zubu, ale podle dentisty Hugha Flaxe z ordinace Flax Dental v Atlantě si pravděpodobně neuvědomujete, co způsobilo, že máte zuby slabší a náchylné na odštípnutí. Flax vysvětluje, že zuby oslabují perlivé sladké nápoje, a tak přispívají k jejich lámání. Energetické nápoje obsahují ještě více kyselin než běžné sladké pití, a jsou pro zubní sklovinu o to horší.
6. Můžete mít poruchu příjmu potravy
„Mnoho pacientů je překvapených, že je to právě zubař, kdo odhalí poruchu příjmu potravy,“ říká Chase. „Ale bulimie zanechává na zubech tak výrazné stopy, že je zubař jednoduše rozpozná.“ Při bulimii přichází přední zuby o sklovinu téměř výlučně na vnitřní straně, což také přispívá k jejich větší kazivosti. Poškozená vnitřní strana předních zubů ale nemusí nutně znamenat poruchu příjmu potravy. Může se též jednat o reflux či důsledek užívání antidepresiv, která snižují tvorbu slin v ústech, což zvyšuje pravděpodobnost porušení zubní skloviny kyselinami.
7. Máte problém s alkoholem
„Alkoholici mají více zubních kazů, protože alkohol vysušuje ústa,“ říká David Tarica ze zubní ordinace 34th Street Dental v New Yorku. „V suchých ústech vzniká více kazů, protože sliny neutralizují škodlivé kyseliny. Nehledě na to, že alkoholiky navíc prozradí červené tváře a alkoholový odér.“
A někdy zubař odhalí i to, co sami ještě netušíte:
8. Nejste zdraví
Obecně se špatnému dechu říká halitóza. Zubaři ale rozlišují třeba „ovocný“ nebo „rybí“ zápach, každý z nich může mít jinou příčinu. Ovocný zápach z úst může naznačovat neléčenou cukrovku nebo příliš dlouhý půst, rybí potom chybnou funkci jater nebo ledvin. Pokud dech zapáchá obzvlášť nepříjemně, může to indikovat refluxní chorobu, skrytý zánět ledvin, bronchitidu nebo kameny na mandlích. Timothy Chase z ordinace Smiles NY v New Yorku vysvětluje: „Zubař by se měl zaměřit na zápach spojený se zuby a dásněmi. Pokud problém přetrvává, doporučí pacientovi navštívit další specialisty.“
9. Máte zánět dutin
„Často přicházejí pacienti s tím, že potřebují vyčistit zubní kanálek,“ vysvětluje Ira Handschuh z kliniky Dental Design Center v New Yorku. „Ve skutečnosti však mají zánět dutin, zubům nic není.“ K omylu dochází, protože se kořeny horních zubů nachází na stejném místě jako spodní část dutin. A oba problémy, jak se zubním kanálkem, tak s dutinami, mají stejný projev: tlak. „Jednoduchá domácí diagnostika je, když se pacient ohne, aby se dotknul špiček na nohou,“ říká. „Pokud tlak nebo bolest zesílí, velmi pravděpodobně nespočívá problém v zubu a místo zubaře člověk potřebuje praktického lékaře.“
10. Trpíte nedostatkem vitamínů
„Nedostatek vitamínů a minerálů může způsobit řadu problémů, jako pálení v dutině ústní, její loupání, častější infekce a zdlouhavé hojení, záněty kostí i krvácivé dásně,“ vysvětluje John P. Dougherty ze stomatologického centra Artistic Dental v americkém Phoenixu. „Je zajímavé, že se nedostatek železa v ústech umí projevit hned několika způsoby. U některých vede k bolestivým pocitům pálení, jiným lidem zase odpadávají kousky tkáně z jazyka. Doplnění železa tyto problémy vyřeší.“
11. Máte cukrovku
Často se problém s cukrem rychle odrazí na zdraví dásní, ty mohou natékat, krvácet a být celkově citlivější. Zároveň se může měnit konzistence slin a zvýšit kazivost. To všechno mohou být známky špatné hladiny cukru, a tak může právě zubař upozornit klienta, aby se nechal vyšetřit na cukrovku.
12. Trpíte rakovinou dutiny ústní
„Mezi první příznaky rakoviny dutiny ústní patří krvácení z úst bez zjevné příčiny, bílé nebo rudé fleky, změny ve skusu, různé otoky, zbytnění, boule nebo naopak propadlá místa na rtech, dásních i dalších částech úst,“ vysvětluje Michael Apa z kliniky Rosentha lApa Group v New Yorku. Pokud se něco z toho objeví, je podle lékaře důležité, aby všechna podezřelá místa prošla biopsií.
-az-