7 neobvyklých míst, která může zasáhnout kvasinková infekce

Kvasinková infekce. Dvě slova, při kterých začnou ženy svědit intimní partie. Ukazuje se ale, že onemocnění, kterému se odborně říká kandidóza, postihuje i další místa na těle.

A jak se to vlastně stane? Snadno, vznik kvasinkové infekce podporují situace, při kterých se zvyšuje vlhkost: ať už je to pocení, sex nebo vlhké plavky na těle. Naštěstí se kvasinkové infekce, ať už se objeví kdekoli, dají vyléčit přípravky na dutinu ústní nebo vaginálními krémy.

Kůže

Kvasinková infekce se může objevit kdekoli na kůži na místě, které je vystaveno neustálé vlhkosti. Hodně často tímto typem kvasinkové infekce trpí lidé s cukrovkou nebo poruchou imunity. Jelikož si tělo s infekcí neumí poradit okamžitě, předepisují lékaři silnější léky, než jsou volně dostupné krémy.

Kvasinková infekce vzniká také v záhybech kůže. Na problémy v těchto partiích existují speciální krémy, které udrží kvasinky pod kontrolou. Pokud se infekce rozšíří na větší plochu, je vhodné volně dostupné krémy nahradit silnějšími medikamenty na předpis.

Chodidla

Na chodidlech řádí houba zvaná trichophyton mentagrophytes a i na nich se může projevit kvasinková infekce. Na vině jsou zpocené ponožky nebo boty, předejít se jí tedy dá, pokud udržujete nohy čisté a suché, aby se mezi prsty nedržela vlhkost. Vyléčíte ji běžným antimykotickým krémem z volného prodeje.

Ústa

Jde o běžnou infekci, která se vyskytuje výhradně u kojených dětí nebo miminek na umělé výživě. Dokud se malincí nenaučí pořádně polykat, usazuje se jim na jazyku mléko a způsobuje vznik infekce. Lékař na toto onemocnění předepíše ústní antimykotikum, který odstraní infekci i bílé fleky na jazyku, které způsobuje.

Prsa

Kojící matky jsou k tomuto typu kvasinkové infekce nejnáchylnější. Kontaktem s ústy dítěte se může změnit pH pokožky a neustálá vlhkost přispívá k přemnožení kvasinek. Infekce se může objevit i pod prsy, tam ji vyvolá nadměrné pocení. Aby kvasinky nezlobily, věnujte těmto partiím potřebnou péči, nezůstávejte například v propocené sportovní podprsence. Stejně jako u ostatních infekcí, i zde na lokální výskyt zabere antimykotický krém. Pokud se infekce rozšíří na větší plochu, je čas zajít k doktorovi pro předpis.

Jícen

Některé z léků na jícen mohou na stejném místě způsobit vznik kvasinkové infekce. Tento druh infekce postihuje zejména lidi se sníženou imunitou, například pacienty podstupující chemoterapii nebo trpící autoimunitní poruchou. Pokud vás tato infekce postihne, zajděte k doktorovi, který předepíše rychle působící lék.

Zadek

Vaginální infekce se může rozšířit až na zadek. Přenese se rukama z vagíny k análnímu otvoru a na pokožku pozadí. Tento druh infekce se dá opět vyléčit krémem, doporučuje se třídenní až sedmidenní kůra, která zahubí maximální možný počet kvasinek.

Penis

Celých 15 až 20 % penisů je osídleno kvasinkami, i když ne vždy se objeví symptomy jako svědění nebo pálení. Stejně jako kdekoli jinde vyvolá infekci na penisu zvýšená vlhkost z tělních tekutin, jako je například pot, který pro kvasinky vytvoří příhodné prostředí. Cvičení a nepravidelná výměna spodního prádla nastartují infekci, proti které pomůže zase antimykotický krém.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.