Nástrahy letních radovánek: Jak zatočit s mykózou, zánětem nebo alergií
Teplé letní počasí a s ním spojené radovánky u vody mohou mít pro ženy několik nečekaných a hlavně nepříjemných komplikací.
Není nic lepšího než se v parných dnech osvěžit v příjemně chladné vodě koupaliště, řeky či rybníka. Je ale třeba osvěžení hledat s rozmyslem, protože z vody snadno chytíte různé zdravotní potíže – těmi gynekologickými počínaje a různými alergiemi konče.
Gynekologické obtíže přitom patří v létě k nejčastějším onemocněním, svého lékaře musí vyhledat kvůli nějakému problému až 75 procent žen. Kdo by si také chtěl kazit dovolenou svěděním, pálením a dalšími nepříjemnými pocity? Problém ale je, že některé zdravotní obtíže se špatně léčí a mají tendence se vracet.
Mykóza a kvasinková infekce
Jednou z neojobvyklejších ženských zdravotních obtíží je vaginální mykóza, která se projevuje bílým výtokem, velmi nepříjemným svěděním, a dokonce i bolestí při sexu či močení. Jde v podstatě o houbovité onemocnění, které způsobuje kvasinka Candida albicans. Tu máme v těle všichni, je součástí střevní mikroflóry. Problém ale nastane, když se mikroorganismus přemnoží, což se děje právě v teplých letních měsících. Svědčí mu totiž teplo a vlhko. To si kolikrát vytváříme v kalhotkách samy, třeba tím, že nosíme prádlo ze syntetických neprodyšných materiálů, nebo tím, že chodíme i ve vysokých teplotách v džínách. Pokožka na intimních partiích se zapaří a mykóza je na světě.
První pomoc při mykózách si můžeme poskytnout samy. Léky, takzvaná antimykotika jsou totiž v lékárně k dostání bez předpisu. Ať už jde o gely, vaginální čípky či masti, měly by přinést úlevu do tří dnů. Pokud se tak nestane, vyhledejte svého gynekologa, který vám předepíše něco silnějšího. Jeho pomoc byste měla vyhledat i v případě, že se mykózy pravidelně vracejí, což se děje až polovině žen, které toto onemocnění někdy prodělaly.
Nejlepší ochrana před onemocněním je prevence. Nepoužívejte na mytí chemické prostředky, které by narušily přirozeně kyselé prostředí vaší pochvy. Noste pohodlné bavlněné spodní prádlo, které je vzdušné. Zapomeňte na tanga, jejich šňůrka pomáhá zanášet bakterie z análního tvoru do vagíny. Vsaďte na zdravou stravu, omezte bílé pečivo, cukry a tuky a dopřejte si každodenní dávku čerstvého ovoce a zeleniny.
Poševní zánět
Také poševním zánětům svědčí teplo a vlhko, což přesně se ve vaší vagíně přihodí, pokud si na sobě po koupání necháte mokré plavky. Sladká voda totiž vnitřnímu prostředí v pochvě neprospívá. Hlavní příčinou, proč ale vznikne zánět, jsou sinice nebo jiné znečištění vody, v bazénech pak chlorovaná voda. Škodí opět příliš mnoho stresu, oslabená imunita a nezdravý jídelníček.
Také zánětu se dá předcházet. Do pochvy si totiž můžete vložit speciální globule nebo použít probiotické tampony s laktobacily, které seženete v lékárnách.
Zánět močového měchýře
Z koupání v chladné vodě si můžete přivodit i další zánět. A to hlavně v případě, že si na sobě dlouho necháte mokré plavky – zánět močového měchýře, močových cest, či dokonce ledvin číhá hned za rohem. Nemoc poznáte jednoduše, prozradí ji bolest při močení. Tu ještě můžete sama rozehnat urologickým čajem či prášky obsahujícími brusinky, ale pokud se bolest do druhého dne posune do oblasti beder a objeví se teplota, nebo dokonce horečka, vyhledejte lékařské ošetření.
Při těchto zánětech je velmi důležité hodně pít, protože častým močením se mohou viry dostat z těla ven. Zkuste pít tři až čtyři litry denně, aby vaše moč byla téměř bezbarvá a bez zápachu.
Alergie na sinice
V teplých dnech existuje vysoké riziko, že bude voda, ve které se budete koupat, znečištěná sinicemi. Cyanobakterie, jak se jim odborně říká, mohou způsobit vaginální infekce, o kterých už byla řeč, ale také různé kožní alergie. Proto byste se měla po koupeli ve znečištěné vodě důkladně osprchovat, otřít a převléknout do čistého oblečení.
Průjem
Pokud se budete koupat a náhodou se vám voda dostane do úst, může se objevit problém. Může za to znečištěná voda v koupališti. Svůj stav pečlivě sledujte, protože mohlo dojít k otravě. V případě, že se do 24 hodin váš stav nezlepší, či se bude dokonce zhoršovat, vyhledejte lékaře. Jako prevenci střevních problémů nebo k jejich zmírnění můžete použít probiotika.
-jk-