Zdraví a nemoci

14. srpna 2017 07:30

Anna Kopečková

Nepodceňujte zánět močových cest. Nejvíc hrozí teď v létě!

Zánět močových cest, tzv. cystitidu, zažila snad každá druhá žena. Toto nepříjemné onemocnění se mnohem častěji vyskytuje v letních měsících a jedním z ohrožujících faktorů vedoucích ke vzniku cystitidy je dlouhý pobyt v mokrých plavkách.

Mezi prvními příznaky se objevuje pálení až řezání při močení a bolesti v podbřišku. Pokud jednou žena toto onemocnění prodělá, je velmi pravděpodobné, že se infekce znovu vrátí. Nejvyšší riziko recidivy uroinfekce je do dvou měsíců po prodělaném akutním zánětu. „Infekce dolních močových cest může totiž velmi snadno přejít v infekci horních močových cest, tedy v zánět ledvin, který je již mnohem závažnějších stavem, vyžadujícím delší antibiotickou léčbu, často i hospitalizaci v nemocnici a pracovní neschopnost“, říká MUDr. Yvona Pichlíková z Urologické kliniky, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak zánět močových cest vzniká?

Zánět vyvolávají bakterie Escherichia coli, které běžně žijí v našem střevě. Pokud se tyto bakterie dostanou do močového ústrojí, dojde k zánětu. Ženy trpí záněty močových cest daleko častěji než muži, což je způsobeno hlavně anatomií lidského těla. Oproti mužům mají ženy kratší a širší močovou trubici, která je navíc velmi blízko konečníku a poševního vchodu. Bakterie se tak snadněji dostanou vzestupnou cestou do močových cest. Zatímco u mladších žen a dívek jde většinou o cystitidy spojené s pohlavním stykem a gynekologickými infekcemi, u starších pacientek je infekce způsobena nejčastěji nekompletním vyprazdňováním močového měchýře nebo inkontinencí moči.

Pozor na časté opakování

Záněty močových cest mají jednu nepříjemnou vlastnost. Velmi často se vrací, přestože jste je předtím doléčili. Co dělat v případě jejich častého výskytu? „Pokud se záněty opakují častěji než 3x do roka, je třeba pacienta urologicky vyšetřit, vyloučit a řešit některou příčinu. Je nutné také vyloučit, že potíže trvající po přeléčení močové infekce jsou způsobené poševní dysmikrobií, nejčastěji mykotickou poševní infekcí, po antibiotické léčbě, zatímco močový zánět je zaléčen. V současné době také hrozí, že močová infekce bude rezistentní neboli necitlivá k podanému antibiotiku a že léčba bude vyžadovat změnu antibiotika. U žen také potíže napodobující močové infekce, jako je pálení při močení ke konci i mimo močení, trvalé nucení na močení a časté močení, rychlé urgentní močení a někdy i únik moči, mohou být již primárně pouze gynekologického původu a často jsou zcela chybně léčeny antibiotiky ve formě tablet, což potíže spíše zhoršuje,“ uvádí dále MUDr. Pichlíková.

Pijte vodu a čůrejte

Mezi hlavní preventivní opatření v rámci recidivy zánětů močových cest patří dodržování pitného režimu. Pít bychom měli 2-3 l tekutin denně, nejlépe nesycených a neslazených. Ideální je voda s citronem. Množství je třeba přizpůsobit tělesné aktivitě a počasí.Ve stravě je vhodné se vyvarovat přílišnému užívání jednoduchých cukrů. „Naprosto nevhodné je předržování močení například v zaměstnání, při sportu, mimo domov a podobně. Je důležité u žen řešit každý gynekologický zánět, který může být zdrojem močové infekce, neboť krátká a široká močová trubice leží těsně vedle poševního vchodu, vzácněji i v pochvě," vysvětluje MUDr. Pichlíková.

Myjete se správně?

Nemenší význam má i správná hygiena intimních partií, která musí být pravidelná, každodenní, ale také přiměřená, ne neúměrně častá a je vhodné při ní používat pH neutrální mycí prostředky k tomu určené. Nepoužívejte příliš mýdla a pěny do koupele, které narušují poševní mikroflóru. U žen je také nutné ihned po pohlavním styku vymočení a osprchování, které znesnadní rozmnožení bakterií v močovém traktu, vpravených při styku do močové trubice. Při močení je třeba dbát na domočení, nespěchat.

Jak se zánětu zbavit

Klasickou léčbu antibiotiky by měla doprovázet i podpůrná léčba. Jako velmi účinná se ukázala unikátní trojkombinace bylin spolu s D-manosou. Monosacharid D-manosa pomůže hlavně při infekcích vyvolaných E. coli, které se rády přichytávají na stěnu močového měchýře, kde ulpívají. A D-manóza zabraňuje jejich přichytávání a pomáhá je z těla vyplavovat. Protože existuje ale ještě mnoho dalších bakterií, které dokáží zánět močového měchýře také vyvolat, je potřeba se zaměřit i na ně. Z bylin pomáhá medvědice lékařská, která je považována za přírodní močové antiseptikum, dřišťál indický, využívaný i v ajurvédské a čínské medicíně, a bříza bělokorá s protizánětlivými a tlumícími účinky. Tyto byliny dokáží zatočit až se 70 dalšími typy bakterií. „Ideální je, pokud můžeme tělu dodávat toto složení v duálním dávkování a zajistit tak příjem těchto látek po celý den, ráno a večer po 1 tabletě 10 dní v měsíci 3 měsíce za sebou,“ uzavírá MUDr. Pichlíková.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.