Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s močovým měchýřem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

V lednu nám začíná nový rok. Uzavřeli jsme ten starý a jsme plně odhodláni a nadšeni vrhnout se do toho nového. Většinou jsou s tím spojena i různá předsevzetí, plány a rozhodnutí. Příroda je v hlubokém spánku, a pokud je zima pořádná, kolem nás se třpytí bílý sníh. Je to doba, kdy i lidé potřebují více odpočinku, spánku a introspekce. Připravujeme se na nové začátky, příval nové energie, který přichází v jarním období. Nejcitlivějším orgánem ledna je močový měchýř. Což je i časté onemocnění většiny žen v zimním období.

Močový měchýř je dutý, roztažitelný orgán. Slouží jako rezervoár moče, než odejde z těla ven. Prázdný močový měchýř leží na dně pánevní dutiny, při naplnění se mnohonásobně zvětší a zasahuje až do břišní dutiny. Močový měchýř v sobě hromadí odpadní látky a následně je vyloučí z těla ven. Je to taková odpadní voda z těla.

Studené ruce a nohy nám často říkají, že můžeme prostydnout a nastydne nám i močový měchýř, což má spolu opravdu souvislost.

Jaké symboly nám okrývají potíže s močovým měchýřem?

Močový měchýř nám signalizuje naši úzkost a strach. Lpíme na starých názorech a bojíme se odložit naši minulost. Močový měchýř nám také ukazuje naši zlost vůči někomu, koho máme rádi. Je to spojeno s našimi vztahy, stejně jako problémy s ledvinami. Ten vztek a bolest se v močovém měchýři hromadí a pak odchází spolu s bolestí při močení. Cítíme trvalý tlak na naši osobu. Uniká nám život a už nechceme nic zažívat, což přináší zánět do močového měchýře. Vnitřně cítíme nespokojenost, zlobíme se na někoho blízkého. Může to být někdo z rodičů nebo třeba partner, případně naše dítě. Je to člověk, kterého máme rádi, a proto s tím nemůžeme nic udělat.

Krev v moči ukazuje na náš vnitřní pláč. Cítíme se osamoceni, nikdo nám nerozumí. Stále v sobě řešíme minulost a naše ublížení. Neumíme se vyrovnat s křivdami. Močí se vylučují i naše negativní myšlenky. Psychická traumata se projevují nálezem v moči.

Noční pomočování dětí je spojeno s odtokem slz stresovaného dítěte.

Položte si následující otázky:

Jak zvládám život? Nedusí mne někdo z okolí? Necítím tlak od svých blízkých? Nezlobím se na někoho ze svých blízkých? Trpím strachem ze života? Umím se vyrovnat s minulostí?

Moje potíže s močovým měchýřem začaly už v dětství, ale postupně se zlepšovaly. Vrátily se v období, kdy jsem byla těhotná a musela jsem dokonce ležet v porodnici na udržování. Můj vztah a manželství bylo provázeno hádkami a obviňováním. Byli jsme mladí a plní vášně, energie a tu jsme investovali do stálých hádek. Sešly se dvě dominantní osoby, kde ani jedna nechtěla ustoupit. Dnes vidím tu nevyzrálost a to, jak jsme byli rozdílní. Problémy s močovým měchýřem mě tedy provázely celé naše manželství. Neuměla jsem se vyrovnat s tím, že náš vztah je nefunkční, a stále jsem cítila tlak od svého manžela, abych byla jiná. Ale já to neuměla. Tlačili na mě i moji rodiče, tak, jak to dělali celé mé dětství.

Po rozvodu se moje problémy srovnaly a já přestala mít krev v moči a každý týden zánět močového měchýře nebo ledvin. Vlastně jsem už nevěřila, že se někdy z toho chronického stavu dostanu. Od té doby si hlídám, abych nežila v obviňování a nenávisti k člověku, kterého miluji. Vše řeším okamžitě a nebráním se udělat ve svém životě zásadní změny. Moje ledviny a močový měchýř mi to vracejí dobrým zdravím.

Jak k nám močový měchýř promlouvá?

Záněty močového měchýře, záněty močové trubice, záněty močovodů, mykózy, zúžení močové trubice, močové kameny, nádorová onemocnění. Projevem může být časté močení, tlak v močovém měchýři, bolesti a pálení při močení, krev v moči. Spojitost můžeme najít i se studenýma nohama a rukama nebo nás také mohou bolet záda.

Jak přispět k tomu, aby nám močový měchýř správně fungoval?

Zbavte se negativních myšlenek, nenechte je proudit po vašem těle a odejít až do vašeho močového měchýře. Pokud se zlobíte na někoho blízkého, snažte se to s ním vyříkat a urovnat. Pokud to dlouhodobě nelze, požádejte někoho o pomoc. Nenechte se od nikoho nikam tlačit. Stále si uvědomujte, že nemusíte podléhat tlaku okolí, protože jen vy sami jste zodpovědní za svůj život. Obviňování všech okolo vás vám problém nevyřeší. Vyrovnejte se se situací, jaká je. Uvědomte si, že na tom, co se stalo, už nic změnit nemůžete. Můžete však něco udělat s vaší budoucností

Moč může mít i svou barvu – světle žlutá nám ukazuje na dostatek tekutin v těle a tmavá zase na to, že málo pijeme, nebo případně může mít i souvislost s infekční nemocí.

Na fyzické úrovni je dobré hodně pít a tělo propláchnout. Zříci se alkoholu, sladkostí, ostrých jídel a třeba i vitamínu C nebo kyselých jídel. Při potížích si udělat urologický čaj. Případně si kupte brusinkový čaj nebo brusinky (sušené). Snažte se být v teple a neprochladnout.

Afirmace pro léčbu: „Vše staré ponechávám minulosti a nové vítám ve svém životě. Jsem v bezpečí.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.