7 (ne)obyčejných bylinek pro vaše zdraví i krásu
7 (ne)obyčejných bylinek pro vaše zdraví i krásu
Když naše tělo trápí různé bolesti a neduhy, saháme obyčejně po nějaké pilulce. Přitom pomoc může být mnohem příjemnější – voňavá i chutná, zkrátka bylinková.
Petržel
pž petržel Zdroj: Thinkstock
Zdravé a snad nejběžnější zelené koření, které je k dispozici po celý rok.
Petrželová silice obsahuje apiol, látku, která ve větším množství může způsobit menší zdravotní problémy (překrvení, bolest hlavy a malátnost). Proto je doporučená denní dávka 1 polévková lžíce nasekané nati, což je množství naopak zdraví velmi prospěšné. Nať totiž obsahuje kromě silic i flavonoidy, vitaminy, ale i železo a hořčík. Pomáhá při nemocech ledvin a močového měchýře. Je močopudná a působí antisepticky. Petrželový nálev se používá také zevně k osvěžení suché pleti nebo jako kondicionér na vlasy.
NÁŠ TIP: Ledové kostky s petrželí
1 svazek petrželové nati * 1 salátová okurka * kořen pampelišky (smetanky) * voda
Nasekejte 1 svazek petrželové nati najemno, oloupanou okurku a jeden dobře vydrhnutý kořen pampelišky jemně nastrouhejte a vše promíchejte. Směs po lžičkách rozdělte do tvořítek na led, doplňte vodou a nechte zmrznout. Kostky používejte na osvěžení unavené pleti – nechte je částečně rozpustit na obličeji a dekoltu, pleť jimi lehce promasírujte a nechte působit asi 15 minut. Pak pleť osušte a omyjte vlažnou vodou nebo pleťovým mlékem. Účinek je okamžitý, pleť se vypne, omládne a zrůžoví, vrásky a váčky pod očima zmizí.
Sedmikráska
pž sedmikráska Zdroj: Thinkstock
Její něžné kvítky jsou jedlé, léčivé a navíc velmi dekorativní.
Ze sušených nebo čerstvých květů, doplněných dalšími bylinkami (mateřídouškou, lipovým květem, podbělem, jitrocelem...) je výborný čaj na léčení kašle. Sedmikráska odstraňuje zahlenění a podporuje vykašlávání. Květy mají nahořklou chuť a lze z nich uvařit i med, podobně jako z pampelišky. Nálev z květů pomáhá také při střevním kataru. Skvělá je omlazující a tonizující koupel (hrst květů přelijte 5 dl vroucí vody, nechte 20 minut vyluhovat, přeceďte a nalijte do připravené horké koupele).
NÁŠ TIP: Lehký tvarohový dezert se sedmikráskami
V misce smíchejte 250 g měkkého tvarohu, 150 g bílého jogurtu, 2 lžíce cukru a 1 lžíci rozinek předem namočených v 1 lžíci citronové šťávy. Směs vyklopte na talířek, povrch ozdobte plátky nektarinky a sedmikráskami, překryjte potravinovou fólií a uložte asi půl hodiny v chladu.
Máta peprná
pž máta peprná Zdroj: Thinkstock
Vytrvalá bylinka typické vůně s mentolovou chutí. Vyskytuje se v mnoha druzích. Pokud ji budete chtít usušit, trhejte jen vrcholové výhonky a listy a sušte je v suchu a tmě, nikdy ne na slunci.
Kromě velkého množství silic obsahuje máta flavonoidy a třísloviny. Je velmi účinná při nadýmání, nevolnosti, tlumí křeče zažívacího traktu a mírní bolesti hlavy a svalové napětí (mátovým olejem se potírají spánky nebo masíruje ztuhlá šíje). Výtažky z máty se přidávají do masážních krémů.
Máta také podporuje chuť k jídlu. Využijete ji třeba do studených omáček při grilování, do salátů (hlavně ovocných) nebo oblíbeného koktejlu mojito.
NÁŠ TIP: Mátový likér
4 hrsti čerstvých mátových listů * 350 g krupicového cukru * 5 dl žitné (nebo vodky) * 4 dl vody
4 hrsti čerstvých mátových listů vhoďte do vroucí vody a vařte 20 minut. Směs nechte stát 10 minut, pak tekutinu přeceďte, svařte s 350 g krupicového cukru a když vychladne, přilijte 5 dl vodky nebo žitné, případně ještě likér přibarvěte kapkou zelené potravinářské barvy. Likér nalijte do lahve se stonkem čerstvé máty a dobře uzavřete. Užívejte ho jako lék, například při nadýmání a žaludeční nevolnosti.
Černý bez
pž černý bez Zdroj: Thinkstock
Vytrvalý, bujně rostoucí opadavý keř roste u nás velmi hojně. Účinné látky obsahují nejen smetanové květy, ale i tmavofialové plody (bezinky) a kůra. Opravdu léčivé jsou ale jen keře rostoucí v čistém prostředí.
Čaj z květů se používá jako podpůrný léčebný prostředek při chřipce a nachlazení a v kombinaci s lípou, sedmikráskou či mateřídouškou i při kašli. Nálev z květů je výborným tonikem k omývání zralé pleti. Změkčuje kůži, vyhlazuje vrásky, bělí pihy a celkově uklidňuje. Bezinky jsou důležité pro vysoký obsah vitamínu C a látek pozitivně stimulujících tvorbu krve.
NÁŠ TIP: Šumivá bezová limonáda
3 l vody * 350 g cukru * 10 bezových květů * 2 citrony
3 litry vody svařte s 350 g cukru a nechte vychladnout. Do velké sklenice naskládejte 10 opraných bezových květů a jeden oloupaný citron nakrájený na kolečka. Z druhého citronu přidejte jen vymačkanou šťávu. Vše zalijte cukrovým nálevem, zakryjte dvojitou mikrotenovou fólií, kterou několikrát propíchněte, a nechte stát při pokojové teplotě asi 2 týdny. Pak limonádu slijte, přeceďte a pijte dobře vychlazenou samotnou nebo ředěnou sodovkou.
Kopřiva
pž kopřiva Zdroj: Thinkstock
Již od starověku je ceněnou léčivkou. Sbírají se listy nebo celá mladá nať před rozkvětem, suší se rychle, v teple a temnu. Před sušením se nesmí pomačkat, jinak zčerná a ztrácí hodnotu.
Kopřiva obsahuje vitamíny C a A, kyseliny, sloučeniny vápníku, draslíku, křemíku a železa. Příznivě ovlivňuje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi, stimuluje produkci mateřského mléka, má pozitivní dermatologické účinky a aplikuje se i při revmatismu. Používá se na tzv. „jarní čistící kůry“, kdy jsou mladé listy nejúčinnější. Kopřivový odvar dodává lesk vlasům, posiluje je a omezuje jejich vypadávání.
Pokud chcete kopřivu konzumovat, tak vždy spařenou nebo tepelně upravenou (tím ji zbavíte žahavých chloupků obsahujících histamin a kyselinu mravenčí).
NÁŠ TIP: Kopřivová pročišťující šťáva
40 mladých stonků kopřivy * 1,5 kg cukru * 4 citrony * 1,5 l vody
40 mladých omytých stonků kopřiv dejte do 1,5 litru vroucí vody, přidejte v horké vodě omytý a na kolečka nakrájený citron a několik minut povařte. Po vychladnutí tekutinu přeceďte a svařte s 1,5 kg cukru (asi 5 minut). Těsně před koncem varu přidejte vymačkanou šťávu ze 3 citronů, horkou tekutinu nalijte do nahřátých lahví, dobře je uzavřeme a otočte dnem vzhůru. Jako pročišťující kúru užívejte denně 4 polévkové lžíce této lahodné šťávy (v čaji nebo ředěné vodou či sodovkou) po dobu 1 měsíce.
Dobromysl obecná – oregano
Pž oregano Zdroj: Thinkstock
Aromatická bylinka, která je na rozdíl od své příbuzné majoránky trvalkou. Sklízí se těsně před výkvětem za slunného počasí a suší se v temnu při teplotě do 40 °C, většinou zavěšená ve svazcích.
Obsahuje silice, třísloviny a hořčiny, ale mimo jiné i vitamín A. Působí proti nadýmání, usnadňuje vykašlávání, uklidňuje podrážděné nervy a několik kapek silice nebo polštářek se sušenou dobromyslí navodí příjemné usínání a „dobrou mysl“. Je nepostradatelná v italské a francouzské kuchyni, kde je důležitou součástí provensálského koření.
NÁŠ TIP: Ochucený bylinkový ocet
Snítku dobromysli, saturejky, tymiánu a rozmarýnu (bylinky lze různě kombinovat nebo použít jen jeden druh) a několik rozinek vložte do lahve, zalijte kvalitním vinným octem, uzavřete a nechte stát nejméně 14 dní při pokojové teplotě. Pak můžete ocet používat, aniž byste bylinky vyndali. Je výborný do salátů a omáček, lahev s octem je i krásnou dekorací v kuchyni.
Měsíček lékařský
pž měsíček Zdroj: Thinkstock
Vděčná letnička kvete od začátku léta až do zámrazu. Celá rostlina má typickou hořkou vůni i chuť a není proto napadána mšicemi a jiným hmyzem, ochraňuje před ním dokonce i rostliny ve své blízkosti.
Měsíček působí antisepticky a hojí popraskanou pokožku, rty i menší popáleniny a omrzliny. Měsíčková mast se používá k potírání bércových vředů, křečových žil, proleženin, opruzenin i ekzémů.
Jedlé květy lze použít k dekoraci salátů a dezertů, pro jemnou barevnost a pikantní chuť se přidávají do omáček a polévek místo šafránu, který je mnohonásobně dražší.
NÁŠ TIP: Měsíčkový olej pro krásu
3 dl kvalitního slunečnicového oleje * květy měsíčku a směs bylinek (poupat nebo okvětních plátků růže stolisté, šípkové nebo svraskalé, levandule, třezalky, lipového květu...)
Květy měsíčku smíchejte v poměru 2:1 se směsí bylinek (poupaty a okvětními plátky růže stolisté, šípkové nebo svraskalé, levandule, třezalky a lipového květu – mohou být i sušené) a rozdělte je na 3 části. Jednu napěchujte do sklenice, zalijte 3 dl kvalitního slunečnicového oleje, uzavřete a nechte 4 dny macerovat. Pak olej přefiltrujte přes tkaninu a nalijte jej na druhou část bylin, které jste napěchovali do původní sklenice. Po 4 dnech olej opět přefiltrujte, nalijte na zbývající část bylinek ve sklenici a nechte ještě další 4 dny macerovat. Hotový olej nalijte do malých skleniček. Denně ho pak jemně vtírejte do pokožky, kterou zároveň krouživými pohyby masírujte.