Zdraví a nemoci

7. února 2016 04:45

Lucie Průchová

7 potravin, které vám vyčistí pleť

7 potravin, které vám vyčistí pleť

O svou pleť pečujeme většinou zvenku. Volíme krémy, séra a masky, které ji nejlépe pročistí a nejvíc vyživí. Ovšem věděli jste, že toho hodně ovlivníte i zevnitř? Stačí jíst pravidelně několik potravin a budete mít obličej bez pupínků.

1. Tučné ryby

Ryby tělu dodají biotin a vitamin B, který je důležitý mimo jiné při syntéze mastných kyselin a metabolismu aminokyselin (stavební prvky bílkovin). Nedostatek biotinu způsobuje například vysoušení kůže a její šupinatění. Nezapomínejte proto pravidelně poobědvat či povečeřet lososa nebo tuňáka.

2. Chia semínka

V poslední době jsou chia semínka velký hit. Jsou totiž bohatá mimo jiné na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají udržet silné buněčné membrány, takže pokožka zůstává hydratovaná a chráněná. Na mastné kyseliny jsou bohaté také vlašské ořechy, jsou tedy ideální volbou pro vegetariány. Milovníci masa zase ocení jako zdroj těchto látek tučné ryby nebo třeba bizoní maso.

3. Batáty

Sladké brambory dodají do vašeho těla spoustu vody, takže pleť bude správně hydratovaná. A vzhledem k tomu, že jsou batáty (stejně jako mrkev nebo i špenát) plné vitaminu A, dostane kůže krásný odstín a zbavíte se začervenání i bledosti. Nic se ale nemá přehánět, a platí to speciálně u mrkve. Jinak byste mohli získat naopak neobvyklý oranžový odstín.

4. Mandle

Také mandle vám pomohou udržet si krásnou pleť. Jsou nabité vitaminem E, takže i když samozřejmě nemůžou zcela nahradit opalovací krémy, můžou dopomoci k ochraně před poškozením pleti slunečním zářením.

5. Slunečnicová semínka

Také slunečnicová semínka jsou plná vitaminu E a zajistí tak ochranu před volnými radikály v okolním životním prostředí a i v těle. Volné radikály mohou poškodit tělní buňky, a to včetně těch kožních. Výsledek? Co jiného než nepěkná pleť.

6. Složité sacharidy

Bílá mouka a průmyslově zpracované potraviny mohou způsobovat záněty a také akné. Nahraďte proto běžné těstoviny a rýži komplexními sacharidy, tedy quinoou, fazolemi, hnědou rýží atd. Všechny tyto potraviny také mají nižší glykemický index, takže kromě krásné pleti i zhubnete.

7. Pomerančový džus

I když džusy obvykle nemají moc dobrou pověst, ten pomerančový je na tom trochu jinak. Splníte si pitný režim a doplníte i vitamin C, který je důležitým antioxidantem chránícím kožní a další buňky před poškozením volnými radikály. Vitamin C také pomáhá při tvorbě kolagenu, hlavního stavebního proteinu v těle.

ana

Sdílejte článek
Štítky jídlo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.