7 superpotravin roku 2015
7 superpotravin roku 2015
Každý rok sestavují odborníci přes výživu pomyslný žebříček nejlepších a nejpopulárnějších potravin, které jsou pro nás nejvíce hodnotné. Oproti průměrným potravinám nám poskytují prokazatelně více důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů a „fytochemikálií“, což jsou látky v rostlinách, které nás chrání před některými chorobami.
Co tedy jíst, abychom naše tělo pořádně odměnili?
Ředkev daikon
Možná přesně nevíte, o co se podle názvu jedná. Tato zelenina je také známá pod označením „ředkev setá bílá“. Často jí využívají v asijské kuchyni. Daikon je plná sloučenin síry, které pročisťují játra. Tím se podporuje u žen hormonální rovnováha.
Dále je ředkev bohatá na vitamíny B a C. Vitamín C posiluje imunitní systém a chrání před infekcemi. Vitamín B nás pro změnu ochraňuje před záněty. Daikon ředkev také pomáhá při trávení, potlačuje chuť k jídlu a snižuje riziko vzniku dýchacích obtíží a onemocnění jater.
Kimchi
Kdo navštěvuje asijské restaurace, především korejské, tak asi ví, že základem kimchi je nakládaná a kvašená zelenina. Fermentované (kvašené) potraviny jsou jedním z pilířů seznamu superpotravin.
Čím je kimchi tak přínosné? Obsahuje vysoké množství probiotik, prospěšných bakterií, které nám pomáhají při trávení, posilují imunitní systém a působí preventivně před zažívacími obtížemi. Pravidelná konzumace kimchi také snižuje riziko zánětlivých onemocnění, jakými jsou vředy, artritida nebo dna.
Hořká čokoláda
Konečně jsme se dočkali – naše oblíbená pochoutka byla zařazena mezi letošní superpotraviny! Samozřejmostí je její tmavá varianta plná antioxidantů a také fenethylaminu. Tato organická sloučenina zlepšuje náladu a zabraňuje ženám vzniku PMS.
Dalším benefitem hořké čokolády je obsah důležitých živin, jež podporují správnou činnost srdce. Pokud si zrovna nelibujete v hořkosti této delikatesy, přidejte k ní maliny, které chuť vykompenzují a příjemně osvěží.
Spirulina
Spirulina je zelený prášek pocházející z řas pěstovaných v čisté vodě. Je to jedna z nejvýživnějších potravin na světě. Je doslova nabitá vitamíny A, B a C. Tímto ale její přednosti nekončí. Kromě esenciálních mastných kyselin nezbytných pro optimální fungování organismu obsahuje i velké množství minerálních látek, jako je například vápník, hořčík a draslík.
Spirulina je jedna z mála potravin, které mohou být pěstovány ve vesmíru. Proto se stala potravinou číslo jedna u astronautů.
Listy pampelišky
Pampeliška by mohla být základem salátů, a to díky vysokému obsahu vitamínů A, B, C a K, vlákniny, vápníku, železa a manganu. Pomáhá nám detoxikovat játra, ledviny, střeva, dokonce i zkvalitňuje stav naší pleti.
Pampeliška slouží coby prevence poruch. Doporučujeme využívat mladé, menší lístky, které jsou chutnější (lehce nahořklé, podobné čekance) a mají více vitamínu C. Můžete je kombinovat s rajčaty, vařenými vejci, cibulkou, sýrem, dochutit hořčicí, olivovým olejem, česnekem – zkrátka podle vaší fantazie.
Černá rýže
Po celá léta byla mezi lidmi držícími dietu nejpopulárnější hnědá rýže. Ovšem letošním rokem se všechno mění – na vrchol se dostává rýže černá, která je plná antokyanů – tedy antioxidantů, které nás chrání před oxidačním stresem a stárnutím. Stejné množství antioxidantů mají v sobě i borůvky. Pravidelná konzumace černé rýže také udržuje ve zdravém stavu srdce a cévy.
Přepuštěné máslo
Ano, čtete správně, i máslo si vybojovalo své místo mezi „superpotravinami“. Často je haněno pro vysoký obsah tuku, nicméně jeho přepuštěná verze, takzvané ghí, kdy je z něj odstraněna voda a ostatní příměsi, je výborným zdrojem esenciálních tuků. Dokonce nás chrání před kardiovaskulárními chorobami. Studie ukazují, že se u žen, které konzumují pokrmy s přepuštěným máslem, vyskytují v menší míře srdeční onemocnění ve srovnání s těmi, co ho do stravy nezařazují.
Přepuštěné máslo můžete využít při pečení, případně ho přidat i do ranní kávy (jednu lžičku) – dodá nápoji jiný rozměr, příjemně jeho chuť obohatí. Je skvělým pomocníkem i na smažení – místo oleje. Ghí si můžete koupit už hotové v některých prodejnách se zdravou výživou, ale jeho výroba je tak snadná, že ji zvládnete i doma. Jak takové obyčejné máslo přepustit? Dejte ho do hrnce se silnějším dnem, zahřejte a nechte rozpustit. Pak ho vařte velmi pomalu na mírném ohni a průběžně sbírejte pěnu, která se tvoří na povrchu. Dejte pozor, aby se máslo nepřipálilo. Hotové ghí by mělo být nazlátlé a průzračně čisté. Přelijte ho přes čisté plátno a nechte zchladnout. Přepuštěné máslo vám vydrží mnohem déle než klasické máslo, dokonce není nutné ho dávat ani do lednice. Naopak, pokud ho ponecháte při pokojové teplotě, bude mít mnohem více léčebných účinků.