Zdraví a nemoci

26. května 2017 10:02

Martina Čerňanská

Anorexie Gabriely Koukalové: Je vůbec možné s tou nemocí dělat vrcholový sport?

Jméno Gabriely Koukalové je v posledních týdnech prakticky všude. A není to proto, že by vyhrála nějaký velký závod. Vydala knihu. Knihu, ve které odhalila svá nejhlubší tajemství. A šokovala tím celý, nejen sportovní, svět.

V této knize se Gabriela Koukalová rozepsala o svém dětství, divokém dospívání i o poměrech, které vládnou v biatlonovém světě. K mnoha kolegům, ať už sportovcům či trenérům, se vyjádřila velmi otevřeně a mohlo by se říci, že dokonce drsně.

Velká část knihy se zabývá jejími zdravotními problémy a především zde poprvé promluvila o tom, že 10 let trpěla poruchou příjmu potravy. V době své největší sportovní slávy bojovala s anorexií a bulimií. Stačilo, aby jí v jejích 17 letech řekl trenér, že je tlustá a měla by zhubnout. Sportem se hmotnost snížit nedařilo, tak přišlo na řadu jídlo. Resp. vynechávání jídla. A tady se nabízí otázka. Je vůbec možné vrcholově sportovat, vyhrávat a přitom trpět takto závažným onemocněním?

Pojďme si nejdříve objasnit a přesně definovat pojmy bulime, anorexie a mentální anorexie.

Jaký je vlastně rozdíl mezi bulimí a anorexií

Bulimie

Bulimie patří spolu s anorexií k poruchám příjmu potravy. Pro bulimii jsou charakteristické časté záchvaty nadměrného přejídání se velkým množstvím potravy s následným zvracením. Postižení také velmi často zneužívají laxativa (projímadla), diuretika (odvodňující léky) nebo se snaží předejít příbytku hmotnosti náruživým a vyčerpávajícím cvičením či hladověním. Bulimie je psychickou poruchou, kdy se nemocní ve zvýšené míře zabývají svou hmotností a tvarem těla a často se krutě odsuzují a trestají za nedokonalosti. Oproti mentální anorexii začíná bulimie obvykle později, mezi 16. až 25. rokem života, často z ní ale vzniká nebo se mohou příznaky obou nemocí střídat.

PŘEČTĚTE SI: HOROSKOP GABRIELY KOUKALOVÉ - CO MÁ NAPSÁNO VE HVĚZDÁCH?

Anorexie

Anorexie a mentální anorexie jsou částečně dva odlišné pojmy. Samotná anorexie (česky nechutenství) je většinou krátkodobá ztráta chuti k jídlu, která může u člověka trvat jen dočasnou dobu a ne vždy je způsobena psychickými problémy nebo pocitem, že člověk musí zhubnout.

Mentální anorexie je dlouhodobá psychická nemoc spočívající v odmítání potravy, která ve vážnějších případech končí smrtí. Tuto nemoc spouští většinou tzv. „nárazové impulzy“ psychického původu, jako je například úmrtí v rodině, rozchod s partnerem apod. Mentální anorexie je tedy spojena s nějakým velkým a závažným psychickým problémem, se kterým se člověk nemůže vyrovnat. Svoje problémy řeší tím, že nejí a odmítá potravu. Mentální anorexie začíná nejčastěji v pubertě, tedy ve věku mezi 14 a 18 lety života, ale může se objevit dříve i později.

Sama Gábina ve své knize (a v mnoha rozhovorech) přiznala, že před závodem vždy jedla, protože by její tělo závod jinak nevydrželo. A naopak, když se žádný trénink a závod nekonal, tak jídlo vynechávala. Podle odborníků na výživu je takový styl stravování krajně nezdravý a v případě vrcholové sportovkyně naprosto devastující. Je až s podivem, že mohla Gábina podávat jakékoliv sporotovní výkony.

Nejen o své nemoci, ale i o své budoucí kariéře a o tom, co se strhlo po vydání knihy, bude Gabriela Koukalová mluvit již tuto středu ve 21.35 v Show Jana Krause!

Mohlo by vás také zajímat:

autor: Martina Hrušková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.