Berete si s sebou na záchod mobil? Raději to už nedělejte!

Upřímně, kolikrát jste se přistihli, že trávíte drahocenné minuty na záchodě scrollováním skrze facebookové posty svých přátel, projížděním e-mailů či odpovídáním na zprávy? Můžeme vás uklidnit, nejste zdaleka jediní. Na druhou stranu ovšem, není to bez rizika.

Můj tatínek má pro podobné čas šetřící praktiky oblíbenou formulaci: mikročasy. Když jsme byli s bratrem malí, slýchali jsme o mikročasech denně. Zatímco myjete nádobí, můžete si opakovat látku na druhý den do školy. Při čištění zubů můžete protahovat spodní část svého pohybového aparátu. ...

Vzpomínáme na to s láskou. S nástupem mobilních technologií ovšem teorie mikročasů nezastarala a neupadla v zapomnění, ale postoupila do úplně jiného levelu. Digitálního!

Salmonella, escherichia coli a ty ostatní

Podle lékařů je používání telefonu na záchodě pěkně špinavým zlozvykem, který nás vystavuje nezanedbateným zdravotním rizikům. Svým dětem možná vštěpujeme, aby si hned ze záchodu šly umýt ruce, ale sami se klidně utíráme, saháme na splachovadlo a vzápětí bereme do ruky telefon, jako by se nechumelilo. Pro bakterie tím připravujeme živnou půdu jedna radost.

Foto: Thinkstock

Telefon jako inkubátor

Naše mobilní zařízení totiž díky teplu, které vydává, slouží jako perfektní prostředí, ve kterém bakterie dokážou přežít až několik dní. Nachytat se na něj mohou ale i ze vzduchu; stačí, když telefon v okamžiku splachování položíme v blízkosti záchodové mísy. Ze stejného důvodu bychom v jejím nejbližším okolí neměli nechávat ani zubní kartáček. Mikroskopická sprška záchodové vody se vším, co v ní žije, má totiž po spláchnutí dolet až metr a půl!

Vlna telefonů ohrožující záchody

Fakta jsou jasná: telefonů je na světě mnohem více než záchodů a podle nedávného průzkumu se pevně zabydlely na většině z nich. Otázkou zůstává, jak se k této migrační vlně postavíme. Napadá mě jediné řešení: jít příkladem (ať už svému partnerovi či dětem, kterým za podobné počínání samozřejmě spíláme) a na všechny mikročasy se, tati promiň, VYKAŠLAT. (Tady se přímo nabízí použít i jiné sloveso, vulgární, vycházející z podstaty činnosti, ke které záchod prapůvodně sloužil, ale to už si případně dosaďte sami.)

Co všechno průzkum odhalil

Průzkum probíhal v listopadu loňského roku a zúčastnilo se ho 408 respondentů, kteří odpovídali prostřednictvím formuláře na americkém webu surveymonkey.com. Podívejte se na výsledky:

Michaela Kovářová

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.