Protelefonujte se k nádoru: Za 20 minut denně!

Nikdo z nás se v dnešní době prakticky neobejde bez mobilu a obliba bezdrátových zařízení neustále stoupá. Jenže tahle nepostradatelná zařízení můžou právě kvůli svým moderním technologiím způsobit jejich uživatelům zdravotní komplikace.

Záření vydávané bezdrátovými přístroji, jako jsou mobily, tablety, mikrovlnky či Wi-Fi zařízení, je spojováno s degenerativními onemocněními. Nejvíce diskutovaná zdravotní rizika jsou rakovina a onemocnění mozku, projevující se Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou.

Zmíněné problémy působí oxidativní stres neboli nerovnováha v těle. Tento stres je spojován s degenerativními onemocněními. Dlouhodobé vystavení radio frekvencím vysílaných právě mobilními zařízeními je spojováno nejen s bolestmi hlavy a únavou, ale i s podrážděním očí, poruchami spánku či duševními nepokoji, což potvrzuje i odborník na technologie Filip Jelínek: „Faktem je, že onkologické nálezy potřebují delší čas pozorování – více než 10 let. Přesvědčivých výsledků je ale dosaženo, co se týče poruch, jako jsou bolesti hlavy, zvonění v uších, závratě, nepravidelný srdeční tep či nespavost. Dokonce může dojít také k problémům s učením či ke zhoršení paměti.“

Rizika telefonování v číslech.

Na každých 100 hodin použití mobilního telefonu je o 26 % zvýšené riziko meningiómu, což je nádor, který obklopuje mozek a míchu. Podle New York Daily News se vědci domnívají, že již používání mobilu 20 minut denně po dobu několika let zvyšuje riziko jiného typu mozkového nádoru, zvaného gliom. U toho, kdo používá mobilní telefon 1–2 hodiny denně, je výskyt mozkových nádorů dokonce až čtyřnásobný. A studie také potvrdily, že ti, kdo používají mobil 10 let a více, mají riziko vývoje gliomů vyšší o 90 % na té straně hlavy, kde mobil používají.

Dvanáctero rad pro bezpečné telefonování

Jednotlivec je vystaven výrazně vyššímu množství záření z mobilního telefonu než z jiných bezdrátových zařízení. „Neúměrně postiženou skupinou jsou také děti,“ uvádí Jelínek. „Rozdíly v hustotě kostí a množství tekutin jim umožňuje absorbovat větší množství energie mozkem oproti dospělým. Rozhodně by proto měly používat mobilní telefony co nejjednodušší, bez přístupu na internet či online hry,“ dodává odborník. A vzhledem k tomu, že následky nadměrného používání mobilního telefonu se projeví až za několik let či desetiletí, je potřeba jistá dávka opatrnosti.

Jak to tedy udělat, aby telefonování neškodilo našemu tělu a nezpůsobovalo organismu stres? Stačí dodržovat určitá pravidla. Zejména, pokud máte doma děti.

 • SMS zprávy jsou z pohledu zdraví lepší než telefonování.
 • Silně omezte používání mobilních technologií dětem do 15 let. Mají slabší tkáně a zejména pro jejich mozek je záření škodlivější. Švédská studie uvádí nejvyšší riziko mozkových nádorů u lidí, kteří začali používat mobilní technologie v průběhu dospívání.
 • Pokud telefonujete, mějte přístroj cca 30 cm od těla. Pomůže vám k tomu sada handsfree. Není potřeba nosit telefon na těle a nechat tak na sebe zářit.
 • Snažte se být ve vzdálenosti minimálně metr od osoby, která telefonuje. I pasivní telefonování je zdraví škodlivé.
 • Omezte dobu telefonování na 6 minut, protože to je doba, kterou tělo potřebuje k autoregulaci.
 • Telefonujete-li, pak pouze na místech s maximálním signálem. Na místech, jako je podzemí, metro či výtah, se síla vysílání až zdesetinásobuje! Pokud je totiž zařízení zapnuté, vydává signál a to znamená, že vydává záření. Čím slabší signál, tím vyšší výkon telefonu (a také silnější záření). Je dokázáno, že především ve venkovských oblastech se slabým signálem, kde mobily musí přenášet signál vyšším výkonem, stoupl nádor příušní slinné žlázy. Protože mobil neustále přenáší signál, musí operovat ve vyšším výkonu.
 • Potřebujete-li mít mobil v místnosti, kde spíte, tak minimálně metr od postele. I v pohotovostním režimu se totiž mobil napojuje na anténu. V žádném případě proto mobil nepatří pod polštář.
 • Vyzařování zeslabuje organismus, proto by se jeho účinkům měly vyvarovat osoby staré a oslabené.
 • Plodová voda i plod silně absorbují záření, proto by měly být na pozoru těhotné ženy.
 • Vozidlo maximalizuje škodlivé účinky záření a to nejen na vás, ale i na všechny pasažéry, zejména na děti. Proto, pokud telefonujete, raději vystupte.

 • Používejte osobní mechanické ochrany proti vlnám. Např. stínící fólie, handsfree nebo trvalou ochranu před mobilním zářením – čip Waveex, který činí záření vlastně ze všech bezdrátových komunikačních zařízení snesitelné pro náš organismus. A na rozdíl od stínících fólií neruší signál.
 • Viditelná anténa na telefonu je sice nevzhledná, ale vyzařuje menší silou než anténa, která je integrovaná v mobilu.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.