Zdraví a nemoci

1. října 2017 07:30

Martina Čerňanská

Bojíte se podzimních splínů? Máme 7 důvodů, proč budete podzim milovat!

Vzpomínáte se slzou v oku na sluncem zalité léto? Mokré plavky, hromady zmrzliny i spálená záda jsou už minulostí, dny se krátí a listí začíná zářit barvami. Než propadnete podzimním splínům, zkuste si s námi připomenout, proč je podzim taaaak krásný!

1) Konec vedra!

Celý rok truchlíme po létě, ale jakmile přijde, umíráme horkem. Našinec není prostě na nějaké pětatřicítky stvořený. Češi hltají sluneční paprsky s vervou a často si vyslouží sluneční alergii, úžeh nebo záda v barvě zralých rajčat. To podzim má pro nás přijatelné teploty, ideální pro sport, procházky nebo rodinné výlety. Přibalte jen pláštěnku pro případné přeháňky a užijte si ideálních teplot i mírného sluníčka.

2) Škola volá!

Podobně je to s prázdninami. Šíleně se těšíme, ale jakmile nastanou, stávají se malým peklem. Celý den se nám po bytu/domě poflakují děti a vyžadují jídlo, program, peníze, pozornost, zmrzlinu, nápoje a další jídlo. Babičky a tábory se stávají záchrannou stanicí, aby se rodiče nezbláznili. A když září zaklepe na dveře, vplujeme zase do příjemného modu pravidelného vstávání, školy a kroužků. I o volnosti platí: všeho s mírou!

3) Užijte si hygge

Tenhle báječný dánský vynález zkuste vzít za svou podzimní mantru. Hygge znamená užívat si domácí pohody a útulného teplíčka. Ideálně, když za okny prší a večery jsou čím dál delší a studenější. Dánové přišli na to, že to jsou dokonalé kulisy k nicnedělání, zvanému “hygge". Potřebujete jen pár rekvizit, jako je hromada svíček, teplé ponožky, huňaté deky, velký hrnek horké čokolády a rozečtenou knihu. A vypnuté zvonění na mobilu!

Podzimní móda je skvělá a variabilní!, Foto: istock.com

4) Skvělá móda

Letní móda je možná fajn, ale většinou se omezuje na to, co hodit přes plavky, případně co si obléci, abychom nepadli vedrem. Na podzim se opět šatník dostává do formy. Můžete konečně začít nosit i jiné věci než tílka a šortky! Saka, parky, kůži, úplety, kozačky, šátky, kabáty a ponča, prostě všechno to, co vám letní teploty upřely. Na podzim si módu užijte, zvláště, když vám ještě zbyla trochu opálená kůže a vysportovaný zadek.

5) Úžasné jídlo

Byla jste někdy na podzim na farmářském trhu? Jestli byl v létě super, tak na podzim se teprve dostává do formy! Je všechno a v nejlepším provedení: nepřeberně sladkých rajčat, paprik, salátů a mrkví, hromady bylinek, brambor a řepy, tuny sladkých jablek, švestek a hrušek. Nakoupíte houby, hrozny, ořechy, med a prostě všechno, co právě příroda ve velkém dává a nabízí. A co teprve všechna ta vinobraní!

Užívejte si procházky v nádherně zbarvené přírodě, Foto: istock.com

6) Nádherná příroda

Letní krajina je krásná, ale té podzimní se nevyrovná. Monotónní zeleň vystřídá symfonie barev, odstínů a výhledů. Je vidět daleko do kraje a když nás slunce poctí svou přítomností, blankytnější nebe, v kontrastu s barevnými korunami stromů, byste nenašli. Padají kaštany i listí a svět se na okamžik zastaví v připomínce starých dobrých časů. Zkuste si jít zaběhat, nebo do lesa na houby a podzim budete milovat.

7) Vivat kultura!

Skončily nejen školní, ale i divadelní prázdniny. Galerie, divadla, koncerty a všechny kulturní svatostánky to začínají rozjíždět ve velkém a chystají svým fanouškům kulturní hody! Až se venku zatáhne obloha, nastává ideální čas vyrazit za kulturou do vytopených divadel a sálů a nechat povznést svou duši nad přízemní problémy všedních dní.

Další články na téma podzim:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.