Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Bolesti v podbřišku: Typický ženský problém. Proč nás tak trápí?

Břicho může bolet kohokoliv mnoha způsoby. Když se ale u ženy objeví bolest v podbřišku, dává jasný signál, že s velkou pravděpodobností půjde o gynekologickou záležitost.
Vydáno: 19.08.2015, Anna Kopečková
Příčinou bolesti nemusí být jen menstruace
Příčinou bolesti nemusí být jen menstruace Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Tlak a řezání v podbřišku, které se šíří doprava či doleva směrem k bedrům – to je nejčastější popis, který gynekolog vyslechne, když k němu pacientky přicházejí se stížností na akutní bolesti v této oblasti. „V některých případech mívají ženy i potíže spojené se stolicí nebo s močením,“ říká MUDr. Roman Kříž, gynekolog z Benešova a dodává, že příčinou takových bolestí bývá většinou menstruační cyklus a krvácivé stavy, které ho doprovázejí.

 

Měsíční záležitost

Bolestivé menstruaci se odborně říká dysmenorea a postihuje především dívky a mladé ženy. S postupem času či po prvním těhotenství nadměrné bolesti pominou. Jejich „viníkem“ jsou hormonům podobné látky prostaglandiny, jež organismus produkuje, aby stimulovaly děložní stahy. Ty mají pomoci vypudit odloučenou děložní sliznici, která během první poloviny menstruačního cyklu narostla, ale nebyla využita k tomu, aby se v ní usídlilo oplodněné vajíčko. Odlupující se a odcházející sliznice se z dělohy vylučuje právě menstruací.

Během menstruačního cyklu se někdy objevují i bolesti v období ovulace či několik dní před menstruací samotnou. Doktor Kříž podotýká, že hormonální změny a případné bolesti jimi vyvolané jsou fyziologickou záležitostí. Pokud jsou ale bolesti hodně silné, je třeba zasáhnout a hormonální nerovnováhu upravit léky, nebo alespoň občas užít analgetikum.

 

Výrůstky v děloze

Dalším důvodem bolestí v podbřišku mohou být myomy – nezhoubné nádory vyrůstající v plodném věku ženy ze svaloviny stěny dělohy. Jejich růst podporuje ženský pohlavní hormon estrogen, vylučovaný vaječníky. „Myomy někdy nemusí pacientku vůbec obtěžovat, většinou se ale projeví silnou menstruací, prodlouženým krvácením a zmíněnými bolestmi v podbřišku i dalšími příznaky,“ říká doktor Kříž. Myomy se léčí nejčastěji podáváním různých hormonálních léků, které brání velkým krevním ztrátám, bolestem a také někdy umí myomy dočasně zmenšit. Bohužel způsobují řadu nepříjemných vedlejších účinků a vždy jen na čas odloží nutnost operace.

Výjimku tvoří poměrně nový hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Ten působí na myomy mnohem cíleněji než předchozí léky a jeho užívání neprovázejí nepříjemné vedlejší účinky. „Lék nasazuji s úspěchem u mnoha pacientek a po jednom až dvou měsících léčby již vidím takové zmenšení myomů, že někdy operace vůbec není nutná,“ říká doktor Kříž.

Článek

Vyžeňte bolest ze života Foto:

Vyžeňte bolest ze života: Tipy, které fungují líp než tabletky!

Zapomeňte na chemii. Zbavit se bolesti můžete i jinak.

 

Břišní příhody

Pokud se bolest v podbřišku rozjede z ničeho nic a je opravdu silná až nesnesitelná, jde zřejmě o takzvanou „náhlou břišní příhodu“. Příčin může být mnoho a jen některé z nich spadají do péče gynekologa: například krvácení do dutiny břišní při mimoděložním těhotenství nebo obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty. Pokud žena v podbřišku pociťuje dlouhodobé bolesti, bývají to leckdy následky po operacích a zánětech, způsobené srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve. Akutní příhody vyžadují okamžitou operaci a při chronických bolestech k ní obvykle také dojde, pokud je třeba rozrušit srůsty.

Článek je zařazen v: menstruace, bolest v podbřišku, bolest břicha, cysta, myom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama