zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bolí vás hlava? Na sklenku červeného s dobrým sýrem si nechte zajít chuť

Bolí vás hlava? Vyvarujte se některým potravinám a nápojům
Autor: istock.com Bolí vás hlava? Vyvarujte se některým potravinám a nápojům
cernanm , Vydáno: 15.05.2018
Zase vás bolí hlava? Zkuste se vyvarovat těmto potravinám. Mohou totiž fungovat jako spouštěče vaší nepříjemné migrény.

reklama

Bolest hlavy není nic příjemného a dokáže člověka i vyřadit z běžného provozu. Pokud vás hlava bolí často, určitě se vydejte za svým lékařem, ale s občasnou migrénou se prostě tu a tam setkáme každý. Může to být z nevyspání, stresu, změny tlaku nebo třeba málo pijete. Nebo jíte něco, co vám migrénu spolehlivě spustí. Pokud vás občas bolívá hlava, zkuste dát stopku těmto potravinám a pozorujte rozdíl.

Zase ta čokoláda

Je to trochu k vzteku, ale nejčastějším spouštěčem bolesti hlavy bývá konzumace čokolády. Někdy se vám podaří dát si čokoládku večer před spaním a ukonejšit chutě i napjaté nervy, ale je to cesta k migréně. Obsahuje totiž alkaloid fenyletylaminom, který může spustit bolesti hlavy. Čokoládu jako spouštěcí faktor označují ženy častěji než muži, a to téměř dvojnásobně. Jestliže už máte na tuhle návykovou dobrotu chuť, raději si ji dejte třeba po obědě jako dezert než před spaním.

K sýru si dejte bílé

Další spouštěč nepřekvapí, je to alkohol. Nemyslíme teď hlavu jako střep po večírku, který se protáhl až do rána, ale večerní vínečko s trochou dobrého sýra. Je dokázáno, že právě kombinace sklenky červeného a sýra vyvolává častěji bolet hlavy. Pokud si ale k sýru dáte třeba bílé nebo sklenku jiného alkoholu, reakce se nespustí. Zajímavé, že? Kromě sýra k bolestem hlavy přispívají také uzeniny nebo sardinky. Při výrobě uzenin se používá řada solicích směsí s přísadami, jako jsou dusitany a nitráty způsobující vysoký krevní tlak. A překrvený mozek bolí.

Zkuste to bez páté chutě

Pokud ujíždíte na asijské kuchyni, konkrétně na “číně”, musíte si dát pozor na glutaman sodný, kterému se v Asii říká pátá chuť. V asijské kuchyni je nesmírně oblíbený a dává jídlu charakteristický výrazný šmrnc. Má ale nepříznivé účinky na cévní systém a s tím se pojí i bolest hlavy. S glutamanem se můžete setkat i v hluboko zmrazených potravinách a slaných pochutinách.

“Lajtku” už nepijte

S bolestmi hlavy se můžete častěji setkávat i tehdy, patříte li mezi milovníky limonád. Je jedno, jestli volíte light varianty, stejně vám sycené nápoje k pohodě nepřidají. Naopak, ty které jsou “bez cukru” bývají slazené asparamem, umělým sladidlem, které umí spustit migrénu epických rozměrů. Raději tedy plechovku v kabelce vyměňte za lahev čisté vody.

Najeďte na lehký program

A co byste tedy měli jíst, když vás bolí hlava? Asi tušíte, že velká nezdravá hostina to nebude, spíše sonda do života asketova. Vzdejte se dochucovadel, jako je bujon v kostce, různé dipy a omáčky z obchodu, dobarvované a průmyslově zpracované jídlo nebo koření. Pozor také na úpravu jídla, lepší dušené než smažené a lepší doma než v restauraci a fast foodu.

Tušíte správně, že tím pravým ořechovým bude lehká strava se zeleninou, libovým masem a minimem soli.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se vypořádat s bolavou hlavou

Jak se vypořádat s bolestí hlavy přírodní cestou

Nedokážete se pořádně uvolnit? Ukážeme vám, jak na to!

Nedokážete se pořádně uvolnit? S Jacobsonovou metodou to zvládnete i v kanceláři za pár minut

autor: KU

reklama

Související témata: zdraví , čokoláda , migréna , bolest hlavy , červené víno , bílé víno , pátá chuť , glutaman sodný

reklama

Přečtěte si také

reklama