Zdraví a nemoci

15. května 2018 06:00

Martina Čerňanská

Bolí vás hlava? Na sklenku červeného s dobrým sýrem si nechte zajít chuť

Zase vás bolí hlava? Zkuste se vyvarovat těmto potravinám. Mohou totiž fungovat jako spouštěče vaší nepříjemné migrény.

Bolest hlavy není nic příjemného a dokáže člověka i vyřadit z běžného provozu. Pokud vás hlava bolí často, určitě se vydejte za svým lékařem, ale s občasnou migrénou se prostě tu a tam setkáme každý. Může to být z nevyspání, stresu, změny tlaku nebo třeba málo pijete. Nebo jíte něco, co vám migrénu spolehlivě spustí. Pokud vás občas bolívá hlava, zkuste dát stopku těmto potravinám a pozorujte rozdíl.

Zase ta čokoláda

Je to trochu k vzteku, ale nejčastějším spouštěčem bolesti hlavy bývá konzumace čokolády. Někdy se vám podaří dát si čokoládku večer před spaním a ukonejšit chutě i napjaté nervy, ale je to cesta k migréně. Obsahuje totiž alkaloid fenyletylaminom, který může spustit bolesti hlavy. Čokoládu jako spouštěcí faktor označují ženy častěji než muži, a to téměř dvojnásobně. Jestliže už máte na tuhle návykovou dobrotu chuť, raději si ji dejte třeba po obědě jako dezert než před spaním.

K sýru si dejte bílé

Další spouštěč nepřekvapí, je to alkohol. Nemyslíme teď hlavu jako střep po večírku, který se protáhl až do rána, ale večerní vínečko s trochou dobrého sýra. Je dokázáno, že právě kombinace sklenky červeného a sýra vyvolává častěji bolet hlavy. Pokud si ale k sýru dáte třeba bílé nebo sklenku jiného alkoholu, reakce se nespustí. Zajímavé, že? Kromě sýra k bolestem hlavy přispívají také uzeniny nebo sardinky. Při výrobě uzenin se používá řada solicích směsí s přísadami, jako jsou dusitany a nitráty způsobující vysoký krevní tlak. A překrvený mozek bolí.

Zkuste to bez páté chutě

Pokud ujíždíte na asijské kuchyni, konkrétně na “číně”, musíte si dát pozor na glutaman sodný, kterému se v Asii říká pátá chuť. V asijské kuchyni je nesmírně oblíbený a dává jídlu charakteristický výrazný šmrnc. Má ale nepříznivé účinky na cévní systém a s tím se pojí i bolest hlavy. S glutamanem se můžete setkat i v hluboko zmrazených potravinách a slaných pochutinách.

“Lajtku” už nepijte

S bolestmi hlavy se můžete častěji setkávat i tehdy, patříte li mezi milovníky limonád. Je jedno, jestli volíte light varianty, stejně vám sycené nápoje k pohodě nepřidají. Naopak, ty které jsou “bez cukru” bývají slazené asparamem, umělým sladidlem, které umí spustit migrénu epických rozměrů. Raději tedy plechovku v kabelce vyměňte za lahev čisté vody.

Najeďte na lehký program

A co byste tedy měli jíst, když vás bolí hlava? Asi tušíte, že velká nezdravá hostina to nebude, spíše sonda do života asketova. Vzdejte se dochucovadel, jako je bujon v kostce, různé dipy a omáčky z obchodu, dobarvované a průmyslově zpracované jídlo nebo koření. Pozor také na úpravu jídla, lepší dušené než smažené a lepší doma než v restauraci a fast foodu.

Tušíte správně, že tím pravým ořechovým bude lehká strava se zeleninou, libovým masem a minimem soli.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.